Babiš v zahraniční politice Zemanovi pořádně zatápí. Může to narušit jejich pakt? Komentář Viliama Bucherta | info.cz

Články odjinud

Babiš v zahraniční politice Zemanovi pořádně zatápí. Může to narušit jejich pakt? Komentář Viliama Bucherta

Ať se Miloš Zeman a šéf diplomacie Martin Stropnický snaží sebevíc, už půl roku ovládá českou zahraniční politiku Andrej Babiš. Ten vyjednává s vůdci EU o brexitu a migraci, setkává se s různými politiky jako na běžícím pásu, nechal svým ministrem vyhostit pracovníky ruské ambasády a vláda také vydala do USA ruského hackera Nikulina, přestože Pražský hrad jej chtěl poslat do Moskvy. Babiš je také kritický k investicím z Číny. Může to všechno narušit jeho mocenský pakt se Zemanem?

Není jistě náhoda, že premiér Babiš se tento týden hned třikrát sešel s Paulem Ryanem, předsedou Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu, třetím mužem v politické hierarchii USA. Přijal ho ve Strakově akademii, byl na jeho projevu v Poslanecké sněmovně a povečeřel s ním v rezidenci amerického velvyslance. Zeman se naopak s Ryanem vůbec nesešel, což se ukazuje jako strategická chyba. Babiš si tím vším možná otevírá dveře do Bílého domu, které Donald Trump před Zemanem naopak pořád zavírá.

Přestože je Andrej Babiš trestně stíhaný, přestože jeho vláda zatím nemá důvěru, přestože má na krku kauzu Čapí hnízdo a v minulých letech byl v mnoha věcech ve střetu zájmů, jeho zahraniční politika daleko více sleduje české národní zájmy, než bychom mohli předtím předpokládat. Na rozdíl od Zemana, který stále, a v poslední době ne moc úspěšně, hraje ruskou a čínskou kartu.

Celý komentář na Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud