Benešová vybírá nového šéfžalobce. Větší než malou roli hrají sympatie a zákulisní politické zájmy

KOMENTÁŘ BOHUMILA PEČINKY | Koncem měsíce skončí ve funkci nejvyššího státního zástupce Pavel Zeman. Ve vládních kruzích se horečně řeší, kdo má být čtyři měsíce před sněmovními volbami jmenován na jeho místo. Dodejme, že podle zákona jmenuje a odvolává šéfa žalobců právě vláda a to bez zdůvodnění. Ani vláda, ani opozice se v situaci, kdy nás čekají sněmovní volby, neumí dohodnout na společném postupu. Důvodem je znění zákona o státním zastupitelství a současně zájem premiéra a Hradu jmenovat člověka, který by byl vstřícný vůči kauzám, které se dotýkají přímo jich osobně nebo jejich spojenců.

Ministryně spravedlnosti Benešová už v sobotu ohlásila, že navrhne vládě nějaké jméno do čtrnácti dní. Argumentuje přitom tím, že pouze pověřený první náměstek nemůže podávat kárné žaloby na své podřízené a Nejvyšší soud také podle svých judikátů nepřijme dovolání člověka, který nebyl přímo jmenován. Soudy tehdy reagovaly na praxi, kdy v justici bylo příliš pověřených funkcionářů, čímž chtěly tlačit na jejich plnohodnotné jmenování. To však není podstata rozhodování o nejvyšším státním zástupci, spíš krycí manévr jak vysvětlit překotnost, s níž se v posledních týdnech jedná o osobě nejvyššího státního zástupce.

K legitimitě jmenování nepřispívá ani současné znění zákona o státním zastupitelství. Na rozdíl od soudů totiž neexistuje v soustavě státního zastupitelství časový limit pro výkon funkce, a také neexistují elementární pravidla výběrového řízení. I proto může ministryně spravedlnosti Benešová pojímat výběr hlavního žalobce v zemi jako nezávazný pohovor, kde sympatie a zákulisní politické zájmy hrají roli větší než malou.

Velký podíl na této praxi má také vládnoucí garnitura na vrchních státních zastupitelstvích, která v posledních deseti letech předkládala sama na sebe jeden návrh zákona o státním zastupitelství za druhým. Svoje emancipační hnutí založila na zvětšování pravomocí ve všech oblastech a na praxi omezených mandátů a výběrová řízení se dívala jako na něco, co ji zdržuje od toho, aby si na určitá místa vybrala své stoupence.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké jediné kritérium výběru prozradila Benešová?
  • Které kandidáty prosazuje?
  • A proč výběr nového šéfžalobce musí nejvíc zajímat Andreje Babiše?
sinfin.digital