Bez volného trhu čeká Evropu nejistá digitální budoucnost

Pavel Košek

KOMENTÁŘ | Pandemie ukazuje, jak důležité jsou pro společnost telekomunikace. Neměli bychom zapomenout, proč u nás tak dobře fungují.

V Česku se v posledních dnech hádáme o omezení ekonomiky, o to, jestli očkujeme rychle, nebo pomalu, jestli vláda poskytuje potřebná data, zda je potřeba nouzový stav, anebo jestli mají být otevřená květinářství a zavřená obuvnictví. A to je dobře. Diskuse, i ta ostrá, je základem naší svobody.

Je ale dobré se podívat tam, kde se moc nediskutuje, protože vše funguje prakticky bez problémů – a to jsou například telekomunikace. V Česku připojení k síti funguje stále perfektně a operátoři tak mohli jednoduše přistoupit k navýšení rychlostí pro své zákazníky – ať už pro domácnosti, které to potřebovaly z důvodů práce z domova nebo vzdálené výuky, nebo pro firmy, které spouštěly pro zaměstnance na home office masivně různá VPN a hledaly způsoby, jak zajistit fungování v pandemické době.

České telekomunikace jsou na tom tak dobře kvůli volnému trhu, jehož míra je téměř nevídaná i na evropské či světové poměry. V Česku kromě trojice velkých operátorů mobilních i fixních sítí existují ještě desítky regionálních a stovky lokálních firem, které připojují k internetu více než polovinu českých domácností. Právě firmy jako například pardubická Edera pak prezentovaly v médiích, že mohly na jaře plošně firmám zdvojnásobit rychlost, aby jim v pandemii pomohly.

K vybudování současného stavu pomohl nejen stát, respektive tehdejší státní monopolní firma SPT Telecom, svými špatnými rozhodnutími, ale výrazně pomohla i EU liberalizačním telekomunikačním balíčkem směrnic a obecně důrazem na maximální konkurenci. Je chvályhodné, že Unie se nikdy nevydala v telekomunikacích cestou budování nějakých „evropských šampionů“. Díky tomu máme situaci daleko lepší než v USA, které se potýkají s násobně vyššími cenami za pevné připojení k internetu; kde uprostřed pandemie lokálně monopolní operátoři zákazníkům fakturují „Příplatek za údržbu internetové infrastruktury“ a nutí je platit i za přenesená data, což český zákazník u pevných sítí zažil naposledy v roce 2008.

Pro další rozvoj české ekonomiky a její digitalizaci je nutné, aby stejný režim pokračoval i v budoucnosti. Čeká nás rozvoj sítí páté generace a 5G, který má především v průmyslových podnicích potenciál významně ovlivnit proces nástupu průmyslu 4.0 a digitalizace výroby. Pro Česko jako zemi s největším podílem průmyslu v ekonomice v EU jsou investice operátorů do sítí 5G zásadní, protože na ně bude navázaný posun průmyslu na výrobu s vyšší přidanou hodnotou, a tedy vyšší prosperita země.

Je však otázkou, zda si Česko a celá Evropa pamatují, díky čemu mají tak kvalitní internetovou infrastrukturu – díky volnému trhu nejen na úrovni telekomunikačních firem, ale i na úrovni dodavatelů technologií. Některé státy už přistoupily k omezování dodavatelů pro 5G sítě a omezily tak trh – v rozporu s tím, co sama Unie předpokládá ve svých právních normách, i v rozporu s tím, na čem se samy členské státy dohodly v podobě takzvaného EU Toolboxu pro bezpečnost 5G sítí. Ten předpokládá, že k případnému omezení dodavatelů dojde až po pečlivé analýze, na základě jasných a transparentních pravidel a pouze pro vybrané „klíčové“ části sítě.

V Evropské komisi má dokonce jeden z jejích členů v portfoliu „podporu evropského způsobu života“. Součástí étosu Evropské unie, na kterém se shodnou často její velcí zastánci s jejími kritiky, je volný obchod a otevřenost, férovost a dobré institucionální zakotvení ochrany hospodářské soutěže. Mají to na paměti i členové evropského parlamentu z nejsilnějších frakcí (Evropské lidové strany a Socialistů a demokratů), kteří tím argumentují ve svém dopise, který zaslali 10. února letošního roku místopředsedům komise Vestagerové a Dombrovskisovi a komisaři pro vnitřní trh Thierry Bretonovi. Varují, že novodobý protekcionismus – tedy vyřazení některých dodavatelů, doslova podle pisatelů „technologický rasismus“ – by znamenal opoždění stavby 5G sítí, a volají po tom, aby se Evropa v případě dodavatelů sítí 5G rozhodovala sama, na základě svých priorit.

Dává to smysl. Operátoři ukázali v této krizi, že se o bezpečnost a kvalitu svých sítí umí sami postarat velmi dobře. Na státu pak je, aby nastavil transparentní a nediskriminační pravidla, nikoli aby za operátory rozhodoval o tom, kdo bude jejich dodavatel.

Pavel Košek je ředitelem korporátní komunikace a odborník na digitalizaci a telekomunikační politiku ve společnosti Huawei

sinfin.digital