Balaštík si vymýšlí, žádné násilí nepodporuji a podporovat nebudu. Komentář T. Zdechovského | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Balaštík si vymýšlí, žádné násilí nepodporuji a podporovat nebudu. Komentář T. Zdechovského

Balaštík si vymýšlí, žádné násilí nepodporuji a podporovat nebudu. Komentář T. Zdechovského

Europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský reaguje na včerejší rozhovor INFO.CZ s literárním kritikem a šéfredaktorem nakladatelství HOST Miroslavem Balaštíkem. Zdechovský se ohrazuje, že by podporoval násilí na lidech v brněnském Divadle Husa na provázku. „Nicméně vytahovat z dámské pochvy českou vlajku, nebo znásilněním muslimky Ježíšem ztvárňovat údajný vztah křesťanské kultury k islámu, podle mě nemá nic společného s nějakým kulturním cítěním a nemyslím si, že by tato hra měla obohacovat česká divadelní prkna,“ dodává.

V úterním rozhovoru pro INFO.cz šéfredaktor nakladatelství Host Miroslav Balaštík tvrdí, že jsem společně s českým primasem schvaloval a podporoval násilí na lidech v brněnském divadle. Pravda je ale taková, že jsem nikdy žádné násilí nepodporoval, nepodporuji a nebudu podporovat. Pan Balaštík si jednoduše vymýšlí a jak je poznat z rozhovoru, rád výrazně zveličuje.

Hru chorvatského režiséra Olivera Frljiče Naše násilí a vaše násilí jsem neviděl a vidět ani jako většina naší společnosti nechci. Stejně tak jsem nikdy neviděl ani nijak nesledoval nikoho ze skupiny Slušní lidé a těžko tak mohu posuzovat, zda jsou nebo nejsou „fašisty“.

Nicméně vytahovat z dámské pochvy českou vlajku, nebo znásilněním muslimky Ježíšem ztvárňovat údajný vztah křesťanské kultury k islámu, podle mě nemá nic společného s nějakým kulturním cítěním a nemyslím si, že by tato hra měla obohacovat česká divadelní prkna. V tomto smyslu jsem se i vyjádřil pro média. Vnímám to celé jako laciný dekadentní trik, jak na sebe upozornit. Vyvolat diskusi se dá i jiným způsobem, proto podle mě o nic takového autorům nešlo.

A proč jsem se tedy také nezúčastnil protestů, když je pro mě hra za hranou pravidel kultivovaného projevu? Protesty pouze dělají podobným „kulturním dílům“ reklamu. Proto jsem se do nich nezapojil, i když si o nich myslím své. Považuji pak ale za slušné odpovědět, když se mě někdo přímo na názor zeptá, což některá média po mé účasti v nedělní Partii na TV Prima udělala. Řekl jsem jim, že diváci, kteří si zaplatili za lístky, mají demokratické právo se vyjádřit k dílu. Nic o podpoře násilí vůči hercům tam nebylo. Navíc podle informací z médií a videí z představení se protestující žádného násilí vůči hercům a divákům ani nedopustili. Jen stáli na jevišti.

Už od dob Římanů platí pořekadlo: Kdo platí, mluví. A pokud nikoho při tom stání násilně nenapadali, beru to jako formu demokratického protestu, kterou jsem viděl při studiích v Itálii na divadle několikrát včetně házení vajíček či rajčat. A přestože to není můj šálek čaje, pana Balaštíka bych rád vyzval, aby si přestal do budoucna vymýšlet. Jeho reakce je totiž stejně hloupě přehnaná jako reakce různých „slušných lidí“. Jen s tím rozdílem, že on se tváří jako ten, kdo má patent na pravdu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.