Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš vytváří chaos, těžit z něj bude ale zase jenom on. Komentář Vratislava Dostála

Babiš vytváří chaos, těžit z něj bude ale zase jenom on. Komentář Vratislava Dostála

Krátce po volbách pověřil prezident Miloš Zeman předsedu vítězné strany Andreje Babiše sestavením vlády. A protože hnutí ANO vyhrálo volby způsobem, který znamená jeho naprostou dominanci a zároveň vylučuje vznik vládní většiny, která by vítěze voleb obešla, začal předseda hnutí ANO hledat koaliční partnery, se kterými disponuje v dolní komoře většinou hlasů. Variant má celou řadu. Přesto vládu s důvěrou stále nemá a nejspíš ani jen tak mít nebude. Což však neznamená, že z chaosu, jehož je původcem, nebude těžit zase jenom Babiš.

Většinu Babiš může stlouct s ODS, může vzniknout vláda na půdorysu Sobotkova kabinetu, tedy koalice složená z hnutí ANO, ČSSD a lidovců. Babiš disponuje většinou také společně se sociálními demokraty a komunisty. Pokud by byl schopný vyjednávač, vládu by mohl sestavit s Piráty a lidovci, nebo s Piráty a Starosty. A pokud by mu byl ukradený obraz České republiky v zahraničí, a zároveň by usiloval o maximální odříznutí všech tradičních subjektů od moci, vládnout by mohl s podporou zcela nalevo situovaných komunistů a naopak zcela napravo situované SPD Tomia Okamury.

Za dané konstelace, v zemi s relativně vyspělou politickou kulturou, jejíž lídři znají všechna úskalí politického provozu – obzvlášť v systému, který má tendenci generovat více nebo méně roztříštěnou Poslaneckou sněmovnu a vyžaduje tedy schopnost dohody a uzavírání spojenectví – bychom od schopného politika mohli realisticky čekat, že bude mít dohodu o většině nejpozději do konce kalendářního roku.

Takto nějak by mohl začínat komentář psaný dva nebo tři dny po volbách, jehož ambicí by bylo přehledně vykreslit politický terén a základní rozvržení sil jednotlivých aktérů. O několik dní později bychom nejspíš referovali o tom, kterak vítěz voleb zformuloval svoje základní programové hodnoty a cíle, se kterými postupně seznámil všechny ostatní subjekty ve sněmovně. A protože volby vyhrálo hnutí, jehož základní charakteristikou je jakási až podivná programová pružnost, zprvu by se skutečně situace mohla jevit tak, že může najít shodu a vládnout s kýmkoli.

Na druhou stranu by se postupně ukázalo, kterak si jsou jeho předseda a PR tým vědomi toho, že ve volbách oslovili spíše levicové voliče, které by za dané situace nebylo praktické ztratit. Tudíž by postupem času z nabízených možností vyloučili vznik středopravé vlády s účastí TOP 09 a STAN.

Ostatně existuje k tomu ještě jeden dobrý důvod: pravice nenechala před volbami na Babišovi nit suchou, některé strany svoji kampaň dokonce postavily na antibabišovské rétorice a strašením občanů před jeho nástupem k moci. Navíc ani osobní chemie, jak s chutí Babiš říká, by v tomto případě nemusela příliš fungovat. STAN a TOP 09 tudíž v našem scénáři logicky jako první už týden po volbách ohlašují odchod do opozice.

V následujícím kroku si Babiš zvolí priority, vyhodnotí možnosti a pokusí se strategicky jednat tak, aby měl i do budoucna ve všech možných ohledech co nejvýhodnější postavení. Přece jen chce změnit „korupcí ochromené Česko“ a ještě k tomu vyhrávat i příští volby. Navíc je zvyklý být všude a vždycky první na pásce a touží neskromně po tom, aby byl veřejností vnímán nejmíň jako mesiáš. Ještě před ustavením sněmovny, tedy někdy začátkem listopadu, proto podstoupí jednání s ODS, která je schopná – jak víme z minulosti – utvářet aliance prakticky s kýmkoli. 

Výhodné by to mohlo být pro obě formace. ODS by se po jednom volebním období stráveném v opozici vrátila k moci, navíc po boku strany, kterou vede oligarcha, a tudíž by se s ním mohla shodnout na celé řadě ekonomických opatření, která jí jsou po chuti – od snižování daní přes hon na údajné zneužívače sociálních dávek a zeštíhlování státního aparátu až po privatizaci veřejných politik. Svízel je v tom, že v čele ODS tou dobou stojí principiální politik, který nechce popřít vše, co říkal před volbami a i nadále tvrdí, že nebude sedět ve vládě spolu s trestně stíhaným politikem. 

