Chtějí-li politici hlasy obyčejných lidi, měli by se jim představit jako běžní a chybující smrtelníci. Komentář Jiřího Štefka | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chtějí-li politici hlasy obyčejných lidi, měli by se jim představit jako běžní a chybující smrtelníci. Komentář Jiřího Štefka

Chtějí-li politici hlasy obyčejných lidi, měli by se jim představit jako běžní a chybující smrtelníci. Komentář Jiřího Štefka

Blížící se termín voleb do Poslanecké sněmovny přinese do české kotliny dvě tradiční „jistoty“ – předvolební klipy a stranické, programové či kandidátské písemné elaboráty všeho druhu. Zatímco klipy se v mnoha případech stanou terčem parodie či posměchu, u písemných „projevů“ to bude mnohem složitější. Nejprve bude velice těžké je napsat a poté i přesvědčit lidi, aby se do nich podívali a pak – alespoň jejich část – i přečetli.

 
 
 

A čeští politici jakoby tíhu tohoto úkolu znali. Ostatně není to zas až tak dávno, kdy místopředseda ČSSD a šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek s pokusem o nadsázku uvedl, jaký to je problém, když voliči sociální demokracie nečtou a tudíž i neznají její stranický program. Zcela však „zapomněl“ se ptát po příčině této skutečnosti. Tedy, čím to je způsobeno?

Stejné sebereflexe by se však měly dopustit i jiné strany. I ony vytisknou desítky tisíc letáků, plakátů, brožur a dalších tiskovin, ale přitom vůbec nebudou vědět, kdo a zda je bude číst. Vědí, jak moc přitažlivou a záživnou podobu mají dát knížce či brožuře, jejímž úkolem je přilákat voliče k urnám a k tomu především získat jejich hlas? Nechme se překvapit.

Nabízí se i jiný náhled na celou problematiku. Když na začátku června křtil svoji knihu „Na život!“ předseda lidovců Pavel Bělobrádek, vyjádřil se jeden z kmotrů tohoto literárního počinu Petr Pithart v tom smyslu, že podobné dílo jako stávající místopředseda vlády by měli vytvořit i další politici.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.