Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš vyhlíží vládu a pochvaluje si nové vedení ČSSD. To staré mu to ještě může zhatit. Glosa M. Žižkové

Babiš vyhlíží vládu a pochvaluje si nové vedení ČSSD. To staré mu to ještě může zhatit. Glosa M. Žižkové

Premiér v demisi Andrej Babiš v úterý večer opět přátelsky povečeřel s prezidentem Milošem Zemanem. Vzhledem ke svým pravidelným návštěvám v Lánech by si tam již mohl připadat jako doma. Opakuje se i hlavní téma: vyjednávání o vládě. Přestože se šéf hnutí ANO dušuje, že probíhá velmi intezivně, jeho první kabinet vládne bez důvěry už bezmála sto dní, protože není, čím ho nahradit. V současnosti je ale Babiš zatím nejblíže tomu, aby důvěru ve Sněmovně opravdu získal. Díky spolupráci s ČSSD a podpoře komunistů. Pokud tedy vše nepotopí sociální demokraté ve svém vnitrostranickém referendu.

Babiš po jednání s prezidetem uvedl, že chce dohodu najít do pokračování sjezdu ČSSD, tedy 7. dubna. To dává smysl už z toho důvodu, že případnou vládní spolupráci s ANO by si straníci měli schválit v rámci vnitrostranického referenda.

O koalici hlasovali před několika dny i členové hnutí ANO. Drtivá většina byla pro. A tři poslanci, kteří vybočují, prý budou případně solidární. V sociální demokracii by ale situace nemusela být tak jednoduchá.

Babiš si dnes pochvaloval nové vedení ČSSD. Mohlo by prý na rozdíl od toho minulého nesoutěžit a pracovat po boku ANO jako jeden tým. Problémem je, že lidé jako Bohuslav Sobotka nebo Milan Chovanec dnes sedí ve sněmovně a budou tedy hlasovat o důvěře vládě.

Bývalý předseda sociální demokracie, který o vládě s Babišem ví z minulého volebního období své, už se přitom nechal slyšet, že by chtěl, aby partaj odešla do opozice. Současný první místopředseda ČSSD Jiří Zimola na to reaguje slovy, že se Sobotka bude muset podvolit hlasování většiny a nevyvolávat rebelii.

Jak vnitrostranické referendum dopadne, není dopředu nijak jisté. Záležet bude nejen na programových průnicích, ale i na postech, které se sociálním demokratům podaří v příštích dnech vyhandlovat.

Strana by jich chtěla pět, konkrétně vnitro, spravedlnost, finance, zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí. Babiš nabízí čtyři (s poznámkou, že vzhledem k volebnímu výsledku ČSSD jsou i tři hodně) a rozhodně se nechce vzdát financí. Ostatně, o daních se ještě povede tvrdé jednání, to je zatím nejkonfliktnější téma. 

Navíc je tu element KSČM, která vládě ANO a ČSSD slibuje toleranci a hlásí se o slovo u dalšího vyjednávání, kde může své hlasy něčím podmiňovat. Jak nakonec bude vypadat kompromisní řešení, se teprve ukáže. Stejně jako to, zda si straníci opravdu spolupráci odhlasují v referendu.

Jedno je jisté: Miloš Zeman by si kabinet ANO s ČSSD opravdu přál. Přesvědčoval o něm sociální demokraty už na sjezdu před pár týdny. Jen aby nemusel v dubnu přiletět do Hradce Králové a apelovat na ně znovu.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1