Best in covid? Na čísla se historie neptá

GLOSA PETRA HOLCE | Mezi světové lídry moc často nepatříme, na podzim jsme to ale na chvíli dokázali: byli jsme na tom nejhůř ohledně koronaviru. Místo jarní rouškománie jsme tehdy zažili hotový festival radosti, že jsme nejhorší.

Koronavirus je (mimo jiné) politika a opozice ucítila šanci právě na něm „uvařit“ nenáviděného premiéra. Babiš na jaře dost posílil, na podzim zase znatelně oslabil. Být ale opozičními lídry, nechám bublinky radši ještě v lednici.

Pandemická situace se totiž začíná otáčet. A jak řekl vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček, který díky koronaviru zažil svou největší politickou slávu, může být Česko nakonec mezi těmi, kdo projde i druhou vlnu pandemie mezi prvními.

Ano, na rozdíl od jara to tentokrát bude za cenu „premiantských“ čísel, na to se ale historie neptá. V příštích sněmovních volbách bude voliče zajímat aktuální situace a ne čísla nakažených z letošního října.

Jednání vlády v epidemii se musí vyšetřit. Babiš zapomněl, kdo se komu zodpovídá

To je samozřejmě i důvod, proč šéf poslanců a stále nejvyšší „duch“ TOP 09 Miroslav Kalousek volal právě na vrcholu podzimních čísel po předčasných volbách. I on prostě ucítil, že je Babiš kvůli nezvládnuté druhé vlně znovu v rohu a že by ho z něj opozice nikdy neměla pustit jako na jaře: ještě koncem srpna totiž premiér natočil video „Best in Covid“ a zhruba ve stejnou dobu odmítl i návrat roušek. Potom padl jeho tehdy stále populární ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a průzkumy ukázaly propad důvěry vlády i volebních preferencí ANO.  

Opozice i mnozí komentátoři nám proto začali dávat za příklad Itálii, smutný symbol jara. Měli si radši vybrat jinou zemi, byť těžko říct jakou. Odjel jsem do Itálie začátkem října, a i když tam všichni disciplinovaně (s výjimkou Jižního Tyrolska, to jsou ale Rakušáci) nosili roušky venku i vevnitř, nejen restaurace byly úplně narvané. Po týdnu a půl jsem se domů vracel ze země, která všechno rychle zavírá a kde čísla nakažených taky rekordně letí nahoru. A třeba v Miláně teď lidé žertují (nebo ani moc ne), že tam koronavirus chytnete, sotva doma otevřete okno. Samotné roušky tedy očividně nikoho nespasí. 

Situace se teď rychle zhoršuje i v jiných zemích, Česko už není „Best in Covid“. A pravda je, že ve srovnání s Francií nebo Velkou Británií najednou i náš „lockdown“ vypadá jako pohoda. A taky že naše vláda zaspala úplně stejně jako ostatní vlády, protože v létě všechny země hasily hlavně ekonomické škody z jara. Tradiční ironie navíc je, že to byli právě novináři a opozice, kdo na jaře vládu tlačil k co nejrychlejšímu rozvolnění pandemických restrikcí. Mimochodem byl to (mezi jinými) šéf ODS Petr Fiala, kdo v létě bojoval proti návratu roušek.

Z nacismu ani z komunismu jsme se nepoučili, chováme se pořád stejně, říká Jiří Padevět

Naše vláda není ohledně koronaviru o nic horší než ostatní kabinety. Na rozdíl od mnohých mých kolegů novinářů nejsem amatérský epidemiolog, takže fakt nevím, co a kdy přesně měly všechny vlády na světě udělat, aby se koronavirus na podzim nevrátil v ještě větší síle. Kacířsky ale tuším jedno: politicky se začíná opakovat jaro. Po počátečním chaosu vláda začíná covid dostávat pod kontrolu a odráží to i poslední čísla agentury STEM/MARK, většina respondentů mimo jiné hodnotí pozitivně nového ministra zdravotnictví Jana Blatného.

Na jaře opozice i média mlátily premiérovi o hlavu počáteční zmatky a dávaly nám za příklad jiné evropské země. A i tehdy Babiše stihlo pár méně povedených tiskovek. Jenže Česko jarní vlnu nakonec zvládlo a brzy skutečně patřilo mezi „Best in Covid“. Babiš v politice už několikrát ukázal, že umí počáteční porážku obrátit ve vítězství a že i plná Letná nakonec může uškodit víc opozici než jemu. Ostatně kdo by nejen na Letné řekl, že Babiš ministrem zdravotnitví udělá zrovna „chvilkaře“ Blatného, ne? 

Šéf ANO to klidně může zopakovat. Opozice totiž znovu vsadila na to, že čím hůř, tím líp. Tahle „medicína“ možná dobře zabírá na masochisty, jinak ale vždycky přestane fungovat jako první. Každý festival radosti z kolektivního neštěstí totiž většinu lidí záhy omrzí, protože chtějí vyhrávat. A jestli Česko nad korovirem „zvítězí“ i podruhé, zbude opozici maximálně tak vyšetřovací sněmovní komise. A ty volby nevyhrávají.

SDÍLET
sinfin.digital