Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chyba české diplomacie: Sobotka se neměl scházet s Macronem bez Poláků a Maďarů. Komentář V. Bucherta

Chyba české diplomacie: Sobotka se neměl scházet s Macronem bez Poláků a Maďarů. Komentář V. Bucherta

O tom, že Česká republika za současné vlády nehraje v Evropské unii žádnou významnější roli, nemůžeme pochybovat. Proto společná snaha změnit některé věci pomocí skupiny Visegrád (Česko, Polsko, Slovensko, Maďarsko) nějaký význam má. Bez spojenců s podobným názorem nelze v EU nic prosadit. Evropská organizace se totiž vyvíjí především podle toho, co chtějí Německo a Francie. Paříž si navíc hraje vlastní hru a chce země střední a východní Evropy rozdělit. Premiér Bohuslav Sobotka proto neměl jet na schůzku s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem do rakouského Salzburgu.

Český předseda vlády argumentuje tím, že s Macronem (přítomni byli ještě premiéři slovenský a rakouský) jednal „v zájmu našich občanů“. Jedná se o dlouhý spor, který se týká zejména profesionálních řidičů. Takzvané staré země EU si stěžují na údajný mzdový dumping při vysílání pracovníků z nových členských států, což prý ohrožuje pracovní místa v bohatších státech. Země jako Česko se zase obávají zpřísnění pravidel, která by mohla ohrozit jejich firmy.

Návrhy změn už před více než rokem představila Evropská komise a pravidla by se měla zpřísnit. Francie v tom hraje dnes dvojí hru a Česko se Slovenskem na to skočily. Jednat proto o tom s Macronem bez Poláků a Maďarů byla chyba.

Francie tradičně hraje v EU pouze svoji hru, jejímž výsledkem je to, že sleduje přednostně vlastní zájmy. Na tom není nic překvapivého a nepochopitelného. Jenže právě Emmanuel Macron není člověkem, který by se jevil jako ideální spojenec pro Českou republiku. On naopak pochopil, že Evropská unie bez silné Velké Británie umožní posílit pozici Francie. Proto se bude snažit rozdělit blok našich spojenců a francouzská hlava státu u toho používá cinknuté karty proti Polsku a Maďarsku.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744