Chvála bláznovství aneb „Alternativní pravda“ v České televizi

GLOSA PETRA HOLCE | Fakt už jsem si myslel, že se do vysílání České televize naboural bláznivý inspektor Dreyfus z Růžového pantera. Do pondělních Událostí, komentářů totiž najednou vstoupila jistá Lenka Tarabová, zakladatelka iniciativy Občanská neposlušnost. A začaly se dít velké věci. Ostatně ve studiu ČT se nestačil divit ani jinak kamenný Roman Prymula, nyní vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Pondělí bylo dnem menších demonstrací proti rouškám. „Stala se z toho politická manipulace,“ řekl v ČT například Přemysl Bureš, demonstrant z Ostravy. Je to samozřejmě velká ironie: ještě na jaře Česko zachvátila plošná „rouškománie“, kdy se lidi nadšeně bonzovali kvůli jejich nenošení a ČT denně vysílala reportáže nejen o ženách, co je šijí doma. Rouška byla symbol občanské uvědomělosti a individuální zodpovědnosti.

Po čtvrt roce je vše jinak. Nebo aspoň v ČT. Tarabová koronavirus označila za „falešnou“, „podvodnou“ a „velice spekulativní pandemii“. „Jestli byla příliš nafouknutá ekonomie a bylo potřeba ekonomii snížit... Nebo jestli je to hra globálních miliardářů, kteří potřebují nějakým způsobem dotáhnout tu svoji hračku jménem koronavirus,“ zauvažovala Tarabová kvůli nošení roušek. I chudák plukovník v záloze Prymula v tu chvíli vypadal, jako by se ujišťoval, že nesedí v obnoveném vysílání České sody.

Jak dal Dominik Duka rozhovor Respektu

Jen pro pořádek: jako libertarián nesnáším roušku ani já a určitě jsem pro diskuzi o tom, jak máme na koronavirus reagovat, aby naše kolektivní „medicína“ nebyla horší než nákaza. Koronavirus tu s námi prostě bude a všechny vlády teď v podstatě hledají způsob, jak lidem sdělit, že po jarním ekonomickém blackoutu nám nezbývá než se řízeně promořit, protože další blackout by byl fatální. Od této diskuze je ale přece jen hodně daleko k šíření fake news a spikleneckých teorií, jaké předvedla Tarabová.

Snad je to tím, že v ČT pořád potřebují honit vládu za každou cenu. Takže zatímco na jaře ji honili za to, že nejsou roušky, teď ji pro změnu honí za to, že je máme zase nosit. Ano, média mají vládu nejen kontrolovat, ale taky by u toho měla přemýšlet. A být aspoň trochu konzistentní, jak o sobě rádi říkají politici, když vysvětlují změnu názoru. Když totiž ještě na jaře podporujete národní rouškománii, nemůžete pak koncem léta z roušky najednou dělat symbol nesvobody.

Topol Show vítá nový školní rok s tříáčkovou Maláčovou

Pandemie nejrůznějším fake news anebo „alternativním faktům“, jak se dnes říká polopravdám, lžím a konspiračním teoriím, vysloveně přeje. Jenže když je postavíte proti skutečným faktům, nevznikne objektivita, ale „alternativní objektivita“. A té už se u nás dostatečně věnují jiná média, Česká televize do tohoto pelotonu skutečně naskakovat nemá.

Pominu teď klidně to, že Tarabové zřejmě zůstává zahalen i jemný rozdíl mezi slovy ekonomie a ekonomika – tedy jestli nechtěla za „nafouknutou“ skutečně označit ekonomii jako „vědu“, s čímž by podle mě mimochodem nebyla zas tak daleko od pravdy. Pozvat ji ovšem do hlavního večerního pořadu, aby tady vážně diskutovala vedle bývalého „šéfa“ boje proti koronaviru, to už je fakt hodně alternativní. Skoro jako kdysi Alles Gute!, pamatujete?

Profesorka Wildová: Věřím, že nás nečeká nic strašného. Na to, co přijde, jsme připraveni a zvládneme to

SDÍLET
sinfin.digital