Babiš v pasti: Boj proti všem mu brání v expanzi. Zbyde mu jen Okamura? Komentář V. Dostála

Veškerá pozornost novinářů, politiků i jejich poradců a v neposlední řadě také široké veřejnosti se upíná ke středě příštího týdne. Pokud si totiž poslanci v úterý schválí navržený pořad 60. schůze dolní komory, bude celá republika v přímém přenosu sledovat rozpravu a hlasování o policejní žádosti o vyslovení souhlasu dolní komory k trestnímu stíhání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy a předsedy sněmovní frakce hnutí Jaroslava Faltýnka. O hlasování ani tak nejde, jeho výsledek je jasný, za pozornost bude stát především cirkus, který mu bude předcházet. A přestože i v něm sehrají všichni dopředu známé party, překvapení nelze vyloučit. Pokud je totiž někde slabina Andreje Babiše, pak v situacích, které nemá pod kontrolou, kdy je nucen improvizovat a čelit kritice svých protivníků. Také proto mu je blízká exekutivní role, a rétoriku, která má otevírat cestu do politiky, by ze svého rejstříku nejradši vynechal.

V zastupitelské demokracii, jejíž těžiště spočívá na půdě Poslanecké sněmovny, to ale nejde. Je proto logické, že Babiš – podobně jako v minulosti v obdobné situaci – zvolí ke své obraně útok. Je v tom pro své voliče nejvěrohodnější a navíc tato strategie odpovídá jeho osobnostnímu nastavení. Na jemné nuance politického provozu nemá vlohy a ke svým bližním přistupuje buď jako k podřízeným, anebo protivníkům. A argumentaci, kterak jde o další pokus zkorumpovaného systému ho zničit, má vyzkoušenou, piluje si ji dlouhodobě.

Navíc mu už nic jiného ani nezbývá. Že se pak za něj jako jeden muž postaví celý klub hnutí ANO, je v logice příběhu. Ostatně jak jinak by to mohlo dopadnout, když řídíte politickou stranu jako firmu. Postoj europoslance hnutí ANO Pavla Teličky, který novinářům řekl, že by hlasoval pro zbavení imunity svého předsedy, na věci mění pramálo. Ostatně Babiš s Teličkou už delší dobu nejspíš nepočítá.

Zemanova omluva Nečasovi? Jde o vzkaz Babišovi, že ho pověří sestavením vlády, říká politolog

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital