Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína tajně zničila vlastního šéfa Interpolu: Měl ukázat, jak je skvělá. Místo toho sám padl na dno

Čína tajně zničila vlastního šéfa Interpolu: Měl ukázat, jak je skvělá. Místo toho sám padl na dno

Těžko hledat lepší ilustraci pro rčení střelit se do vlastní nohy, než je příběh Meng Chung-weje. Když nastoupil před dvěma lety do funkce šéfa mezinárodní policejní organizace Interpol, mělo to získat na mezinárodním poli respekt pro čínský soudní a policejní systém. Zkrátka ukázat světu, že nová Čína je jiná a lze k ní přistupovat bez předsudků. Že už nejde o neprůhlednou mašinérii rozhodující podle přání svých často úplatných stranických šéfů. Ukázal se ale pravý opak.

Komunální volby
Průběžné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
SNK-CELK
34 965
56,48 %
NK
6 232
10,07 %
KDU-ČSL
3 231
5,22 %
ODS
2 281
3,68 %
STAN+NK
2 224
3,59 %
Sečteno 100 %
Účast 47 %

Čínské ministerstvo státní bezpečnosti, jmenovitě Národní kontrolní komise, teď oznámila, že Meng Chung-wej je vyšetřován kvůli „korupci“ a „porušení“ práva. Měl tím navíc „vážně ohrozit“ vládnoucí komunistickou stranu a policii.

Z čeho přesně je obviněn policista, který měl jako „pan čistý“ reprezentovat na mezinárodním poli Čínu, není jasné. Spekuluje se o tom, že šlo protežování firem při státních zakázkách na čínském ministerstvu veřejné bezpečnosti. Zatím to ani není tak důležité. Zda je skutečně vinen, totiž bledne ve srovnání s tím, jakým způsobem byl zadržen a kdo ho vyšetřuje.

Meng Chung-wej nejprve najednou na konci minulého měsíce zmizel. Odcestoval do Číny a slehla se po něm zem. Nic nevěděli ani v „jeho“ Interpolu a manželka následně spustila poplach, že se její muž nehlásí. V poslední zprávě jí poslal emotikon – obrázek s nožem – což značilo, že mu hrozí nebezpečí. Čínské úřady na dotazy ohledně jeho pobytu neodpovídaly, tamní tisk mlčel.  

Mezitím francouzské úřady, kde ústředí organizace sídlí, začaly situaci vyšetřovat. Pak do Interpolu překvapivě dorazila jeho rezignace, ovšem opět bez vysvětlení. Na dotazy novinářů nikdo v Pekingu neodpovídal, protože byly zrovna svátky. A teprve dnes, v pondělí 8. října se objevila na webu čínského ministerstva zpráva, že je obviněn.

Dnes již bývalého šéfa Interpolu vyšetřuje už zmíněná Národní kontrolní komise. Jde o nový orgán, který vznikl letos spojením několika protikorupčních úřadů, včetně disciplinární komise čínské komunistické strany. Po té zdědila možnost zadržovat podezřelé šest měsíců bez obvinění, přístupu advokátů a povinnosti kohokoliv informovat o jejich osudu.

Komise zřejmě stále má i tajná vězení a vyšetřovatele, kteří jsou mimo kontrolu státních orgánů a podléhají přímo řízení vrchních pater strany. Nehledě na to, že část těchto lidí je podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch podezřelá, že vyšetřované klidně i mučí. Zkrátka, takhle nějak ve skutečnosti vypadá systém, který měl Meng Chung-wej podle čínských představitelů propagovat na mezinárodním poli jako právní a spravedlivý.

Komunistická buňka zaměstnanců ministerstva veřejné bezpečnosti, kde Meng Chung-wej pracoval, už včera o půlnoci na mimořádném jednání vyjádřila „jednoznačnou podporu“ vyšetřování a „absolutní politickou loajalitu“ prezidentovi a šéfovi komunistické strany Si Ťin-pchingovi, potažmo celému vedení partaje. Právě Si Ťin-pching je totiž strůjcem kampaně proti „mouchám a tygrům,“ tedy malým i velkým úplatkářům. Původně ji používal na získání popularity u veřejnosti, protože Čína byla korupce plná, později i k likvidaci svých politických odpůrců a nakonec k odstranění některých mocných byznysmenů a veřejně známých osobností.

Cílem je zdá se nejen odstranit korupci, ale také ukázat, že potrestán – za skutečné či domnělé činy – může být každý bez ohledu na své postavení. Stalo se to v případě poradců bývalých komunistických vůdců, u nás známého šéfa firmy CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga, nebo nejznámější čínské herečky Fan Ping-ping. Daná osoba se ztratí, její jméno mizí z médií a internetu, pak je oznámeno její vyšetřování, a pak se buď veřejně kaje, nebo je jen oznámen trest.

Teď došlo i na zástupce Číny v mezinárodních institucích. Všechny nadnárodní organizace musejí být připraveny na to, že čínský zástupce z nich jednoho dne může nehledě na své postavení zmizet. Objeví se pak v Číně v trestaneckém mundúru. Jak prohlásil čínský komentátor Teng Jü-wen (samozřejmě ze zahraničí): „čínským úřadům jde o dění v Číně a nestarají se o něčí mezinárodní význam. Je to teď nový normál.“

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1