Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babišovy běsy na Českou televizi aneb Nelžete, nebo vás zažaluju. Komentář Olivera Adámka

Babišovy běsy na Českou televizi aneb Nelžete, nebo vás zažaluju. Komentář Olivera Adámka

Premiér v demisi Babiš odmítá tvrzení, že prohrál soudní spor se slovenským Ústavem paměti národa o svém členství v StB. Na Facebooku před pár dny zveřejnil prohlášení, ve kterém vyzývá veřejnoprávní média, aby o jeho případu přestala lhát, a vyhrožuje jim žalobou. Video připomínající atmosférou film Kmotr je dalším krůčkem v prolamování hranic normálního v politice, a to z vícero důvodů.

Zaprvé: O tom, že byla Babišova žaloba na ÚPN neoprávněná, rozhodl už loni v říjnu slovenský ústavní soud. Již o tomto verdiktu všechna média (samozřejmě nejen ta veřejnoprávní) informovala jako o potvrzení Babišovy spolupráce s komunistickou rozvědkou. Stejným způsobem už o rozsudku psaly a i nyní píšou rovněž Babišem vlastněné weby iDnes.cz a Lidovky.cz.

V jedné věci má Babiš částečně pravdu: ústavní soud na rozhodnutích soudů nižších instancí napadal fakt, že žalovaným byl Ústav paměti národa – podle ústavního soudu by měly být v případech tohoto typu spory vedeny s jinými institucemi. Zároveň s tím ale zpochybnil věrohodnost svědectví bývalých agentů StB jakožto důkazního materiálu v Babišův prospěch. Právě na jejich vyjádření ale předseda vlády stavěl svou dosavadní obhajobu.

To znamená, že i kdyby se teď Babiš rozhodl žalovat třeba slovenské Ministerstvo vnitra, pořád bude platit, že jeho obhajoba v podobě přímluvy dalších estébáků není relevantní a každý další soud bude v návaznosti na ústavní soud muset rozhodnout podle toho. Zkrátka a jednoduše Babiš nemá v rukou žádný použitelný důkaz o tom, že s StB nespolupracoval, a podle vyjádření Bratislavského krajského soudu nelze proti zamítnutí jeho žaloby použít žádné opravné prostředky.

Čtěte více na Reflex.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1