Chovanec to má jinak: nerad prohrává a tak se vždycky přimkne k vítězi. Komentář V. Dostála

Vratislav Dostál

30. 01. 2018 • 14:00

Jeden z kandidátů na předsedu ČSSD Milan Chovanec je přesvědčený, že je tady pořád dost levicových voličů. Důkazem je podle něj volební výsledek Miloše Zemana v prezidentských volbách. Že se o Zemanovi minimálně v zahraničí píše jako o kandidátovi krajně pravicovém, Chovancovi nejspíš uniká. Jeho účast ve štábu Zemana je prý špatně interpretována, neboť on ho podporoval už při volbě v roce 2013. Copak na to asi říká Jiří Dienstbier, který byl tehdy oficiálním kandidátem ČSSD na Hrad?

„Víte, někteří sociální demokraté mnohdy říkají, že tady nejsou levicoví voliči, že díky tomu, že tady není krize a daří se ekonomicky, levicoví voliči přestali levici volit. Já se tedy ptám, kde vzal Miloš Zeman v Moravskoslezském kraji a Ústeckém kraji přes šedesát procent voličů. V mém Plzeňském kraji získal čtyřiapadesát procent a v mém městě Plzni, která je spíše pravicová, téměř padesát procent,“ pravil Chovanec v rozsáhlém a v mnoha ohledech pozoruhodném rozhovoru pro server iHned.cz.

Těžko říct, zda se obtěžoval zabývat obsahem Zemanovy kampaně, anebo aspoň hesly, kterými prezident voliče na svou stranu lákal. Natož aby se pokusil vzít v potaz rozličné analýzy volebních výsledků, ze kterých jednoznačně plyne, že Zeman lovil mimo jiné také v krajně pravicových vodách. Faktem ale je, že se v jeho podání zas o tak velkou proměnu nejedná. Už v polovině 90. letech o voličích Sládkových republikánů tvrdil, že jde o zdivočelé sociální demokraty. Zeman prostě vyhrál spíše s národně socialistickým, než se sociálně demokratickým programem. Ostatně nebyla náhoda, že byl ve štábu Zemana také Okamura.

A pokud za to Chovanec prezidenta velebí, je dobře, že tak činí před sjezdem. Aspoň nebude moct nikdo říct, že nevěděl, kam sociální demokracii v případě, že bude předseda, zavleče. „Sociální demokracie by si měla vzpomenout na to, že Miloš Zeman byl zřejmě její nejvýraznější předseda, je s námi spojen a dělá politiku srozumitelnou pro lidi. Mezi jeho voliči jsou určitě i naši dřívější voliči,“ nepochybuje Chovanec. Na otázku, zda prezident nezvítězil především díky kampani, která měla v lidech vzbudit strach, opáčil, že to zas tak strašné nebylo. Podle jeho slov šlo o kampaň vlastně vcelku klidnou.

Na to lze říct snad jediné: s čím člověk zachází, s tím také schází. Vyvolávání strachu a nesnášenlivosti nikdy v dějinách k ničemu dobrému nevedlo. Nehledě na to, že základní osou vskutku demokratické a sociální politiky (řekněte si to při čtení nahlas: Chovanec kandiduje na předsedu sociálně-demokratické strany) musí být vždy inkluzivní princip. Jinak řečeno: definičním znakem vskutku sociálně-demokratické politiky je emancipačním étos, který se vztahuje na každého člověka právě proto, že je člověk. Tedy bez ohledu na jeho národnostní, genderové, třídní nebo jiné atributy.

Šturmování s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem už patří ke koloritu předsjezdové atmosféry. Relevantní kandidáti na předsedu ČSSD se přitom, pokud jde o vládní angažmá, liší pouze mírně. Chovanec v rozhovoru opakovaně Babišovi vzkázal, že se za Zemanem v sobotu vypravil jako jeho přítel, a pokud to prý Babiš myslel s jeho podporou vážně, měl se také dostavit. V této souvislosti neopomněl zdůraznit, že to bude jedině on v čele ČSSD, kdo se postará, aby strana nebyla dirigována Agrofertem. Přestože se odmítl vyjádřit k Janu Hamáčkovi, jenž je nejspíš ke spolupráci s hnutím ANO o něco vstřícnější, Chovancův vzkaz je zřejmý: jedině já dokážu Babišovi čelit.

Pevnost jeho postoje a ochotu střídat spojence dle situace, nechť posoudí každý sám. Připomenout stačí dvě historky: Chovanec připomíná, že Zemana podporoval otevřeně, tehdy jako hejtman Plzeňského kraje, už při minulé volbě. Z rozhovoru ale není zřejmé, že tak činil již před prvním kolem. Možnosti jsou dvě, ani jedna zrovna pěkná: buď teď překrucuje, neboť v prvním kole tehdy podporoval oficiálního kandidáta ČSSD Jiřího Diestbiera a teprve před tím druhým Zemana, anebo je to tak, že tehdy ignoroval postoj ČSSD a před prvním kolem Dienstbiera podrazil.

Blíže k realitě bude nejspíš scénář druhý, tj. že Chovanec skutečně Zemana podporoval už před kolem prvním. S tím souvisí historka druhá: jeho účast na tzv. Lánském puči po sněmovních volbách v roce 2013, jejímž cílem bylo odstavit z pozice předsedy ČSSD Bohuslava Sobotku, nebyla nejspíš náhodná, kromě něj tam totiž byli Jiří Zimola, Michal Hašek, Zdeněk Škromach a Jeroným Tejc. Kromě toho, že všichni neměli příliš v oblibě Sobotku, je spojovala právě také nespokojenost s kandidaturou Dienstbiera na prezidenta. Každý z nich dával více či méně již před prvním kolem najevo, že preferuje právě Zemana.

Že Chovanec v pravý moment zjistil blížící se krach celého podniku, a na nějaký čas dal před Zemanem zase přednost Sobotkovi, kterému dělal ve straně „zlého“ muže, jenom potvrzuje, že to má zkrátka jinak: nerad prohrává a tak se prostě vždycky na poslední chvíli přihlásí na stranu vítěze.

SDÍLET