Češi dráždí „koronáčového psa“. Daleko před ním neutečeme

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Je to jen pár dnů, co vláda zvedla deku nad Českem a „pootevřela“ restaurace, bary, hospody i většinu obchodů a služeb. Teď už ale zase řeší opačný problém. „Chybí krůček k tomu, abychom se opětovně posunuli do ‚čtyřky‘, což by znamenalo opětovně zavření provozoven,” varoval ministr průmysl a obchodu za ANO Karel Havlíček poté, co se index rizika vrátil zpátky do čtvrtého stupně.

A když tohle řekne Havlíček, začíná být fakt zle. Právě on totiž z popisu své práce určitě patří k hlavním „otvíračům“ ekonomiky, protože má permanentně v zádech mocnou lobby byznysu. Byla by to samozřejmě hodně smutná ironie: hospody, obchody i služby se po druhém lockdownu sotva restartovaly, a už by zase zavíraly. Některé z nich by se určitě třetího restartu už nedožily, ostatně některé přežily jen do druhého.

I proto teď premiér, ministr zdravotnictví i hlavní hygienička tolik apelují na lidi, aby nešli cestou rebelie profesora Václava Klause a dodržovali současné restrikce. Jinak totiž hrozí, že si k Vánocům nadělíme nejvyšší krédo vlastenectví – jen trochu jinak: Češi Čechům prostě zavřou podnikání. Ano, vláda jistě mohla čekat, že když lidem výslovně nezakáže nejen Mikuláše, bude v ulicích měst a obcí víc čertů, než se líbí nejen ministru zdravotnictví Ivanu Blatnému. Čert vem ale Mikuláše.

sinfin.digital