Články odjinud

Brexit: Ani téměř dva roky od referenda Británie stále neví, jak bude její odchod z EU vypadat. Proč?

V půlce března se začal odpočítávat poslední rok členství Velké Británie v EU. Tak to alespoň určila britská vláda pod vedením premiérky Theresy Mayové na základě výsledku referenda z června 2016. Jenže způsob odchodu Spojeného království stále není jasný a odpůrci brexitu věří, že se odchodu ještě podaří zabránit.

Mayová loni v březnu poslala do Bruselu oznámení, že země chce aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy, který spouští odchod z Unie. Podle unijních pravidel má členství takto postupující země skončit přesně za dva roky, tedy pokud se stát s Unií nedomluví jinak.

Československý scénář

Zvenku se zdá, že kostky jsou vrženy a vše je jasné. Při podrobnějším pohledu ale uvidíme, že vývoj v království hodně připomíná situaci, jež u nás panovala kolem rozdělení Československa.

Britové si totiž podobně jako tehdy Slováci u volebních uren vybrali změnu, ale ani oni teď úplně přesně nevědí, jak by ta změna měla vypadat. Otázka v referendu byla totiž jednoduchá, ale odpověď na ni moc nevyřešila.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU SI MŮŽETE PŘEČÍST NA WEBU REFLEXU.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud