Bezpečnost 5G sítí - proč české úřady neposlouchají rozum a byznys?

Pavel Košek

Pokud se chceme v moderní době dopátrat pravdy, jedním z osvědčených způsobů už od dob aféry Watergate je “follow the money”, neboli “sleduj, kam tečou peníze”. Američtí novináři to použili tehdy pro odhalení korupce lidí kolem tehdejšího prezidenta Nixona, ale tato poučka se dá použít vcelku obecně pro jakýkoli byznys.

A není tomu jinak ani v případě bezpečnosti sítí. Ta je v zásadním zájmu samotných operátorů, protože pokud jejich sítě nebudou bezpečné, jejich služby nebudou bezpečné a pokud jejich služby nebudou vnímané jako bezpečné a spolehlivé, jejich byznys přestane existovat. Žádný zákazník nechce riskovat, že se někdo jiný dostane k jeho citlivým datům, protože operátor nemá své sítě bezpečné. Provozovat sítě, které jsou stabilní a nemají problém s tím, že by z jakéhokoli důvodu nefungovaly, je pro operátory integrální součástí jejich činnosti. Bez toho prostě není možné fungovat.

A operátoři to vědí a s tímto vědomím analyzují rizika pro své sítě. Analyzují nejen rizika týkající se bezpečnosti samotné, ale i rizika politická, protože bohužel situace ve světě není jednoduchá a rozhodnutí státních orgánů mohou mít dalekosáhlé důsledky na pokračování dodávek technologií do budoucna. S tímto vědomím také nakupují a tendrují dodavatele pro své sítě.

Proto mají také dodavatelů v sítích více. Obvykle je to tak, že jiného dodavatele mají pro takzvané jádro sítě a rádiovou část sítě. Jádro sítě je kriticky důležitá část, která síť řídí, směřuje hovory a data na to správné místo a zajišťuje, že se dovoláme, že pošleme fotku na Instagram, nebo že operátor zná naší měsíční útratu. Rádiová část sítě je to, co vidíme na střechách domů či na stožárech - tisíce vysílačů v celé zemi, které zajišťují připojení našich mobilů. To, že obě části sítě dodává někdo jiný, má bezpečnostní i praktický důvod. Jsou firmy, které jsou technologicky lepší v jádru a jsou firmy, které jsou zase schopné vymáčknout z antén na domech maximum a nabídnout takové technologie, které nabízí lepší pokrytí a přitom jsou lehčí a mají nižší spotřebu energie (což je důležité, protože napájet skoro třicet tisíc základnových stanic není žádná legrace).

Snaha o stupňování „džihádu“ neprošla. Pražští zastupitelé odmítli další velké omezení řidičů

sinfin.digital