Babiš zase znesvětil všechny napravo i nalevo

23. 11. 2020 • 17:09
GLOSA PETRA HOLCE | Vrací se to jak bumerang. Všichni vždycky věří, že tohle už premiér Andrej Babiš fakt neustojí - a on z toho nakonec vyjde div ne jako vítěz. Lex Babiš, Čapí hnízdo a teď koronavirus a krátce po něm politický granát s patnáctiprocentní daní z příjmu.

Šéf ANO znovu pozabíjel několik much jednou ranou. Opoziční ODS lapil do daňového balíčku, zatímco komatózní vládní ČSSD i polovládní KSČM ukázal, že jsou pro něj v podstatě zbytečné. A že se proto cena za jejich účast na koalici necelý rok před sněmovními volbami opravdu rovná nule.

Pikatní navíc je, že ODS jen krátce předtím, než hlasovala s Babišem, podepsala antibabišovské memorandum o volební spolupráci s neméně komatózními lidovci a TOP 09. A třeba takový šéf ČSSD Jan Hamáček už začínal upřímně věřit, jak se Babišovi vzepřel! Teď se mu místo toho vrátila permanentní vzpoura ČSSD, když i její hlavouni znovu volají po odchodu z vlády.

Na takovouhle facku nestačí sociálním demokratům tváře. Přitom by stačilo, kdyby si v Lidovém domě zjistili, jakou má Babiš ve sněmovně šanci se svým snížením daní, s nímž ČSSD mimochodem nejdřív souhlasila. Pak by s ním klidně mohli souhlasit i dál, zrovna tahle daňová vzpoura totiž stranu určitě nespasí.

Geniální smysl pro načasování i politickou intuici ovšem předvedla i ODS. Ta chtěla vlastní superhrubou mzdu zrušit a daň z příjmu snížit na patnáct procent tak dlouho, až s tím zase místo ní přišel Babiš. A ještě jí to celé nabídl jako velkorysou pomocnou ruku. Ano, pomocná ruka to i je, jen trochu jinak. Zaprvé smetanu případně víc slízne Babiš, protože tím mnohé překvapil, zatímco ODS jen zkoušela napravit minulost. A zadruhé ji tím premiér rozdělil na sněmovní ODS, jež hlasuje s ANO, a senátní ODS, co se teď od své sněmovní sestry zkouší distancovat, protože Senát vede jako protibabišovskou opoziční frontu.

A to není vše. Jak ukázal průzkum Medianu, nehází většina lidí návrat koronaviru na Babiše, ale na „neukázněné spoluobčany“. ČSSD i opozice sázely na to, že to premiér slízne od lidí aspoň za podzimní návrat koronaviru. Data Medianu ale ukazují něco jiného: Téměř třetina dotázaných si myslí, že za návrat koronaviru můžou ostatní, zatímco podle 23 procent nenese vinu nikdo, protože se tomu prostě nedalo zabránit. Jen 16 procent pak viní vládu a 11 procent přímo Babiše. Ten by si podobný průzkum nenapsal lépe ani sám, v podstatě totiž kopíruje jeho rétoriku. „Na výsledku této otázky mě zaujalo především to, že nám vyšlo téměř přes kopírák to, co vláda - respektive pan premiér - říká. Tedy, že za to mohou neukáznění lidé,“ přiznal pro Seznam Zprávy ředitel Medianu Přemysl Čech. 

Pro opozici to přitom ještě nedávno vypadalo téměř ideálně: Babišovi padli dva ministři zdravotnictví, Česko bylo ohledně koronaviru nejhorší na světě a ANO vyšlo z pár průzkumů nebývale oslabené. Stačí jedna Prymulova „večerka“ a vše je zase naopak. Nemám to potvrzené ze dvou nezávislých zdrojů, ale v ANO prý slaví to, jaké jim osud nadělil soupeře. Nebo spíš nesoupeře, jak by pravil klasik?

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Dnes • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.

„Zelená politika je zároveň sociální politika.“ Přesvědčí o tom ČSSD a Zelení sebe a pak i voliče?

Vratislav Dostál
Dnes • 17:00

Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ je manévr sociálních demokratů, kteří chtějí v letošních sněmovních volbách kandidovat společně se Zelenými, odboráři a malými lokálními formacemi, pochopitelnou reakcí na proměnu politického terénu. Jednoduše řečeno ho lze číst jako pokus o záchranu levice v Poslanecké sněmovně. Zástupci obou stran tvrdí, že pokud má mít spojenectví smysl, musí být dlouhodobé. Otázka je, co na to voliči.

„Hořící keř“ Jan Palach a česká společnost

Martin Kovář
Dnes • 16:55

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Hlavní otázka zní, zda vůbec ještě má smysl v předvečer jeho sebeupálení o Janu Palachovi psát. Po roce 1989 a zejména v roce 2019, kdy jsme si připomínali půlstoletí, které od jeho činu uběhlo, už totiž bylo řečeno a napsáno snad úplně všechno. Politikové i nepolitikové odříkali své projevy, byly sepsány vědecké i populární texty, vznikla četná umělecká díla. Já sám si čas od času v souvislosti s ním vzpomenu na písničku Karla Kryla o neznámém vojínovi a přemýšlím o tom, co by na to všechno asi tak řekl sám Palach? Odpověď na tuhle otázku už samozřejmě nikdy nedostaneme, zamyslet se nad ní ale můžeme, stejně jako nad tím, zda svým činem dosáhl toho, čeho chtěl.