Babiš v terénu obnažuje svůj charakter, šíří kolem sebe hlavně agresi a nenávist. Proto skončí v politické izolaci

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Není to nic nového, což ovšem neznamená, že není od věci si to čas od času připomenout. Pokud se předseda, zakladatel a majitel hnutí ANO Andrej Babiš ocitne v koutě, neumí reagovat jinak než agresivně a zle. Jeho metodou politické práce není trpělivý dialog a hledání spojenců, nýbrž osobní a nenávistný útok na každého, kdo mu není podřízen. Anebo s ním jenom nesouhlasí.

„To jsou fašisti a nacisti. (…) To jsou voliči SPOLU a Pir-STAN, to jsou lidi, kteří jsou nebezpeční. A já jsem zvědav, kde je policie – proč neoddělí tyhle agresory od nás. Proč tady tyhle lidi chodí, proč?“ Tak zní autentický výrok Andreje Babiše z jeho setkání s občany v regionech, které už několik týdnů objíždí ve svém obytňáku. Citovaná slova pronesl v Táboře, zrovna tak je ale mohl říct kdekoli jinde. Nejsou totiž reakcí na vypjatou atmosféru daného místa, nejsou nějakou mimořádností nebo úletem. Naopak – toto je autentický Babiš, který se nepřetvařuje. Právě v terénu teď obnažuje svůj pravý charakter.

Obzvlášť reportáž Ivany Svobodové v Respektu je v tomto ohledu perfektní ilustrací, kým Babiš je – sice se stylizuje do role toho, kdo agresi krotí, fakticky ji ale vyvolává. Kromě citovaného výroku to lze ukázat třeba na tom, jak odporně útočí na každého, kdo s ním nesouhlasí. Anebo jakým způsobem komunikuje s reportérkou Respektu, která chce o jeho výjezdech do terénu informovat své čtenáře. Na což má plné právo, navíc je to podstata její práce. A že ji dělá sakra dobře. Tohle je lídr opozice ve svém přirozeném projevu, Babiš predátor, který je zvyklý mít kolem sebe jenom lidi v podřízeném postavení.

A pokud se mu někdo vzepře, reaguje vždy stejně. Jeho základním instinktem je takového člověka zlikvidovat. Tématem na jiný text je skandální a nepřijatelné chování příslušníků policie, kteří Babiše na akcích v terénu doprovázejí – z reportáže Respektu mimo jiné plyne, že dost brutálně zaklekli na dospívajícího chlapce poté, co vzal Babišovi reproduktor. Zaklekli na něj pro jistotu tři, následně ho odvezli na služebnu. Už to řeší ministr vnitra Vít Rakušan, policejní prezident Martin Vondrášek a premiér Petr Fiala. Všem také možná došlo, že by deagrofertizace státu mohla začít právě u policie.

sinfin.digital