Češi dráždí „koronáčového psa“. Daleko před ním neutečeme

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Je to jen pár dnů, co vláda zvedla deku nad Českem a „pootevřela“ restaurace, bary, hospody i většinu obchodů a služeb. Teď už ale zase řeší opačný problém. „Chybí krůček k tomu, abychom se opětovně posunuli do ‚čtyřky‘, což by znamenalo opětovně zavření provozoven,” varoval ministr průmysl a obchodu za ANO Karel Havlíček poté, co se index rizika vrátil zpátky do čtvrtého stupně.

A když tohle řekne Havlíček, začíná být fakt zle. Právě on totiž z popisu své práce určitě patří k hlavním „otvíračům“ ekonomiky, protože má permanentně v zádech mocnou lobby byznysu. Byla by to samozřejmě hodně smutná ironie: hospody, obchody i služby se po druhém lockdownu sotva restartovaly, a už by zase zavíraly. Některé z nich by se určitě třetího restartu už nedožily, ostatně některé přežily jen do druhého.

I proto teď premiér, ministr zdravotnictví i hlavní hygienička tolik apelují na lidi, aby nešli cestou rebelie profesora Václava Klause a dodržovali současné restrikce. Jinak totiž hrozí, že si k Vánocům nadělíme nejvyšší krédo vlastenectví – jen trochu jinak: Češi Čechům prostě zavřou podnikání. Ano, vláda jistě mohla čekat, že když lidem výslovně nezakáže nejen Mikuláše, bude v ulicích měst a obcí víc čertů, než se líbí nejen ministru zdravotnictví Ivanu Blatnému. Čert vem ale Mikuláše.

Budou z nás přenašeči a donašeči. Na jedné straně vládní neschopnost, na druhé estébáctví

Majitelům hospod a barů, kteří okamžitě po otevření začali hrdě porušovat i částečná omezení, nějak nedochází, že svou nedisciplinovaností případně znovu zavřou podniky nejen sami sobě, ale i všem ostatním. A to není úplně nejlepší ježíšek. PES totiž dostal vládu pod tlak. Když ho bude delší dobu ignorovat, protože zavírat zrovna před Vánoci sotva otevřené obchody a hospody je politicky toxické, může ho rovnou zrušit; pokud ho ovšem poslechne, čeká ji vendetta nejen od opozice, která ho po vládě chtěla.

Vláda proto půjde cestou minimalizace politických škod, jak už to všechny vlády na světě dělají. Nejdřív prostě „klekne“ na ty, kteří nejvíc porušují restrikce, protože právě těm za to bude nadávat i nejvíc lidí. Být tedy nejen Miroslavem Kalouskem, dám si radši na Vinohradech pár piv do foroty. Blatný proto nyní vyzval příslušné úřady, aby hříšníkům napařily maximální pokuty, když náhodou zapomenou, že mají svůj bar zavřít v osm večer. (Dřívější zavíračka platí od středy. Vláda dnes také opět zakázala pití alkoholu na veřejnosti, pozn. red.)

INSIDER — Klaus: společnost je oslepená hojností, piráti jsou vítězstvím ideologie „ajťáctví“

Nejnebezpečnější byl Havel, Vaculík byl psychopat. Známý psychiatr Plzák hlásil StB i informace o pacientech

 „Situace je stále vážná a křehká. Další restrikce se budou odvíjet podle toho, jak budou lidé dodržovat opatření... A když vidíme, jak se v barech v Praze, Brně i dalších městech konají hromadné party, nemůžeme být překvapeni, pokud se do čtvrtého stupně vrátíme,“ varovala v rozhovoru pro Právo hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová. Ta sice byla proti poslednímu rozvolnění, vysvětlovala ho ale právě příznivým indikátorem PES.

Vláda určitě hned nezavře všechno to, co jen minulý čtvrtek otevřela, jak velí PES (a taky nesmrtelný šéf České lékařské komory Milan Kubek, mediální „hvězda“ podzimního koronáče), pokud jeho index rizika zůstane ve čtvrtém stupni tři dny. Ostatně minulý týden otevírala taky s mírným zpožděním. Moc daleko ale před vlastním PSEM neuteče. A my taky ne.

SDÍLET
sinfin.digital