Boj proti covidu převzal Blatný. Prymulův nástupce hraje o dny a hodiny

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Hematolog a náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno Jan Blatný je oficiálně novým ministrem zdravotnictví. Nahradil Romana Prymulu. Premiér Andrej Babiš tak opět sáhl po odborníkovi, Blatný neprošel žádnými volbami, nedisponuje mandátem od voličů, není politik a širší veřejnost ho prakticky nezná. Z logiky věci tak bude jeho politická pozice slabá – bude plně závislý na tom, co si usmyslí jeho šéf, tedy předseda vlády.

V tomto ohledu se lze obávat, že Blatný bude podobně slabým ministrem jako Adam Vojtěch. Navíc vstupuje do naprosto neprobádaného terénu, na ministerstvu se ocitá v úplně novém prostředí, a ještě k tomu v čase, kdy nemá ani den na to, aby se rozkoukal. Na nějaký měsíc, dva, nebo dokonce tři, což je období, po které zpravidla trvá jisté hájení nového ministra, může zapomenout. Druhá vlna koronaviru ještě nekulminovala a ministr je od první chvíle pod tlakem. A tím hůř pro Blatného, že se dynamiku šíření nákazy jen tak zvrátit nepodaří.

Blatný navíc zjevně hledá optimální komunikační strategii. Pokud se něčím během svých prvních politicky ostrých dnů zapsal, je to určitá hra na schovávanou s novináři. Úspěšně se jim vyhýbal od pátku, kdy se o něm coby o novém ministrovi spekulovalo, a i dnes dokázal nějakou chvíli kamerám unikat. Za Zemanem do Lán přijel před polednem zadním vchodem, stejně se zachoval i na cestě ven a vyhnul se tak tradičnímu „novinářskému“ místu u brány areálu. Po poledni zamířil na ministerstvo, kde ho do úřadu uvedl premiér. Teprve potom Blatný před novináře předstoupil.

Jeho klíčová agenda je evidentní. Předtím, než dostal na tiskové konferenci slovo, to připomněl také Andrej Babiš, který ocenil jeho kuráž. Blatný na úvod uvedl: „Když byste se mě zeptali, co vidím jako hlavní úkol, tak se domnívám, že je to potřeba změny celé situace, potřeba změny nálady v celé společnosti. K tomu potřebuju vás: média a novináře. Pojďme změnit pocit strachu v respekt. Strach nás paralyzuje a rozděluje. Když to změníme, můžeme získat sílu.“ Dodal, že teď nebude slibovat, co udělá, nebo neudělá. Na pátek chystá tiskovou konferenci, na které představí detailní strategii pro nadcházející dny.

„Chci vám ale slíbit, že další změny, které bude ministerstvo zavádět, budou založené na datech. Na datech, která budou sdílená, všem srozumitelná a o kterých povedeme debatu napříč politickým spektrem i s experty,“ zdůraznil Blatný. Vysvětlil také, proč se tak dlouho vyhýbal novinářů. „Dal jsem slib, že dokud nebudu jmenován ministrem, že mi nepřísluší nic komentovat.“ Následně se vyhnul otázce, jež se týkala případného zavedení skutečného lockdownu. „Nevím, co je úplný a co částečný lockdown. Proto promiňte, k tomu se teď vyjádřit nechci,“ řekl nový ministr.

Na jaře hrozí velký problém s dluhy. Systém na nápor není připraven, upozorňuje Hůle

Faktem ale je, že Blatný do úřadu nastupuje v tom zdaleka nejsložitějším čase. A pokud se nechce do dějin zapsat jako ten, komu se nepodařilo čelit koronavirové pandemii, musí začít ihned jednat a napravit, co dosud nezafungovalo. Zatímco dosavadní strategie vlády sledovala dva protichůdné cíle, tj. zastavit šíření koronaviru a zároveň pokud možno nezadusit ekonomiku, s ohledem na to, že se přinejmenším to první zjevně nedaří, je ve veřejném prostoru stále více hlasů, dle kterých se nevyhneme tzv. tvrdému lockdownu.

Mimo jiné po něm volá prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ve stejném duchu se nese také prohlášení vědců sdružených v neziskové organizaci Centrum pro modelování biologických a společenských procesů (Bisop). „Chceme-li epidemiologickou situaci stabilizovat do Vánoc, pak je jediným řešením přísný lockdown včetně zákazu mimopracovního styku s jinými než rodinnými příslušníky,“ píše se v aktuálním prohlášení spolku.

Lockdown jako řešení?

„Bezpečná cesta k tomu, aby se v perspektivě šesti až osmi týdnů mohly restrikce začít uvolňovat,“ pokračují vědci ve svém prohlášení, „je v omezení mezilidských kontaktů a dodržování osobní ochrany na úrovni března 2020. To znamená šedesát až sedmdesát procent redukci kontaktů, redukci přítomnosti na pracovišti o padesát a šedesát procent (home office, dovolená, ošetřování atd.), takřka bezvýhradné nošení roušek, a vysoká míra dodržování dalších osobních ochranných opatření. Pokud by tento stav nastal včas (míněno v řádu týdne), je reálná šance, že by denní přírůstky koncem prosince mohly klesnout na úroveň okolo jednoho tisíce, což je počet, při kterém by se díky znovunabyté možnosti trasování mohly restrikce začít postupně uvolňovat.“

Jinak řečeno: současný stav opatření, tvrdí Bisop, není dostatečný. „Z našich modelů dále vyplývá, že ani tento týden přijatá opatření nebudou dostatečná, neboť rizikové kontakty mimo nukleární rodinu (pobyt v práci, přátelské a rodinné návštěvy) byly omezeny pouze zprostředkovaně. Přátelské kontakty, pokud se nedějí večer venku, nejsou omezeny vůbec a ani není jasné, jak si firmy vyloží závaznost nařízení o home office a jak jej budou dodržovat. Dle našich hrubých odhadů poslední vládní opatření přinesou pouze 50% redukci kontaktů, která sice pravděpodobně povede k poklesu, ten však bude nedostatečný,“ varují experti.

„A vás, sakra, zvolil kdo?“ Američtí senátoři znovu grilovali Zuckerberga a spol.

Jedinou možností, jak v dané situaci reagovat, je podle nich právě tzv. tvrdý lockdown. „Ke stávajícím opatřením přidá vymahatelný zákaz návštěv mezi domácnostmi (podobně jako ve Walesu) a bude účinně snižovat přítomnost na pracovišti. Zahraniční zkušenosti (např. z Izraele) ukazují, že tento typ opatření je účinný, a to i při omezeném trvání v řádu několika málo týdnů.“ Otázka je, zda pro takto radikální řešení bude mít Blatný odvahu a zda bude schopen jít třeba i proti názoru premiéra.

Záměr dramaticky zpřísňovat plošná opatření dnes Blatný nenaznačil. „Z mých úst neuslyšíte slovo přitvrdit,“ uvedl mimo jiné. Čas na velké rozmýšlení nemá, hraje se prakticky o hodiny a dny. K tomu opět jeden argument centra Bisop: „Dilema mezi zdravotním a ekonomickým pohledem je falešné. Stojíme před jinou otázkou – zda zaplatit nižší stovky miliard za lockdown hned – nebo nechat epidemii běžet dál a zaplatit vyšší stovky miliard později.“ Víc o plánech nového ministra napoví zítřek, kdy se také poprvé představí před poslanci.

SDÍLET
sinfin.digital