Bohuš podal sebevražednou demisi vlády, a pak že Modrá velryba byla fáma! Komentář Petra Kolmana | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bohuš podal sebevražednou demisi vlády, a pak že Modrá velryba byla fáma! Komentář Petra Kolmana

Bohuš podal sebevražednou demisi vlády, a pak že Modrá velryba byla fáma! Komentář Petra Kolmana

Mám za to, že podat demisi pár měsíců před volbami je krajně riskantní krok, jenž ve finále nejvíce poškodí právě „oranžové“. Premiér Sobotka rozehrál sice na první pohled velkou partii, ale výsledek bude patrně bídný.

ČSSD zpravidla volí lidé pokud ne rovnou uvážliví, tak určitě většinou neextremističtí. A právě demisi může mnoho Sobotkových (bývalých) voličů vnímat jako ohrožení stability ve společnosti. Pád vlády není dobrou zprávou pro podnikatele, ale následně ani pro zaměstnance.

Hranice mezi Sobotkovým a „bývalým Sobotkovým“ voličem může být a je velice tenká.

Kdo naopak volebně posílí, bude určitě babišovské ANO (to jsou ti, kteří makají a nepolitikaří) a dále pak poloprotisystémová KSČM i Okamurova SPD, mnozí lidé si prostě řeknou: Co je to tady zase za zmatky, potřebujeme rázné řešení.

Otázkou, jak celá situace dopadne na dnešní pravicovou demokratickou opozici – tedy na ODS a TOP 09. Teoreticky by tyto strany měly posílit, nicméně mám obavu, že tomu tak ve výsledku nemusí být. O své tvrdé voličské jádro určitě nepřijdou, ale raketový vzestup asi také nemožno očekávat.

Mediální perlička z minulých dnů: Absolutně jsem nepochopil dne 2. května (tedy v den Sobotkova prohlášení ohledně demise) předsedu „modrých“ Petra Fialu na ČT 24, když se jej redaktor asi třikrát srozumitelně zeptal, zda může vyloučit, že ODS půjde po volbách do koalice s ANO… a předseda ODS třikrát mlžil a nic neodpověděl. Naopak ve studiu vedle sedící Miroslav Kalousek: Já to řeknu jasně, TOP 09 do vlády s Babišem nikdy nepůjde.

Jak psal jeden známý právník, řadový člen ODS: V tom je ten průšvih. Jak má člověk, u všech Kuberů, agitovat za ODS, když její předseda není schopen odpovědět, jestli půjde do koalice s Babišem, nebo ne. Já tedy po volbách nechci dostat „po ústech“ od lidí, kteří by ODS volili za podmínky, že s „Burešem“ do koalice nepůjde.

Všechny komentáře autora si můžete přečíst na webu Reflex.cz. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.