Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš tlačí čistkami ČSSD do kouta. Zbavit se chce ale také kauzy Čapí hnízdo. Komentář V. Dostála

Babiš tlačí čistkami ČSSD do kouta. Zbavit se chce ale také kauzy Čapí hnízdo. Komentář V. Dostála

Andrej Babiš postupuje systematicky a podle plánu: postupně obsazuje terén, který mu politická konkurence vyklidila. Cíle má přitom dva: sestavit vládu s důvěrou a zbavit se trestního stíhání. Pozornost a levicové voliče se tak snaží získat navyšováním penzí. Podstatnější je ale to, že chce vystrnadit ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína. GIBS vyšetřuje trestné činy policistů, a Babiš potřebuje znevěrohodnit Pavla Nevtípila, který vyšetřuje kauzu Čapího hnízda. Zjevně přituhuje, a to nejen vinou rekordních mrazů.

Předseda hnutí ANO mistrně využívá povolební konstelace a přízně Miloše Zemana. Zjevně vytváří především na ČSSD postupný tlak, aby s ním do vlády nakonec vlezla prakticky za jakoukoli cenu. Činí tak nejméně dvěma způsoby: čistkou v úřadech a státních podnicích na jednu stranu posiluje svou moc, zrovna tak podstatné je ale to, že jde v daný moment o účinný prostředek k vydírání sociální demokracie. Pokud má pravdu Ivan Bartoš a Babišův plán skutečně počítá s tím, že bude postupně decimovat její lidi ve státní správě, může jít o relativně účinný nástroj disciplinace Hamáčka a spol. Zkrátka řečeno: pokud nepřijmete mé podmínky a vládu se mnou nesestavíte, počítejte s tím, že desítky nebo stovky vašich lidí přijdou o práci.

Mezitím Babiš mazaně přidává penzistům, což je jeden z mnoha momentů, kterými postupně vysává levici elektorát. Především ho ale musíme opět číst jako součást strategie, jejímž cílem je dostat na svou stranu kromě jejích voličů hlavně obě levicové formace. Bez nich prostě vládu s důvěrou bude sestavovat těžko. Tedy pokud nechce spolupracovat s nácky, což podle všeho zatím nechce. A lze si jen obtížně představit, že by obě levicové formace pro zvýšení důchodů ve sněmovně ruce nezvedly. Nepřekvapí proto, že předseda sociálních demokratů po jednání s prezidentem v Lánech praví, že forma, kterou sociální demokracie preferuje a bude o ní i nadále s Babišem vyjednávat, je její přímá účast ve vládě.

Zrovna tak nepřekvapí, že premiér v demisi nemá žádný problém s návrhem ČSSD, která chce, aby se nemocenská opět vyplácela také v prvních třech dnech nemoci. Myslí na podstatnější věci, trápí ho především ještě pořád trestní obvinění. Proto je pro něj hlavní GIBS, a nikoli tanečky kolem programových průniků. Je to lidsky pochopitelné, zrovna tak jako metody, ke kterým se uchyluje, skandální. Tedy pokud chceme ještě pořád Českou republiku považovat za právní stát.

Jak je možné, že si Babiš vůbec dovolí podobným způsobem na Murína tlačit? A jak to, že v momentě, kdy se ředitel GIBS nepodvolí, na něj nechává poslat finanční kontrolu? Vždyť to nelze číst jinak, než že tady premiér zastrašuje nepohodlné lidi a rozpíná se – navzdory tomu, že nezískal důvěru dolní komory – způsobem, který by mu v demokracii se standardními kontrolními mechanismy neprošel. O tom především by s ním sociální demokraté měli mluvit ještě předtím, než se začnou bavit o nemocenské nebo důchodech. A to nejen proto, že je Babiš tímto postupem prachobyčejně vydírá.

Vše ostatní je odváděním pozornosti od toho hlavního. Což je mimochodem disciplína, v níž je hnutí ANO a jeho PR tým mistrem. Doložit to lze na jejich čerstvé iniciativě, kterou dnes představili v Poslanecké sněmovně. Po vzoru ČSSD se chtějí svých členů formou ankety zeptat, které vládní uspořádání preferují. Zda menšinovou nebo většinovou vládu, zda s Babišem nebo bez něj, zda s SPD, nebo třeba s lidovci. Považte, strana, ve které o všem rozhoduje její předseda, vytváří zdání, že je demokratická a bere ohled na názory svých členů.

Je to směšné a trapné zároveň. Podobně jako zákulisní informace o tom, že ČSSD naopak z vnitrostranického referenda o svém vládním angažmá nakonec vycouvá.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1