Blažek: Náhodný výběr exekutora a povinné zálohy ohrožují živnostníky druhotnou platební neschopností | info.cz

Články odjinud

Blažek: Náhodný výběr exekutora a povinné zálohy ohrožují živnostníky druhotnou platební neschopností

KOMENTÁŘ ANTONÍNA BLAŽKA | V Poslanecké sněmovně se nyní projednávají dvě novely exekučního řádu, které mohou vést nejen ke zrušení práva věřitele vybrat si exekutora, ale může dojít i k zavedení povinných záloh na náklady exekuce. Co by se stalo, pokud by zákonodárce skutečně zrušil soutěž exekutorů, ukazuje příklad sousedního Slovenska. Nápad nových exekucí se propadl o dvě třetiny. Přitom Slováci se nezačali vůbec chovat zodpovědněji. Dluží a zadlužují se dál. To jen věřitelé prakticky přestali své pohledávky vymáhat. 

Pro běžné podnikatele generující pohledávky v malých částkách, ale ve větším objemu, je běžné, že si svého dlužníka vybrat nemohou. Nevědí, zda se jejich odběratel nerozhodne za službu nezaplatit. Pokud si věřitel nemůže vybrat dlužníka, chce si vybrat alespoň exekutora, který bude pohledávku vymáhat.

Kombinace povinně přidělovaného exekutora, zastavování exekucí po pěti letech, poplatek za zahájení exekuce a povinný poplatek za skončení neúspěšné exekuce ale zcela převrátily misky vah ve prospěch dlužníků. Věřitelé v novém systému nedokáží při vymáhání bagatelních pohledávek ekonomicky obstát. Jednoduše proto, že exekutoři vymohou méně, než jim věřitelé zaplatí. Když k tomu přičteme nemožnost výběru exekutora, nemožnost dohodnutí smluvních podmínek výkonu exekuce a propastné rozdíly v kvalitě, ochotě a vybavenosti exekutorů, je problém na stole.

Pokud se naše ekonomika dostane do recese, pak živnostníci s nezaplacenými fakturami nebudou mít prostředky na to, aby vymáhání svých pohledávek mohli financovat s vidinou, že návratnost prostředků do vymáhání investovaných je značně odložena v čase v řádu příštích několika let, pokud vůbec.

Naproti tomu exekutor vymáhající pohledávku ve výši 10 tisíc korun, bude věřitelem prakticky uspokojen hned, dostane zálohu ve výši 3328 korun bez práce, tak proč by se snažil a mrhal prostředky, když horní hranice jeho nákladů za úspěšnou exekuci je jen 6655 Kč, ale nadře se na ně.

Možná je nevymůže a zatímco dlužník běhá po střeše, věřitelova záloha je již v hrsti. Obávám se, že naše autodopravce, kteří vystavují četné faktury na malé částky, čekají v příští krizi velmi těžké časy. Lehko bude dlužníkům.

JUDr. Antonín Blažek je advokát.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud