Chvála bláznovství aneb „Alternativní pravda“ v České televizi

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Fakt už jsem si myslel, že se do vysílání České televize naboural bláznivý inspektor Dreyfus z Růžového pantera. Do pondělních Událostí, komentářů totiž najednou vstoupila jistá Lenka Tarabová, zakladatelka iniciativy Občanská neposlušnost. A začaly se dít velké věci. Ostatně ve studiu ČT se nestačil divit ani jinak kamenný Roman Prymula, nyní vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Pondělí bylo dnem menších demonstrací proti rouškám. „Stala se z toho politická manipulace,“ řekl v ČT například Přemysl Bureš, demonstrant z Ostravy. Je to samozřejmě velká ironie: ještě na jaře Česko zachvátila plošná „rouškománie“, kdy se lidi nadšeně bonzovali kvůli jejich nenošení a ČT denně vysílala reportáže nejen o ženách, co je šijí doma. Rouška byla symbol občanské uvědomělosti a individuální zodpovědnosti.

Po čtvrt roce je vše jinak. Nebo aspoň v ČT. Tarabová koronavirus označila za „falešnou“, „podvodnou“ a „velice spekulativní pandemii“. „Jestli byla příliš nafouknutá ekonomie a bylo potřeba ekonomii snížit... Nebo jestli je to hra globálních miliardářů, kteří potřebují nějakým způsobem dotáhnout tu svoji hračku jménem koronavirus,“ zauvažovala Tarabová kvůli nošení roušek. I chudák plukovník v záloze Prymula v tu chvíli vypadal, jako by se ujišťoval, že nesedí v obnoveném vysílání České sody.

Jak dal Dominik Duka rozhovor Respektu

sinfin.digital