Články odjinud

Čína tajně zničila vlastního šéfa Interpolu: Měl ukázat, jak je skvělá. Místo toho sám padl na dno

Čína tajně zničila vlastního šéfa Interpolu: Měl ukázat, jak je skvělá. Místo toho sám padl na dno

Těžko hledat lepší ilustraci pro rčení střelit se do vlastní nohy, než je příběh Meng Chung-weje. Když nastoupil před dvěma lety do funkce šéfa mezinárodní policejní organizace Interpol, mělo to získat na mezinárodním poli respekt pro čínský soudní a policejní systém. Zkrátka ukázat světu, že nová Čína je jiná a lze k ní přistupovat bez předsudků. Že už nejde o neprůhlednou mašinérii rozhodující podle přání svých často úplatných stranických šéfů. Ukázal se ale pravý opak.

Komunální volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
SNK-CELK
34 965
56,48 %
NK
6 232
10,07 %
KDU-ČSL
3 231
5,22 %
ODS
2 281
3,68 %
STAN+NK
2 224
3,59 %
Sečteno 100 %
Účast 47 %

Čínské ministerstvo státní bezpečnosti, jmenovitě Národní kontrolní komise, teď oznámila, že Meng Chung-wej je vyšetřován kvůli „korupci“ a „porušení“ práva. Měl tím navíc „vážně ohrozit“ vládnoucí komunistickou stranu a policii.

Z čeho přesně je obviněn policista, který měl jako „pan čistý“ reprezentovat na mezinárodním poli Čínu, není jasné. Spekuluje se o tom, že šlo protežování firem při státních zakázkách na čínském ministerstvu veřejné bezpečnosti. Zatím to ani není tak důležité. Zda je skutečně vinen, totiž bledne ve srovnání s tím, jakým způsobem byl zadržen a kdo ho vyšetřuje.

Meng Chung-wej nejprve najednou na konci minulého měsíce zmizel. Odcestoval do Číny a slehla se po něm zem. Nic nevěděli ani v „jeho“ Interpolu a manželka následně spustila poplach, že se její muž nehlásí. V poslední zprávě jí poslal emotikon – obrázek s nožem – což značilo, že mu hrozí nebezpečí. Čínské úřady na dotazy ohledně jeho pobytu neodpovídaly, tamní tisk mlčel.  

Mezitím francouzské úřady, kde ústředí organizace sídlí, začaly situaci vyšetřovat. Pak do Interpolu překvapivě dorazila jeho rezignace, ovšem opět bez vysvětlení. Na dotazy novinářů nikdo v Pekingu neodpovídal, protože byly zrovna svátky. A teprve dnes, v pondělí 8. října se objevila na webu čínského ministerstva zpráva, že je obviněn.

Dnes již bývalého šéfa Interpolu vyšetřuje už zmíněná Národní kontrolní komise. Jde o nový orgán, který vznikl letos spojením několika protikorupčních úřadů, včetně disciplinární komise čínské komunistické strany. Po té zdědila možnost zadržovat podezřelé šest měsíců bez obvinění, přístupu advokátů a povinnosti kohokoliv informovat o jejich osudu.

Komise zřejmě stále má i tajná vězení a vyšetřovatele, kteří jsou mimo kontrolu státních orgánů a podléhají přímo řízení vrchních pater strany. Nehledě na to, že část těchto lidí je podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch podezřelá, že vyšetřované klidně i mučí. Zkrátka, takhle nějak ve skutečnosti vypadá systém, který měl Meng Chung-wej podle čínských představitelů propagovat na mezinárodním poli jako právní a spravedlivý.

Komunistická buňka zaměstnanců ministerstva veřejné bezpečnosti, kde Meng Chung-wej pracoval, už včera o půlnoci na mimořádném jednání vyjádřila „jednoznačnou podporu“ vyšetřování a „absolutní politickou loajalitu“ prezidentovi a šéfovi komunistické strany Si Ťin-pchingovi, potažmo celému vedení partaje. Právě Si Ťin-pching je totiž strůjcem kampaně proti „mouchám a tygrům,“ tedy malým i velkým úplatkářům. Původně ji používal na získání popularity u veřejnosti, protože Čína byla korupce plná, později i k likvidaci svých politických odpůrců a nakonec k odstranění některých mocných byznysmenů a veřejně známých osobností.

Cílem je zdá se nejen odstranit korupci, ale také ukázat, že potrestán – za skutečné či domnělé činy – může být každý bez ohledu na své postavení. Stalo se to v případě poradců bývalých komunistických vůdců, u nás známého šéfa firmy CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga, nebo nejznámější čínské herečky Fan Ping-ping. Daná osoba se ztratí, její jméno mizí z médií a internetu, pak je oznámeno její vyšetřování, a pak se buď veřejně kaje, nebo je jen oznámen trest.

Teď došlo i na zástupce Číny v mezinárodních institucích. Všechny nadnárodní organizace musejí být připraveny na to, že čínský zástupce z nich jednoho dne může nehledě na své postavení zmizet. Objeví se pak v Číně v trestaneckém mundúru. Jak prohlásil čínský komentátor Teng Jü-wen (samozřejmě ze zahraničí): „čínským úřadům jde o dění v Číně a nestarají se o něčí mezinárodní význam. Je to teď nový normál.“

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818