Chcete pět týdnů dovolené? Nic nebude, beztak tolik volna nesladíte s rodinou. Juříček s Bláhou perlili ve sněmovně

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Středeční debatě poslanců o prodloužení dovolené na pět týdnů naprosto dominovali dva poslanci hnutí ANO, shodou okolností také majitelé velkých firem: Jiří Bláha a Pavel Juříček. Je velká škoda, že voliči podobné debaty nemohou sledovat. Chodí totiž do práce. Když jsem to ale poslouchal, napadlo mě, že by nebylo od věci namísto pěti týdnů dovolené především pro ty mizerně placené zaměstnance schválit jeden povinný týden ve sněmovně. Aspoň by si tito lidé udělali věrný obrázek o tom, jak o nich politici uvažují a co pro ně dělají, když zrovna není předvolební kampaň.

Předně chci říct, že jsem snad v každém svém zaměstnání měl pět týdnů dovolené za rok. Považuju za normální, že to rozumný a zodpovědný zaměstnavatel nabízí. Každý přece musí uznat, že si to zaměstnanci nejen zaslouží, ale že je to v zájmu také jejich zaměstnavatelů. Všichni podáváme lepší výkon, pokud jsme odpočatí a na práci se těšíme. Zná to také každý sportovec: regenerace a odpočinek jsou stejně důležité jako trénink a ostrý zápas. Bez kvalitního odpočinku prostě kvalitní výkon nepodáte. Poslanci zvolení za hnutí ANO, Jiří Bláha a Pavel Juříček, to ale vidí jinak.

Oba snahu o důstojnou životní úroveň, pokud možno také pro ty, kteří zastávají nejhůře placené pozice, dnes ve sněmovně torpédovali. „Ta situace, že dneska zavedeme pět týdnů, tak k čemu to povede? Každý z nás, který zaměstnává lidi, nebude rozšiřovat pracovní místa. Jak to dopadne?“ otázal se sám sebe v jeden moment Bláha, a také si hned pohotově odpověděl: „Ti stávající zaměstnanci sice budou mít pět týdnů dovolené, ale budou mít ve firmě daleko více práce, protože budou muset tu práci zvládnout za ty kolegy, kteří jsou na té dovolené. Takže bude více přesčasů, bude větší napětí, větší tlak na zvýšení výkonu, to k tomu všemu povede.“

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké argumenty zazněly proti pěti týdnům dovolené?
  • A na co poslanci ANO zapomněli?
sinfin.digital