Boj proti covidu převzal Blatný. Prymulův nástupce hraje o dny a hodiny

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Hematolog a náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno Jan Blatný je oficiálně novým ministrem zdravotnictví. Nahradil Romana Prymulu. Premiér Andrej Babiš tak opět sáhl po odborníkovi, Blatný neprošel žádnými volbami, nedisponuje mandátem od voličů, není politik a širší veřejnost ho prakticky nezná. Z logiky věci tak bude jeho politická pozice slabá – bude plně závislý na tom, co si usmyslí jeho šéf, tedy předseda vlády.

V tomto ohledu se lze obávat, že Blatný bude podobně slabým ministrem jako Adam Vojtěch. Navíc vstupuje do naprosto neprobádaného terénu, na ministerstvu se ocitá v úplně novém prostředí, a ještě k tomu v čase, kdy nemá ani den na to, aby se rozkoukal. Na nějaký měsíc, dva, nebo dokonce tři, což je období, po které zpravidla trvá jisté hájení nového ministra, může zapomenout. Druhá vlna koronaviru ještě nekulminovala a ministr je od první chvíle pod tlakem. A tím hůř pro Blatného, že se dynamiku šíření nákazy jen tak zvrátit nepodaří.

Blatný navíc zjevně hledá optimální komunikační strategii. Pokud se něčím během svých prvních politicky ostrých dnů zapsal, je to určitá hra na schovávanou s novináři. Úspěšně se jim vyhýbal od pátku, kdy se o něm coby o novém ministrovi spekulovalo, a i dnes dokázal nějakou chvíli kamerám unikat. Za Zemanem do Lán přijel před polednem zadním vchodem, stejně se zachoval i na cestě ven a vyhnul se tak tradičnímu „novinářskému“ místu u brány areálu. Po poledni zamířil na ministerstvo, kde ho do úřadu uvedl premiér. Teprve potom Blatný před novináře předstoupil.

Jeho klíčová agenda je evidentní. Předtím, než dostal na tiskové konferenci slovo, to připomněl také Andrej Babiš, který ocenil jeho kuráž. Blatný na úvod uvedl: „Když byste se mě zeptali, co vidím jako hlavní úkol, tak se domnívám, že je to potřeba změny celé situace, potřeba změny nálady v celé společnosti. K tomu potřebuju vás: média a novináře. Pojďme změnit pocit strachu v respekt. Strach nás paralyzuje a rozděluje. Když to změníme, můžeme získat sílu.“ Dodal, že teď nebude slibovat, co udělá, nebo neudělá. Na pátek chystá tiskovou konferenci, na které představí detailní strategii pro nadcházející dny.

„Chci vám ale slíbit, že další změny, které bude ministerstvo zavádět, budou založené na datech. Na datech, která budou sdílená, všem srozumitelná a o kterých povedeme debatu napříč politickým spektrem i s experty,“ zdůraznil Blatný. Vysvětlil také, proč se tak dlouho vyhýbal novinářů. „Dal jsem slib, že dokud nebudu jmenován ministrem, že mi nepřísluší nic komentovat.“ Následně se vyhnul otázce, jež se týkala případného zavedení skutečného lockdownu. „Nevím, co je úplný a co částečný lockdown. Proto promiňte, k tomu se teď vyjádřit nechci,“ řekl nový ministr.

Na jaře hrozí velký problém s dluhy. Systém na nápor není připraven, upozorňuje Hůle

sinfin.digital