Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš v Mečiarových stopách. Komentář Bohumila Pečinky

Babiš v Mečiarových stopách. Komentář Bohumila Pečinky

Ke kulisám českého veřejného života čas od času patří boj o Českou televizi. Ještě před sedmnácti lety to mělo kýčovitý ráz boje svobodomyslného dobra s utlačovatelským zlem. Dnes jsou Česká televize, její vysílání i provoz naštěstí stále více hodnoceny optikou zájmů, kvality vysílaných pořadů a rozumnosti hospodaření tohoto mnohamiliardového kolosu.

Instinkty bránit Českou televizi před nástupem politiky musely převážit v posledních týdnech, kdy na redaktory veřejnoprávního média slovně zaútočil ministr financí Babiš, načež podal čtyři stížnosti na porušení kodexu ČT.

Televize byla prvním skutečně masovým médiem, které se Babiše začalo ptát na jeho nákup dluhopisů Agrofertu. Čtrnáct dní žila tato kauza spíše v médiích na okraji hlavního proudu, případně v pořadech s menší sledovaností. Vstupem ČT, přesněji pořadů Reportéři ČT a 168 hodin, získala celá kauza na vážnosti.

Andrej Babiš podle všeho ztratil trpělivost, razantně se do veřejnoprávní televize obul a přispěl ke sjednocení vlivné části veřejnosti. Z hlediska jeho způsobu vidění světa je rozčilení na místě. Nejdříve jeho strana neprosadila ve sněmovně zákon o jiném způsobu volby Rady ČT, od čehož si sliboval její rychlejší ovládnutí. Jak to v politických kruzích bývá, šlo to ruku v ruce s heslem o odpolitizování a v tomto úsilí Babišovi pomáhala řada intelektuálů.

Současná většina v Radě ČT si byla vědoma jedné věci. Odkládání volby nového ředitele (současnému končí mandát v září) může vzhledem k říjnovému termínu parlamentních voleb vést k politickým tlakům na způsob prezentace politických stran. Stručně řečeno, z volby nového ředitele se může stát předvolební politikum, které televizi úplně ochromí. Proto ve středu radní rozhodli, že první kolo volby se uskuteční už koncem dubna. Třem z 15 radních navrch končí mandát v červenci a není jisté, jestli by předvolebně naladěná sněmovna zvládla další členy dovolit.

Volba šéfa ČT mimo přímou režii šéfa ANO bude už jeho několikátou prohranou personální bitvou v řadě. Babiš má pocit, že neměl náležitý vliv na jmenování šéfa Českého rozhlasu, BIS, Národního bezpečnostního úřadu, navíc ztratil Roberta Šlachtu v čele speciálního policejního útvaru. Zarputile se domnívá, že jako předseda nejpopulárnější strany by měl mít možnost do určitých funkcí jmenovat své lidi. Babiše zatím brzdí neschopnost jeho okolí dovést věci efektivně do konce.

Umění zúřadovat politický zájem je něco, co většina ANO zatím neovládá. Ve spojitosti s tlakem a zastrašováním, které je běžnou součástí Babišova politického stylu, to části veřejnosti stále více připomíná slovenského expremiéra Vladimíra Mečiara. Ten si užil pár let bezmála absolutní moci, ale nakonec s hanbou odešel. Babiš má svůj osud ve svých rukou.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex. Další jeho články naleznete zde.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744