Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš v televizi nestačil na šéfa ODS Fialu. Jeho prázdné fráze se rozplynuly. Komentář V. Bucherta

Babiš v televizi nestačil na šéfa ODS Fialu. Jeho prázdné fráze se rozplynuly. Komentář V. Bucherta

Sledování politických diskusí Jaromíra Soukupa na TV Barrandov zavání masochismem, protože místo zajímavých debat se většinou jedná o přehlídku ztraceného času. Jenže ve čtvrtek večer jsme zde mohli vidět něco, co může ovlivnit letošní volby: Šéf hnutí ANO Andrej Babiš zjevně nestačil na svého soupeře Petra Fialu, předsedu ODS. Fiala nakonec svůj atak nedotáhl úplně do konce a Babiše ve studiu „nedorazil“. Měl k tomu ale překvapivě blízko.

Andrej Babiš se naučil, že v televizních diskusích si vystačí s neustálým opakováním toho, co už řekl tisíckrát. Proloží to vždy trochou demagogie a ukřičenosti a většinou to na soupeře stačilo. Je to obvyklá politická metoda známá z celého světa. Jenže ve čtvrtek večer to bylo na Petra Fialu málo. Ten byl lépe připravený a nenechal Babiše, aby si říkal, co chtěl. Navíc moderátor Soukup byl rozhodností, umíněností a výřečností předsedy občanských demokratů také zaskočený, ani on nedokázal moc reagovat.

Fiala podle všeho velmi dobře tušil, co se bude ve studiu odehrávat. Takže když Babiš opakoval věci, která říká dlouhá léta, vytáhl na něj několikrát přehledné grafy, které dokazovaly opak. Jistě i šéf ODS, což je také v předvolebním boji obvyklé, se občas uchýlil k demagogii a předhodil šéfovi ANO a divákům-voličům jeho holding Agrofert, přestože k tomu otázky vůbec nesměřovaly. Bylo to ale účinné.

 

Andrej Babiš sice vede předvolební průzkumy, ale ve čtvrtek večer se ukázalo, kde jsou jeho slabiny. Například neustále Fialovi předhazoval někdejší hříchy ODS, jenže současný předseda modrých ptáků s nimi nemá skutečně nic společného a toho dokázal využít. Dalším velkým problémem pro Babiše bylo, že strašně málo prezentoval své plány, program a vize pro budoucnost, zaměřil se většinou jen na kritiku minulosti. Jenže to už dávno všichni známe. Tvrzení, že jedině hnutí ANO a on sám dokážou „zlepšit“ Česko, je pak ploché jako Polabská nížina.

V druhé části diskuse ale Fiala zvolnil a souboj nevygradoval. Škoda, nabízela se mu jedinečná příležitost Babiše alespoň ve studiu „dorazit“.

V něčem čtvrteční diskuse připomínala debatu někdejšího předsedy ČSSD Vladimíra Špidly a tehdejšího šéfa ODS Václava Klause z června 2002. Tehdy se také jednalo o předvolební klání a jindy „šedivý a nudný“ Špidla k překvapení všech „smáznul“ Klause nevídaným způsobem. Je to už dnes film pro pamětníky, tak si připomeňme, že tím sociální demokracii vyhrál volby. To se rozhodně Petru Fialovi a ODS letos nepodaří, pro Andreje Babiše a ANO to ale může být zásadní problém. Každé procento, které jim bude odebráno někým jiným, ovlivní sestavení nové vlády.

1080p 720p 360p
Babiš: S Okamurou se shodnu na migraci, voliči komunistů nejsou méněcenní

Navíc se potvrdila známá věc – Babiš není žádným excelentním rétorem. Dokáže sice donekonečna opakovat, co má naučené, ale pod tlakem je více nervózní a především málo kreativní. Prostě je nepřekvapivý. Čtvrteční debatu z TV Barrandov by si měl proto povinně několikrát pustit především volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Ten často hovoří moc zeširoka a odbíhá od tématu, není pak úplně rozumět tomu, co vlastně chce říct. Kdyby to dokázal změnit, může v rozhodující televizní diskusi 19. října na TV Nova Andreje Babiše porazit také. A to by mohlo ovlivnit volby ještě víc.

Další komentáře autora najdete na Reflex.cz

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744