Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Český Absurdistán: Sobotka léta věděl o Babišových problémech, za pád vlády může sám. Komentář V. Bucherta

Český Absurdistán: Sobotka léta věděl o Babišových problémech, za pád vlády může sám. Komentář V. Bucherta

Premiér Bohuslav Sobotka konečně něco udělal. Jeho vláda podá demisi. Asi to není úplně přesně to, co si předseda ČSSD vysnil, ale může si za to sám. Že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, že nikdy uspokojivě nevysvětlil původ svého majetku a že ministr financí vodu káže a u toho víno pije, vědí dávno všichni. Jen Sobotka a jeho sociální demokraté (společně s lidovci) se někdy tvářili, že občas to vědí a občas (když se jim to hodilo) nevědí. Dopadlo to, jak dopadnout muselo.

Pochybnosti o původu majetku Andreje Babiše, vzniku Agrofertu a jeho začátcích jsou tak staré, jak dlouho šéf hnutí ANO podniká. Vyšly o tom knihy, stovky článků, jen premiér Sobotka to celé objevil v celistvém kontextu až teď. Proč? Preference ČSSD jsou churavé a Babiš přes všechny skandály, které ho obepínají, mířil k volebnímu vítězství. Sobotka něco udělat musel, ale měl si najít jiná zdůvodnění, ne ta, o nichž se hovoří mnoho let.

Sociální demokracie byla v kleštích už po volbách v roce 2013, protože se sama zabetonovala ve svých politických fantaziích, až jí nakonec k vládnutí logicky zůstal Babiš a lidovci. Že to se šéfem ANO nebude zvládnutelné, věděl i současný předseda vlády, přesto to zkusil. Na konci pokusu bude odchod Sobotky z čela ČSSD. Jedině, že by se stal zázrak a socialisté by nastávající sněmovní volby vyhráli.

Sobotkovo harakiri je ale především poučením, jak dopadne jakákoli vláda, jež bude mít ve svých řadách Andreje Babiše. Jeho problémy nikdy nezmizí, protože zmizet nemohou, jsou reálné, vznikaly především v jeho podnikatelské minulosti. A protože je velkým hráčem na českém trhu, i problémy jsou tomu úměrně velké. Platilo by to také pro jiné podobné lidi, kteří by vstoupili do reálné politiky.

Z pádu vlády samozřejmě mít radost nemusíme, protože určité vykolejení (i když ne tak velké, jak se v posledních hodinách někdy tvrdí) země to je. Ale je správné, že v kabinetu nebude Andrej Babiš. A bylo by správné, aby v dalších nebyl ani Bohuslav Sobotka. Mám totiž strach, že zase objeví po letech něco, co všichni víme, a kvůli tomu padne vláda. 

Všechny komentáře autora si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744