Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš, součást matrixu. Komentář Lukáše Kovandy

Babiš, součást matrixu. Komentář Lukáše Kovandy

Byl to předvánoční hit roku 2012. Jednokorunové dluhopisy. V makléřských společnostech tou dobou drnčely telefony takřka bez ustání. Po zvednutí sluchátka jediná otázka: Stíháme to ještě?

Centrální depozitář cenných papírů registroval desítky emisí jednokorunových dluhopisů denně. Tehdejší vláda v parlamentu právě obhajovala úsporný balíček. Úspěšně. Zvýšení DPH, kardinální chyba v čase recese, doprovodilo také zrušení slevy na dani pracujícím důchodcům, ale i zvýšení daně zaměstnancům s vysokými příjmy.

Zdálo se, že kabinet jedná alespoň spravedlivě: za krizi zaplatí chudí i bohatí. Česká veřejnost však ani tehdy nebyla rozvrstvená jen podle příjmů. Dělila se také na ty dobře informované a zároveň disponující mocí dané informace řádně zpeněžit, a na ty špatně informované, respektive ty, kteří dané informace ignorovali, neboť se jim možnost jejich zpeněžení prostě nenabízela.

A právě z té první skupiny se rekrutovali ti, co tak dychtivě rozezváněli telefony makléřů, místo aby v adventním čase rozjímali či sháněli dárky. Žádný div. Jednokorunový dluhopis jim byl darem, jejž mohlo trumfnout máloco. Nebyl to ale Ježíšek, nýbrž Kalousek, kdo obdaroval ty, co disponovali mocí zpeněžit informace, v tomto případě, nalijme si čistého vína, informaci o díře v zákonech.

Byl to totiž exministr financí, který už v rámci první nabídky takzvaných spořicích dluhopisů v roce 2011 „opomněl“ odvádět daň sám sobě, tedy ministerstvu financí.

Tím sice díru v zákonu nevyvrtal, zela tam od roku 1993, ale posvětil její zneužívání. Když duch zákona není svatý pro ministerstvo, byli bychom hloupí, pokud by byl svatý pro nás, řekly si firmy.

Část majetných lidí, těch disponujících penězi i mocí zpeněžit díru v zákonu, si tedy dále polepšila. Kalousek si nezamýšlený důsledek svých kroků uvědomil a od ledna 2013 se jal praxi zaokrouhlování směrem dolů zarazit, ale bylo pozdě. Kdo chtěl a uměl to, mohl se nedaněnými bondy „předzásobit“.

Andrej Babiš – s armádou právníků a daňových poradců v zádech – pochopitelně patřil k těm, kteří disponovali nejen informacemi, ale i mocí je zpeněžit. Ač by to nepřiznal, jeho kejkle s jednokorunovými dluhopisy prokazují, že alespoň v tomto ohledu byl integrální součástí „matrixu“, jejž jinak kritizuje, kudy chodí.

Pokud by v té době vystoupil a uvedl, že praxe jednokorunových dluhopisů je závadná a že on sám ji nevyužije, ač by mohl, teprve tehdy by se mohl pasovat do role ryzího bojovníka proti „matrixu“. To neučinil. Kauza jednokorunových dluhopisů ukazuje maximálně na to, že současný ministr financí v daném ohledu tyl ze systému, jehož kritika jej zároveň dostala na politické výsluní.

To však není nic nelegálního. Pokud mu to voliči baští i s navijákem, pak, odhlédneme-li od morálních aspektů, jde vlastně o optimální jednání jedince, jenž ve svých rukou kumuluje ekonomickou a zároveň politickou moc.

Další komentáře z webu E15.cz si můžete přečíst ZDE


 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744