Chvilkaři z něj udělali tvář svých demonstrací. Zeman teď ale dává za pravdu Babišovi

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Byla to klasická politická ironie. Asi nejméně ze všech lidí se chtěl stát tváří chvilkařských antibabišovských demonstrací nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jenž nedávno rezignoval. Právě chvilkaři tím totiž jeho vysokou apolitickou funkci zpolitizovali, i když sami demonstrovali proti údajné politizaci justice. Proto teď určitě nemají radost, když Zeman veřejně dává Babišovi za pravdu a jde tak vlastně proti nim.

To se týká jmenování jeho nástupce. Chvilkaři převzali argument dvou antibabišovských koalic, aby nového nejvyššího žalobce jmenovala až nová vláda vzešlá z říjnových sněmovních voleb, a dokonce z toho udělali leitmotiv svých posledních demonstrací. Ponechme teď stranou, že bychom kvůli povolební situaci mohli zůstat bez Zemanova nástupce celkem dlouho. Jeho rychlé jmenování si hlavně přeje i sám Zeman; podle něj by měl být jmenován k prvnímu červenci, kdy končí jeho mandát. 

„Myslím si, že je to tak významná pozice, že by měla být obsazená. Koneckonců, jestli se bude chtít někdo domlouvat, tak se může domlouvat třeba i v rámci všech parlamentních stran, pokud je k tomu vůle. Na druhou stranu, když se takto bavíme, myslím si, že by bylo ideální, aby člověk, který bude po mně, byl stejně apolitický, jako jsem byl já. A v tom případě jsou to jednoduché volby,“ řekl Zeman serveru iRozhlas.cz.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • V čem Zeman „podržel“ Babiše?
  • A jak s odstupem hodnotí „megakauzu“ volebního i předvolebního roku 2016?
sinfin.digital