Babiš v pasti: Boj proti všem mu brání v expanzi. Zbyde mu jen Okamura? Komentář V. Dostála

Veškerá pozornost novinářů, politiků i jejich poradců a v neposlední řadě také široké veřejnosti se upíná ke středě příštího týdne. Pokud si totiž poslanci v úterý schválí navržený pořad 60. schůze dolní komory, bude celá republika v přímém přenosu sledovat rozpravu a hlasování o policejní žádosti o vyslovení souhlasu dolní komory k trestnímu stíhání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy a předsedy sněmovní frakce hnutí Jaroslava Faltýnka. O hlasování ani tak nejde, jeho výsledek je jasný, za pozornost bude stát především cirkus, který mu bude předcházet. A přestože i v něm sehrají všichni dopředu známé party, překvapení nelze vyloučit. Pokud je totiž někde slabina Andreje Babiše, pak v situacích, které nemá pod kontrolou, kdy je nucen improvizovat a čelit kritice svých protivníků. Také proto mu je blízká exekutivní role, a rétoriku, která má otevírat cestu do politiky, by ze svého rejstříku nejradši vynechal.

V zastupitelské demokracii, jejíž těžiště spočívá na půdě Poslanecké sněmovny, to ale nejde. Je proto logické, že Babiš – podobně jako v minulosti v obdobné situaci – zvolí ke své obraně útok. Je v tom pro své voliče nejvěrohodnější a navíc tato strategie odpovídá jeho osobnostnímu nastavení. Na jemné nuance politického provozu nemá vlohy a ke svým bližním přistupuje buď jako k podřízeným, anebo protivníkům. A argumentaci, kterak jde o další pokus zkorumpovaného systému ho zničit, má vyzkoušenou, piluje si ji dlouhodobě.

Navíc mu už nic jiného ani nezbývá. Že se pak za něj jako jeden muž postaví celý klub hnutí ANO, je v logice příběhu. Ostatně jak jinak by to mohlo dopadnout, když řídíte politickou stranu jako firmu. Postoj europoslance hnutí ANO Pavla Teličky, který novinářům řekl, že by hlasoval pro zbavení imunity svého předsedy, na věci mění pramálo. Ostatně Babiš s Teličkou už delší dobu nejspíš nepočítá.

Zemanova omluva Nečasovi? Jde o vzkaz Babišovi, že ho pověří sestavením vlády, říká politolog

Jak celou věc v centrále hnutí ANO nahlíží, přibližuje sobotní vydání internetové mutace Lidových novin, které Babišovi de facto stále patří. Deník se na nezvykle širokém prostoru věnuje v očích Babiše jistě okrajové kuriozitě, totiž pikantnímu rozporu mezi morálním kodexem hnutí ANO a aktuálním jednáním jeho předsedy. Trpělivý čtenář se z rozvláčného textu nakonec dozví, co už předtím musel tušit, tedy že předseda hnutí ANO sice kodex porušuje, avšak protože jde o účelovou kauzu, netřeba brát zřetel na vlastní předpisy. „O vydání nepožádám, protože to je účelová kriminalizace mojí osoby, která má ovlivnit volby,“ nenechává nikoho na pochybách Babiš.

Vše je přehledné tak akorát, aby to i nepoučený čtenář pochopil. Na jedné straně zkorumpovaný systém a proti němu Babiš, který může v zájmu zničení protivníka porušovat i svá vlastní pravidla. K jádru věci se přitom autor textu dostává až na jeho samotném konci, kde cituje politologa Pavla Šaradína. Podle něj Babiš nikdy nepředpokládal, že by byl nucený uplatňovat morální kodex sám na sebe. „Jak je celá struktura ANO postavená, tak to spíše slouží k tomu, aby předseda měl páku na ostatní členy. Pokud něco udělají, tak se morální kodex bude uplatňovat,“ uvažuje pro Lidovky.cz Šaradín.

Musíme se spojit proti Babišovi. Bojím se toho, co přijde po volbách, říká Olga Sommerová

Hierarchická struktura hnutí ANO má zkrátka sloužit svému předsedovi a s uplatňováním odlišné vůle nepočítá. Babiš by ji měl ale honem rychle naopak zakomponovat do strategie vůči ostatním politickým aktérům. V opačném případě může den po volbách na vlastní kůži poznat, kterak je politika skutečně kolektivní disciplínou, a proto zde nejsou autoritativní postupy převzaté z firemního řízení vždycky ty nejefektivnější.

A pokud mu doposud žádné kauzy v očích voličů neuškodily, Čapí hnízdo v sobě tento potenciál skýtá. Ilustrovat to lze na stupňujícím tlaku předáků ODS, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09, kteří autoritativně slibují, že s obviněným Babišem do vlády nepůjdou. Hnutí ANO tak může v klíčovém čase do voleb v očích mnoha voličů ztratit na přitažlivosti, neboť zužující se koaliční potenciál jej bude vytlačovat k okrajovým proudům české politiky: ke komunistům a SPD Tomia Okamury.

Přečetli jsme za vás program ANO: Babiš chce snížit počet ministerstev a uzavřít hranici EU

Což není ještě pořád pro spoustu lidí zrovna lákavá představa. A přestože jsou předvolební proklamace a povolební reálpolitika dvě zcela odlišné disciplíny – popravdě řečeno, málokdo má natolik malou představivost, aby si už dneska nedokázal představit povolební spolupráci lidovců nebo občanských a sociálních demokratů s Babišem – jde o dost jasný signál, který může celkové rozložení sil a trajektorii podpory jednotlivých stran v klíčovém předvolebním období zásadně ovlivnit. Už jenom s ohledem na to, kolik je tu sedm týdnů před volbami nerozhodnutých voličů.

SDÍLET
sinfin.digital