Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj o Hrad vrcholí. Babiš a Zeman se drží v klinči. Komentář Vratislav Dostála

Oba odmítají, že by kdy uzavřeli nějaký pakt nebo spojenectví. Přesto je to jedna z mála jistot české politiky posledních měsíců. A pravdou nejspíš bude, že je za jejich koordinovaným postupem hlavně vzájemná závislost. Předseda hnutí ANO potřebuje prezidenta nejméně do doby, než sestaví vládu s důvěrou sněmovny, Miloš Zeman zase Andreje Babiše do chvíle, než skončí prezidentské volby. Hledat za jejich spojenectvím cokoli hlubšího, by bylo projevem bláhovosti. Oba jsou zvyklí lidi ze svého okolí spíše využívat, než s nimi vytvářet cokoli, co by připomínalo pevnější vazby. V momentě, kdy nebude jeden druhého potřebovat, bez váhání se ho zbaví.

Přitom je to především Miloš Zeman, kdo si rozehranou partii až okatě užívá. Pokud ještě předminulý týden tvrdil, že bude od Babiše požadovat 101 podpisů, včera o něčem podobném už nepadlo ani slovo. Prezident voličům hnutí ANO vzkázal, že pokud prezidentské volby prohraje, přistoupí ještě před ukončením svého mandátu na Hradě ke jmenování Babiše premiérem. Pokud druhé kolo prezidentských voleb naopak vyhraje, pověří ho pouze sestavením vlády. „V každém případě by to dopadlo tak jako tak, byl by (Babiš) opět premiérem, buď dříve, nebo později,“ nenechal voliče hnutí ANO Zeman v přímém přenosu televize Barrandov na pochybách.

Jenom chvíli předtím se vedení Babišovy formace usneslo na podstatně jednoznačnější podpoře Zemana než před prvním kolem prezidentské volby. Zatímco před necelými dvěma týdny se Babiš dušoval, že jde pouze o jeho osobní iniciativu, tentokrát ustoupil tlaku prezidenta a donutil své spolustraníky k tomu, aby hnutí ANO doporučilo svým voličům volbu Miloše Zemana. Od Babiše to je z jisté perspektivy riskantní manévr, přece jen Zemana v prvním kole volily pouze tři pětiny jeho voličů. Na druhou stranu musí i oni pochopit, že chce být premiérem; dobytých pozic se lidé s jeho povahou vzdávají jen neradi a za mimořádných okolností.

Což potvrdil druhý klíčový výstup z jednání hnutí ANO. Pokud se ještě minulý týden zdálo, že by byl Babiš přece jen ochoten ustoupit sociálním demokratům a lidovcům a netrvat na postu premiéra, včera se vrátil k zásadovosti. Prý měl slabší chvilku – což lze lidsky pochopit, přece jen ho sněmovna vydala k trestnímu stíhání kvůli pochybné dotaci na Čapí hnízdo, a navíc musel po fiasku ve sněmovně se svou první vládou podat demisi. Neuběhl ani týden, a už je tady zase starý dobrý Babiš, který si byť na vteřinu odmítá připustit, že politika je i o umění kompromisu. Naopak, předseda hnutí ANO si prý v mezičase vzpomněl, že šel do politiky vlastně jako „krizový manažer“ a údajně má v hlavě další strategii. O čemž tady nejspíš nepochybuje vůbec nikdo.

Co je příčinou Babišova návratu do původních pozic, nevíme. A je to v daný moment vlastně jedno, neboť to hlavní je teď jinde: hraje se především o výsledek prezidentské volby, vše ostatní je od této bitvy tak či onak odvozené. A je otázka, jak na hru Zemana s Babišem zareagují voliči. Zemanovi může Babiš na Hrad skutečně pomoci, zrovna tak se ale může stát, že poměrně výrazná část voličů hnutí ANO doporučení strany nevyslyší. Pak by měl Zeman k obhajobě mandátu vcelku daleko. Věrohodná data k podobné prognóze ale nemáme, nezbývá tedy, než si počkat na sobotní odpoledne. Přes tuto základní nejistotu lze aspoň v hrubých obrysech spekulovat o budoucím vývoji stran sestavování druhé Babišovy vlády.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Trend je v tomto ohledu pro tuto chvíli zřejmý. Navzdory zítřejší schůzce předáků hnutí ANO s lidovci a ODS se nyní rýsují dva realistické scénáře: první tvoří blok složený z hnutí ANO, KSČM a SPD, druhý z ANO, opět KSČM a sociální demokracie. V neprospěch druhé varianty hovoří neoblomnost ČSSD, která trvá na tom, že ve vládě nebude sedět trestně stíhaný politik. A přestože je naše představivost dlouhými roky bedlivého pozorování zdejšího politického provozu vcelku vycvičená, že by ČSSD z tohoto zásadního požadavku vycouvala, je skoro nepředstavitelné. Ledaže by už počítala se svým sešupem do bezvýznamnosti. Moudřejší budeme v každém případě po jejím sjezdu, který se uskuteční ve druhé polovině února.

Pro první variantu hovoří také to, že KSČM a SPD podmiňují svou podporu vládě hnutí ANO pouze programovými ústupky. Personální nemají žádné. A stejně jako minulý týden Okamura, i dnes hýřili předáci komunistů a hnutí ANO na tiskové konferenci po jednání optimismem. Babiše určitě těší, že ctí Vojtěch Filip presumpci neviny a nemá s ním tudíž problém na postu premiéra, hnutí ANO je zase komunistům ochotno vyjít vstříc ve zdanění církevních restitucí, v pohledu na surovinovou politiku nebo v otázce výstavby sociálních bytů.

Situace tedy tentokrát – zdá se – spěje k alianci, která pošle všechny tradiční formace do opozice. Tedy až na komunisty, ti by se naopak v takovém případě po téměř třiceti letech – pokud jde o exekutivu – vrátili do hry. Byla by to Zemanova aliance snů. Příští politickou dynamiku může ale zásadně ovlivnit výsledek víkendového klání o Hrad. A pokud jsme v úvodu zmínili aspoň jednu jistotu českého politického provozu posledních měsíců, už v sobotu odpoledne se nám může stát, že budeme v tomto ohledu už zase tápat v mlze.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744