Chaos kolem roušek jako pozitivum

GLOSA MICHALA PŮRA | Rozhodování o nošení roušek sice působí chaoticky, ale za výsledek nakonec můžeme být rádi. Na INFO.CZ jsme ve středu kritizovali zmatečné nařízení ministra zdravotnictví, které například v případě základních škol nedávalo smysl. Nemáme ještě k dispozici žádné důkladnější šetření a internetové ankety je nutné brát s rezervou, ale i z nich bylo patrné, že veřejnost celý problém vnímá podobně. Podíl negativních reakcí byl tak velký, že jej šlo z pozice politika sotva ignorovat.

Andrej Babiš ukázal, že má proti lídrům ostatních politických stran obrovskou výhodu. Nebojí se poslechnout vox populi a vyjít mu vcelku prvoplánově vstříc. Samozřejmě je s podivem, kolik toho ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ze strany premiéra snese, ale důležitý je výsledek. A to i pro voliče, který okolnosti zase tolik nevnímá a zajímá ho jen finální rozhodnutí.

Pád Nečasovy vlády byl „pučem“, který je třeba vyšetřit. Státní zástupci by měli rezignovat

Babišova vládu můžeme kritizovat za leccos, faktem ovšem je, že opatření proti koronaviru zásadně uvolnila a Česko drží poměrně liberální politiku. Samozřejmě řada obhájců roušek namítne, že v zahraničí se nosí také, ale můžeme úplně stejně poukazovat na příklad Španělska a dalších zemích, kde se roušky nosí i venku, nárůstu případů to tam ale nezabránilo. Česko se s ním potýká také, ale zásadním faktem je, že nepřibývá vážných případů. Na prvním místě tak stojí ekonomika, a to je v této chvíli dobře.

Druhým pozitivem je, že Babiš donutil Vojtěcha ustoupit od obecného nařizování. Nikdo jistě nemá nic proti tomu, aby lidé roušky či respirátory nosili, ale nechť sami zváží rizika a rozhodnou se. Nemusí to dělat vláda, té stačí dávat srozumitelná a přehledná doporučení.

S rouškami je to zase jinak, ve školách povinné nebudou. A Vojtěch, ten v září ještě bude ministr?

SDÍLET
sinfin.digital