Babiš zůstává hegemonem české politiky, Piráti se definitivně etablovali jako lídr opozice

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Největším překvapením krajských voleb je suverenita, s níž dosáhlo vítězství hnutí ANO. Zatímco někteří komentátoři očekávali, že Andrej Babiš utrpí kvůli nástupu druhé vlny koronaviru, nic takového se ve skutečnosti nestalo. Babišovi podporovatelé k volbám zjevně přišli, a to dokonce i v kraji, kde se očekávalo, že hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová bude muset skousnout drtivou porážku. Zisk zhruba pětiny odevzdaných hlasů je vysoko nad očekáváním, Jermanová přesto o post šéfky kraje nejspíš přijde.

Osud Pokorné Jermanové je do jisté míry ilustrujícím i pro zbytek krajů. Babišovo hnutí je zjevně schopné dosáhnout vítězství, ale v mnoha případech bude mít problém postavit koalice. Vzkaz pro opozici je tak zřejmý. Pokud chce jednou současného premiéra odstavit od moci, musí se spojit – a to mnohem více, než se stalo v krajských volbách. V řadě krajů opozice na vítězství nedosáhla jenom proto, že byla reprezentována hned několika bloky. Je také zjevné, že pokud by šlo o volby celostátní, Babišova podpora se příliš neotřásla a nadále by dosáhl na pohodlné vítězství. To je první a nejdůležitější závěr krajských voleb.

Druhým důležitým závěrem je výsledek Pirátů. Proti tradičním stranám či koalicím se jim podařilo dosáhnout výrazných úspěchů nejenom ve všech krajích, ale zejména v krajích nejchudších. Zdá se, že na politické scéně vidíme novou „catch-all party“, která zjevně neoslovuje jen mladé. Skrze výrazné zisky v krajských zastupitelstvech se strana definitivně etabluje, a získá další platformu, která ji může jednou přivést do vlády. Pokud budeme hovořit o lídrovi opozice, jsou to v současnosti zjevně Piráti a nikoliv ODS. Výsledek občanských demokratů není beznadějný, mohli by získat několik hejtmanů, ale nezdá se, že by dokázali někdy v budoucnosti Babiše porazit. Alespoň ne bez pomoci ostatních stran a zjevně ne bez pomoci Pirátů.

sinfin.digital