Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš vyhlíží vládu a pochvaluje si nové vedení ČSSD. To staré mu to ještě může zhatit. Glosa M. Žižkové

Babiš vyhlíží vládu a pochvaluje si nové vedení ČSSD. To staré mu to ještě může zhatit. Glosa M. Žižkové

Premiér v demisi Andrej Babiš v úterý večer opět přátelsky povečeřel s prezidentem Milošem Zemanem. Vzhledem ke svým pravidelným návštěvám v Lánech by si tam již mohl připadat jako doma. Opakuje se i hlavní téma: vyjednávání o vládě. Přestože se šéf hnutí ANO dušuje, že probíhá velmi intezivně, jeho první kabinet vládne bez důvěry už bezmála sto dní, protože není, čím ho nahradit. V současnosti je ale Babiš zatím nejblíže tomu, aby důvěru ve Sněmovně opravdu získal. Díky spolupráci s ČSSD a podpoře komunistů. Pokud tedy vše nepotopí sociální demokraté ve svém vnitrostranickém referendu.

Babiš po jednání s prezidetem uvedl, že chce dohodu najít do pokračování sjezdu ČSSD, tedy 7. dubna. To dává smysl už z toho důvodu, že případnou vládní spolupráci s ANO by si straníci měli schválit v rámci vnitrostranického referenda.

O koalici hlasovali před několika dny i členové hnutí ANO. Drtivá většina byla pro. A tři poslanci, kteří vybočují, prý budou případně solidární. V sociální demokracii by ale situace nemusela být tak jednoduchá.

Babiš si dnes pochvaloval nové vedení ČSSD. Mohlo by prý na rozdíl od toho minulého nesoutěžit a pracovat po boku ANO jako jeden tým. Problémem je, že lidé jako Bohuslav Sobotka nebo Milan Chovanec dnes sedí ve sněmovně a budou tedy hlasovat o důvěře vládě.

Bývalý předseda sociální demokracie, který o vládě s Babišem ví z minulého volebního období své, už se přitom nechal slyšet, že by chtěl, aby partaj odešla do opozice. Současný první místopředseda ČSSD Jiří Zimola na to reaguje slovy, že se Sobotka bude muset podvolit hlasování většiny a nevyvolávat rebelii.

Jak vnitrostranické referendum dopadne, není dopředu nijak jisté. Záležet bude nejen na programových průnicích, ale i na postech, které se sociálním demokratům podaří v příštích dnech vyhandlovat.

Strana by jich chtěla pět, konkrétně vnitro, spravedlnost, finance, zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí. Babiš nabízí čtyři (s poznámkou, že vzhledem k volebnímu výsledku ČSSD jsou i tři hodně) a rozhodně se nechce vzdát financí. Ostatně, o daních se ještě povede tvrdé jednání, to je zatím nejkonfliktnější téma. 

Navíc je tu element KSČM, která vládě ANO a ČSSD slibuje toleranci a hlásí se o slovo u dalšího vyjednávání, kde může své hlasy něčím podmiňovat. Jak nakonec bude vypadat kompromisní řešení, se teprve ukáže. Stejně jako to, zda si straníci opravdu spolupráci odhlasují v referendu.

Jedno je jisté: Miloš Zeman by si kabinet ANO s ČSSD opravdu přál. Přesvědčoval o něm sociální demokraty už na sjezdu před pár týdny. Jen aby nemusel v dubnu přiletět do Hradce Králové a apelovat na ně znovu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1