Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš v televizi nestačil na šéfa ODS Fialu. Jeho prázdné fráze se rozplynuly. Komentář V. Bucherta

Babiš v televizi nestačil na šéfa ODS Fialu. Jeho prázdné fráze se rozplynuly. Komentář V. Bucherta

Sledování politických diskusí Jaromíra Soukupa na TV Barrandov zavání masochismem, protože místo zajímavých debat se většinou jedná o přehlídku ztraceného času. Jenže ve čtvrtek večer jsme zde mohli vidět něco, co může ovlivnit letošní volby: Šéf hnutí ANO Andrej Babiš zjevně nestačil na svého soupeře Petra Fialu, předsedu ODS. Fiala nakonec svůj atak nedotáhl úplně do konce a Babiše ve studiu „nedorazil“. Měl k tomu ale překvapivě blízko.

Andrej Babiš se naučil, že v televizních diskusích si vystačí s neustálým opakováním toho, co už řekl tisíckrát. Proloží to vždy trochou demagogie a ukřičenosti a většinou to na soupeře stačilo. Je to obvyklá politická metoda známá z celého světa. Jenže ve čtvrtek večer to bylo na Petra Fialu málo. Ten byl lépe připravený a nenechal Babiše, aby si říkal, co chtěl. Navíc moderátor Soukup byl rozhodností, umíněností a výřečností předsedy občanských demokratů také zaskočený, ani on nedokázal moc reagovat.

Fiala podle všeho velmi dobře tušil, co se bude ve studiu odehrávat. Takže když Babiš opakoval věci, která říká dlouhá léta, vytáhl na něj několikrát přehledné grafy, které dokazovaly opak. Jistě i šéf ODS, což je také v předvolebním boji obvyklé, se občas uchýlil k demagogii a předhodil šéfovi ANO a divákům-voličům jeho holding Agrofert, přestože k tomu otázky vůbec nesměřovaly. Bylo to ale účinné.

 

Andrej Babiš sice vede předvolební průzkumy, ale ve čtvrtek večer se ukázalo, kde jsou jeho slabiny. Například neustále Fialovi předhazoval někdejší hříchy ODS, jenže současný předseda modrých ptáků s nimi nemá skutečně nic společného a toho dokázal využít. Dalším velkým problémem pro Babiše bylo, že strašně málo prezentoval své plány, program a vize pro budoucnost, zaměřil se většinou jen na kritiku minulosti. Jenže to už dávno všichni známe. Tvrzení, že jedině hnutí ANO a on sám dokážou „zlepšit“ Česko, je pak ploché jako Polabská nížina.

V druhé části diskuse ale Fiala zvolnil a souboj nevygradoval. Škoda, nabízela se mu jedinečná příležitost Babiše alespoň ve studiu „dorazit“.

V něčem čtvrteční diskuse připomínala debatu někdejšího předsedy ČSSD Vladimíra Špidly a tehdejšího šéfa ODS Václava Klause z června 2002. Tehdy se také jednalo o předvolební klání a jindy „šedivý a nudný“ Špidla k překvapení všech „smáznul“ Klause nevídaným způsobem. Je to už dnes film pro pamětníky, tak si připomeňme, že tím sociální demokracii vyhrál volby. To se rozhodně Petru Fialovi a ODS letos nepodaří, pro Andreje Babiše a ANO to ale může být zásadní problém. Každé procento, které jim bude odebráno někým jiným, ovlivní sestavení nové vlády.

1080p 720p 360p
Babiš: S Okamurou se shodnu na migraci, voliči komunistů nejsou méněcenní

Navíc se potvrdila známá věc – Babiš není žádným excelentním rétorem. Dokáže sice donekonečna opakovat, co má naučené, ale pod tlakem je více nervózní a především málo kreativní. Prostě je nepřekvapivý. Čtvrteční debatu z TV Barrandov by si měl proto povinně několikrát pustit především volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Ten často hovoří moc zeširoka a odbíhá od tématu, není pak úplně rozumět tomu, co vlastně chce říct. Kdyby to dokázal změnit, může v rozhodující televizní diskusi 19. října na TV Nova Andreje Babiše porazit také. A to by mohlo ovlivnit volby ještě víc.

Další komentáře autora najdete na Reflex.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1