Články odjinud

Babišovy běsy na Českou televizi aneb Nelžete, nebo vás zažaluju. Komentář Olivera Adámka

Babišovy běsy na Českou televizi aneb Nelžete, nebo vás zažaluju. Komentář Olivera Adámka

Premiér v demisi Babiš odmítá tvrzení, že prohrál soudní spor se slovenským Ústavem paměti národa o svém členství v StB. Na Facebooku před pár dny zveřejnil prohlášení, ve kterém vyzývá veřejnoprávní média, aby o jeho případu přestala lhát, a vyhrožuje jim žalobou. Video připomínající atmosférou film Kmotr je dalším krůčkem v prolamování hranic normálního v politice, a to z vícero důvodů.

Zaprvé: O tom, že byla Babišova žaloba na ÚPN neoprávněná, rozhodl už loni v říjnu slovenský ústavní soud. Již o tomto verdiktu všechna média (samozřejmě nejen ta veřejnoprávní) informovala jako o potvrzení Babišovy spolupráce s komunistickou rozvědkou. Stejným způsobem už o rozsudku psaly a i nyní píšou rovněž Babišem vlastněné weby iDnes.cz a Lidovky.cz.

V jedné věci má Babiš částečně pravdu: ústavní soud na rozhodnutích soudů nižších instancí napadal fakt, že žalovaným byl Ústav paměti národa – podle ústavního soudu by měly být v případech tohoto typu spory vedeny s jinými institucemi. Zároveň s tím ale zpochybnil věrohodnost svědectví bývalých agentů StB jakožto důkazního materiálu v Babišův prospěch. Právě na jejich vyjádření ale předseda vlády stavěl svou dosavadní obhajobu.

To znamená, že i kdyby se teď Babiš rozhodl žalovat třeba slovenské Ministerstvo vnitra, pořád bude platit, že jeho obhajoba v podobě přímluvy dalších estébáků není relevantní a každý další soud bude v návaznosti na ústavní soud muset rozhodnout podle toho. Zkrátka a jednoduše Babiš nemá v rukou žádný použitelný důkaz o tom, že s StB nespolupracoval, a podle vyjádření Bratislavského krajského soudu nelze proti zamítnutí jeho žaloby použít žádné opravné prostředky.

Čtěte více na Reflex.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud