Brno po volbách: Nenaplněné lidovecké ambice otevírají tři scénáře pro možnou koalici, každý má ale překážku

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Přestože je v Brně na rozdíl od Prahy povolební situace přehlednější, v jednom jsou povolební konstelace v obou městech podobné: příští čtyři roky tu bude mít početní většinu pravice spolu s hnutím ANO. Jen s tím rozdílem, že v Praze před volbami vznikla koalice SPOLU ve složení, které kopíruje tu na centrální úrovni – v Brně se naopak lidovci rozhodli rozdat si to s ODS o post primátora. A jednoznačně prohráli.

Úvodním konstatováním neříkám, že pravice bude s hnutím ANO také vládnout. Rozložení sil ale logicky bude mít zásadní vliv na povolební vyjednávání. Jednoduše řečeno: pravice má na ostatní celkem slušný klacek, který může kdykoli použít.

V Brně jsou v 55členném zastupitelstvu počty mandátů takto:

ODS a TOP 09 16
ANO 13
KDU-ČSL a STAN 10
SPD, Moravané, Trikolora 6
Piráti 4
ČSSD 3
Žít Brno a Zelení 3


Volby jsou jako posvícení a po posvícení přichází sra*ka. Referendum o vládě to bylo tak napůl, říká Topolánek

Nejtěsnější většina je osmadvacet mandátů. V brněnském politickém zákulisí se přitom v danou chvíli hovoří o třech základních scénářích. A jen tak na okraj – když jsem před volebním víkendem mluvil s několika lidmi, kteří poměry a vztahy mezi jednotlivými stranami znají, vyšlo mi z toho, že by po volbách mohl v Brně vládnout takřka každý s každým. Snad až na SPD se většina zástupců politických stran nebránila spolupráci s kýmkoli druhým.

Další podstatná okolnost: v Brně na rozdíl od Prahy a dalších velkých měst nešla do voleb koalice SPOLU. Dokonce tu byla situace, kdy se lídr lidovců a první náměstek primátorky Markéty Vaňkové (ODS) pasoval za jejího úhlavního vyzyvatele. Hladík měl navíc masivní kampaň, ve které se svými ambicemi nijak netajil. Možná až příliš sebevědomě dával najevo, že právě on bude tím primátorem, který všechno zařídí.

Pro povolební kontext je to dost zásadní faktor, neboť předpokladem funkční koalice není jen základní programová shoda, ale také funkční vztahy mezi jednotlivými politiky. A tady prostě platí, a potvrdí vám to snad každý, kdo měl s Hladíkem v posledních letech co do činění, že to s ním není tak úplně jednoduché. Odtud také první reakce volební lídryně ODS a TOP 09 Markéty Vaňkové, která volby s přehledem vyhrála: namísto toho, aby vzkázala, že jasně preferuje pokračování koalice na vládním půdorysu – tedy s Hladíkovými lidovci – oznámila, že se nejprve sejde se zástupci všech stran, které ve volbách uspěly. Nemusí to nic znamenat, nicméně jistý signál to je.

sinfin.digital