Články odjinud

Balaštík si vymýšlí, žádné násilí nepodporuji a podporovat nebudu. Komentář T. Zdechovského

Balaštík si vymýšlí, žádné násilí nepodporuji a podporovat nebudu. Komentář T. Zdechovského

Europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský reaguje na včerejší rozhovor INFO.CZ s literárním kritikem a šéfredaktorem nakladatelství HOST Miroslavem Balaštíkem. Zdechovský se ohrazuje, že by podporoval násilí na lidech v brněnském Divadle Husa na provázku. „Nicméně vytahovat z dámské pochvy českou vlajku, nebo znásilněním muslimky Ježíšem ztvárňovat údajný vztah křesťanské kultury k islámu, podle mě nemá nic společného s nějakým kulturním cítěním a nemyslím si, že by tato hra měla obohacovat česká divadelní prkna,“ dodává.

V úterním rozhovoru pro INFO.cz šéfredaktor nakladatelství Host Miroslav Balaštík tvrdí, že jsem společně s českým primasem schvaloval a podporoval násilí na lidech v brněnském divadle. Pravda je ale taková, že jsem nikdy žádné násilí nepodporoval, nepodporuji a nebudu podporovat. Pan Balaštík si jednoduše vymýšlí a jak je poznat z rozhovoru, rád výrazně zveličuje.

Hru chorvatského režiséra Olivera Frljiče Naše násilí a vaše násilí jsem neviděl a vidět ani jako většina naší společnosti nechci. Stejně tak jsem nikdy neviděl ani nijak nesledoval nikoho ze skupiny Slušní lidé a těžko tak mohu posuzovat, zda jsou nebo nejsou „fašisty“.

Nicméně vytahovat z dámské pochvy českou vlajku, nebo znásilněním muslimky Ježíšem ztvárňovat údajný vztah křesťanské kultury k islámu, podle mě nemá nic společného s nějakým kulturním cítěním a nemyslím si, že by tato hra měla obohacovat česká divadelní prkna. V tomto smyslu jsem se i vyjádřil pro média. Vnímám to celé jako laciný dekadentní trik, jak na sebe upozornit. Vyvolat diskusi se dá i jiným způsobem, proto podle mě o nic takového autorům nešlo.

A proč jsem se tedy také nezúčastnil protestů, když je pro mě hra za hranou pravidel kultivovaného projevu? Protesty pouze dělají podobným „kulturním dílům“ reklamu. Proto jsem se do nich nezapojil, i když si o nich myslím své. Považuji pak ale za slušné odpovědět, když se mě někdo přímo na názor zeptá, což některá média po mé účasti v nedělní Partii na TV Prima udělala. Řekl jsem jim, že diváci, kteří si zaplatili za lístky, mají demokratické právo se vyjádřit k dílu. Nic o podpoře násilí vůči hercům tam nebylo. Navíc podle informací z médií a videí z představení se protestující žádného násilí vůči hercům a divákům ani nedopustili. Jen stáli na jevišti.

Už od dob Římanů platí pořekadlo: Kdo platí, mluví. A pokud nikoho při tom stání násilně nenapadali, beru to jako formu demokratického protestu, kterou jsem viděl při studiích v Itálii na divadle několikrát včetně házení vajíček či rajčat. A přestože to není můj šálek čaje, pana Balaštíka bych rád vyzval, aby si přestal do budoucna vymýšlet. Jeho reakce je totiž stejně hloupě přehnaná jako reakce různých „slušných lidí“. Jen s tím rozdílem, že on se tváří jako ten, kdo má patent na pravdu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud