Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čekání na pogrom, kdo chce stavět koncentráky a jak se pozná havěť a lůza. Komentář Roberta Maleckého

Čekání na pogrom, kdo chce stavět koncentráky a jak se pozná havěť a lůza. Komentář Roberta Maleckého

To, co nám ještě před pár dny připadalo jako mile bizarní předvolební kampaň, se rychle proměnilo v hledání dna české politiky. Kampaň prostě vstoupila do své žhavé fáze a zdá se, že letos to bude opravdu na zvracení. Zatímco na centrální úrovni populisté vsadili na řízek a pivo, když koblihy nezabírají a Adriana vyrobila z metropole de facto tankodrom, v regionech už se plánují koncentrační tábory. Dobře to vedeme, jen co je pravda. 

Když si „elity“ zahrávají s fašismem a neonacismem, není pak divu, že lid se osmělí a ohňostroj nenávisti propukne naplno. Na severozápadě Čech byla konkurence vždy veliká, vzpomeňme třeba na starší volební kampaně ODS a nápady prezentované chomutovskou první dámou Ivanou Řápkovou. Letos v Mostě soupeří dvě konkurenční volební hnutí o to, kdo se víc přiblíží dnu lidské špíny a hnusu. Už jsou docela blízko.

„Postavíme vesnici pro lůzu – vytěsníme nepřizpůsobivé z města. Lidé v domě musí rozhodovat o tom, kdo s nimi bude v domě bydlet.“ (z volebního programu sdružení Mostečané Mostu)

Myšlenka je na světě, volební program už ovšem neobsahuje rozvedení technických náležitostí. Co v případě, že by se lůze ve vesnici nelíbilo a mocí mermo chtěla zpátky do města mezi slušné Čechy? Čili strážní věže a ostnatý drát, jinak by to nefungovalo. Pak už jen pár detailů, třeba kdo bude rozhodovat o tom, kdo je slušný a kdo už lůza – to by mohly obstarat lidové soudy složené, jak jinak, ze Slušnočechů. Pak už jen lůzu označit, aby se nám to nepletlo, nabízí se třeba nějaká hvězda a máme posekáno.

A pak je tu sdružení Otevřená radnice Most, které je zatím na pásce druhé, koncentráky nenabízí. I tak je to ale pořád jízda.

„Nulová tolerance nepřizpůsobivým. Otevři fotku. Sdílej kamarádům.“ (komentář, který na facebooku k fotografii připojil kandidát hnutí Pavel Kavický)

Sdružení jako jednička kandidátky vede Karel Novotný, bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu za ČSSD, který ze strany odešel poté, co loni nazval Romy medúzami. Zcela konkrétně se Novotný projevil takto: „Cikáni jsou jako medúzy – otravný a k ničemu.“ Nyní Kavického úlet lídr kandidátky vysvětluje takto:

„Ten slogan má jiný kontext. Zaznamenali jsme od našich občanů, že se v domech přemnožily štěnice. Dokonce i v porodnici jsou štěnice. My jsme tímto sloganem chtěli na tuhle věc upozornit a říct našim spoluobčanům, že by město mělo zajistit deratizaci všech obytných domů v Mostě.“ (Karel Novotný pro Lidovky.cz, 8. září)

Je v tom aspoň malá pozitivní zpráva: Když jsou chyceni za flígr, ještě se tito mravní velikáni národa stydí, bojí a zatloukají jako malí kluci. Hrdinové.

Ve světle plánovaných koncentračních táborů a čekání na pogrom v Mostě pak plakátek ještě nedávno slušné ČSSD z Havířova vypadá jako nevinná dětská hříčka.

I když znáte to: dejte do rukou dětem sirky…

Aby to ale nevypadalo, že ve volební kampani převažují negativa. Není tomu tak, jak ukazuje pěkný příklad z Ústí nad Labem.

Konečně vzdělaný člověk, který pochopil pravý smysl a samotnou podstatu komunálních voleb. Ano, v Ústí nad Labem kandidují lidé z Ústí nad Labem. A skutečně, lidé z Ústí nad Labem žijí v Ústí nad Labem s lidmi z Ústí nad Labem. Vypadá to jako banalita, ale dnes se člověk musí umět radovat z mála. Teď ještě nějaký ten program.

Tak klidnou mysl, nenechte se zblbnout.

Text vyšel původně na webu HlídacíPes.org. Publikujeme ho se souhlasem redakce. 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1