Navíc, jak se píše výše, Babiš zjišťuje, že vlastně netouží po tom, aby ztratil voliče, kterým sliboval sociální jistoty, vyšší penze, kvalitní infrastrukturu a celkově fungující Česko. Nezbývá mu tedy, než si škrtnout další položku a zkusit vyjednat koalici se svými bývalými partnery ze Sobotkovy vlády. Avšak, jak se ukazuje někdy ve druhé polovině listopadu, ani oni nehodlají ustoupit a i nadále vylučují, že by ve vládě seděli s trestně stíhaným politikem.

Za dané situace má Babiš dvě možnosti: buď sestaví vládu, kterou podpoří KSČM a SPD, tedy strany extrémní, anebo jako vyzrálý politik promyslí a provede manévr, který by tradičním stranám znemožnil zůstávat nadále na svých pozicích. 

To řešení se přímo nabízí, bylo by stejně tak elegantní, jako efektivní. Pokud by měl Andrej Babiš aspoň tolik kreativity, jako Miloš Zeman v roce 1998, a zároveň se nechoval jako děcko, které chce buď všecko, anebo nic, nejspíš bychom už někdy v prosinci psali, že se rýsuje buď vláda hnutí ANO s ODS, anebo vláda hnutí ANO s ČSSD a KDU-ČSL, jejímž premiérem by byl třeba Richard Brabec, anebo dokonce Petr Fiala či Pavel Bělobrádek. Babiš by vše rámoval tak, že mu jde o chod země, o uklidnění politické situace a efektivní vládnutí, což by neocenily jen jeho média, ale především jeho voliči, kteří by ho začali zbožňovat snad ještě víc než doposud. „Je to nový typ politika. Nejde mu o sebe, ale o nás, o naši zemi,“ znělo by pak všemi zapadlými kouty Česka. 

Babiš by neztratil nic ze svého vlivu, ostatně hnutí ANO mu patří a bez něj si na pražském Chodově, kde sídlí nejen ANO, ale také Agrofert, nedovolí nakoupit snad ani toaletní papír. Navíc by si vytvořil optimální zázemí k tomu, aby mohl očistit své jméno. Jako bonus by mu pozice mimo exekutivu umožňovala i nadále utvářet obraz sebe sama jako antisystémového aktéra, který nenese odpovědnost za negativní společenské nebo politické jevy. Jinak řečeno: Babiš by tahal za nitky a současně by mohl i nadále hovořit o všech, že leda tak kradou a že se vrátí poté, co před soudem prokáže, že se stal objektem komplotu, čímž očistí své jméno.

Někdy kolem Vánoc bychom měli za takové situace vládu s důvěrou a novináři i opozice by mluvila o vládním programovém prohlášení, tématem našich článků by byly třeba ekonomické ukazatele země, sociální politika nové vlády, důchodová reforma, vize zahraniční politiky, reforma školství, zprůhlednění a zkvalitnění zdravotnictví, bavili bychom se o opatřeních, jejichž ambicí by bylo zlepšit naše životní prostředí, řešili bychom, jak lidi zbavit exekucí, nebo co s drahým bydlením především pro páry s malými dětmi, případně jak náš průmysl strategicky připravit na fenomén robotizace a digitalizace. Bylo by toho hodně. 

To by ale nesměla být politika v rozvratu a téměř vše na hlavu převrácené. Je polovina března a premiér bez důvěry jde ve čtvrtek jednat o vládě nejen s ČSSD a KSČM, ale také s Okamurou a dokonce i s ODS. A navíc mu to nepřijde vůbec divné.

Babiš je zvyklý říkat, že není politik, nýbrž byznysmen. Prý jedná s každým. Vůbec mu přitom nedochází, že se ocitl v jiném poli s jinými zákonitostmi. Navíc netuší, kam a proč by měl směřovat. V žádném ohledu není konzistentní. Odmítá si osvojit, že je politika kolektivní disciplína. A tak zatímco na Malé Straně všechny znejišťuje a vytváří chaos, aniž by tušil, co to způsobí, mizí s vládou do regionů, kde nejspíš povede, podobně jako Zeman, permanentní kampaň.

Nejstrašnější za dané situace je, že jakýkoli protitah jeho soupeřů ve výsledku posílí zase Babiše. Politika v tradičním pojetí – zdá se – před našima očima mizí, někteří myslitelé dokonce tvrdí, že nevratně. Filosof Michael Hauser v této souvislosti hovoří o nástupu metapopulismu, tedy politiky, která nemá žádnou ucelenou doktrínu a představuje jakousi hybridní směs levicových a pravicových prvků. Přitom je to právě tato směs, co znemožňuje tradičním politikům adekvátně a efektivně reagovat. Jediné, co tak Babiš zatím nemá jisté, je vláda s důvěrou. A třeba se to nezmění. A to nejen ve čtvrtek, ale až do voleb. Otázka je, co bude po nich.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1