Bartoš s Rakušanem rozjeli hru, která má Babiše udržet u moci až do voleb. Rozpuštění sněmovny je nereálné a oni to moc dobře vědí

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Dvě opoziční koalice, které koketují se společnou vládou po sněmovních volbách, řeší neřešitelný problém. Takřka v přímém přenosu se nedokážou dohodnout ani na postupu vůči Babišově vládě. Poměrně předvídatelné kroky ze strany koalice SPOLU – ta chce menšinovému kabinetu vyslovit nedůvěru – narazily na koalici Pirátů a STAN, kteří stejně jako loni v říjnu tenhle postup odmítají a mají vlastní plán. Ten je ale reálně neprosaditelný a jeho cílem je něco úplně jiného, než se strany snaží namluvit voličům. Babiše chtějí ve skutečnosti podržet až do voleb.

Oficiální a mnohokrát deklarovaný postoj je, že koalice Pirátů a STAN chce sehnat 120 hlasů potřebných pro rozpuštění sněmovny a vyvolat tím předčasné volby. Realita je ale úplně jiná. Ve skutečnosti celá akce působí jako kouřová clona, za kterou se vznáší zhruba tyto věty: Nic dělat nechceme, současná situace nám vyhovuje a snad to dotáhneme až do říjnových voleb. Jen vám to nemůžeme říct.

Rozpuštění sněmovny je totiž absolutně nereálný a při současném rozložení sil i absurdní cíl. A Bartoš s Rakušanem to samozřejmě moc dobře vědí. Proto je jejich postup alibismem, který jim ale kupodivu u veřejnosti prochází. Už jen jednoduché počty, kdy samotné hnutí ANO má ve sněmovně 78 a ČSSD 14 poslanců, kteří dnes nemají sebemenší důvod návrh podpořit a předčasně si tak ukončit funkční období, ukazují, že „plán“ je od začátku odsouzen k neúspěchu. A předsedové Pirátů a hnutí STAN samozřejmě počítat umí.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kdo odmítá hlasovat pro rozpuštění sněmovny?
  • Kdo a jak by na rozpuštění prodělal?
  • Proč plán Pirátů a STAN nedává smysl ani časově?
sinfin.digital