Bolesti armádních nákupů se neustále opakují. Vojáci už začínají ztrácet trpělivost

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Aktuální situace v česko-ruských vztazích důrazně připomněla, proč by měly být investice do tuzemské obrany a bezpečnosti prioritou, jak už jsme ostatně na INFO.CZ v minulosti několikrát psali. Ministerstvo obrany v současnosti může nové zbraně nakupovat, pokud dokáže vysvětlit jejich potřebu a také jejich cenu. Aktuální případ, kdy deník Právo jako první informoval, že nová děla a nová protivzdušná obrana mohou stát výrazně víc, než se před několika lety předpokládalo, dokazuje, že dlouhodobá bolest v modernizaci armády přetrvává – stát v podstatě nedokáže vysvětlit, kolik peněz na klíčové projekty půjde.

Není to první a ani zdaleka poslední případ. Jak už jsme v minulosti informovali, ministerstvo se chystá pořídit francouzské houfnice Caesar, u nichž předpokládalo cenu 5,9 miliardy. V současnosti jsou ovšem nabízeny firmou Nexter Systems za devět miliard korun. Systém protivzdušné obrany Spyder, kde ministerstvo kalkulovalo cenu 10 miliard, má stát pro změnu 15 miliard. Informace se dostala k novinářům z neoficiálního, ale neutajovaného podkladu, který poslala obrana poslancům výboru pro obranu. Ten postrádá zdůvodnění, proč k navýšení ceny došlo.

Nedává logiku, aby dva známí a ve svém oboru prvotřídní dodavatelé z Francie a Izraele svévolně zvýšili cenu o polovinu. Navíc se ani v jednom případě nevyjednává se soukromou společností. Výrobce houfnic Caesar je francouzský státní podnik Nexter Systems, u Spyderu je dokonce druhou stranou dojednávaného kontraktu přímo Stát Izrael. Nesmíme zapomenout ani na slibovaný nákup bojových vozidel pěchoty, který měl být už dávno posvěcen a místo toho projekt začíná nabírat takové zpoždění, že na toto téma na sociálních sítích už dokonce žertuje i armáda.

Jako už mnohokrát v minulosti je zdražení obou projektů naprosto reálnou možností a vyplývá z toho, jak se za několik let, kdy vznikly původní cenové odhady, změnily (a zvýšily) požadavky vojáků na oba systémy. Údajné navýšení ceny se neporovnává k žádné reálné nabídce, ale k průzkumům trhu a studiím proveditelnosti. Od doby, kdy se tyto podklady zpracovaly, navíc uplynulo hodně vody. Stát tak zpracoval studii proveditelnosti na systém protivzdušné obrany v roce 2016, v roce 2019 uskutečnil průzkum trhu a v roce 2021, kdy rozhoduje o nákupu, se diví, že zboží zdražilo. Je to zhruba stejné jako v případě, kdybyste se v autosalonu rozčilovali, že vám nechtějí prodat auto podle ceníku z roku 2016.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč se zvedla cena u nových děl i protivzdušné obrany?
  • A jak ze zakázek mohou těžit čeští zbrojaři?
sinfin.digital