Brexit: Ani téměř dva roky od referenda Británie stále neví, jak bude její odchod z EU vypadat. Proč? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brexit: Ani téměř dva roky od referenda Británie stále neví, jak bude její odchod z EU vypadat. Proč?

V půlce března se začal odpočítávat poslední rok členství Velké Británie v EU. Tak to alespoň určila britská vláda pod vedením premiérky Theresy Mayové na základě výsledku referenda z června 2016. Jenže způsob odchodu Spojeného království stále není jasný a odpůrci brexitu věří, že se odchodu ještě podaří zabránit.

Mayová loni v březnu poslala do Bruselu oznámení, že země chce aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy, který spouští odchod z Unie. Podle unijních pravidel má členství takto postupující země skončit přesně za dva roky, tedy pokud se stát s Unií nedomluví jinak.

Československý scénář

Zvenku se zdá, že kostky jsou vrženy a vše je jasné. Při podrobnějším pohledu ale uvidíme, že vývoj v království hodně připomíná situaci, jež u nás panovala kolem rozdělení Československa.

Britové si totiž podobně jako tehdy Slováci u volebních uren vybrali změnu, ale ani oni teď úplně přesně nevědí, jak by ta změna měla vypadat. Otázka v referendu byla totiž jednoduchá, ale odpověď na ni moc nevyřešila.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU SI MŮŽETE PŘEČÍST NA WEBU REFLEXU.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.