Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čižinský ukazuje běs, co se valí na Prahu. Komentář Petra Holce

Čižinský ukazuje běs, co se valí na Prahu. Komentář Petra Holce

Zapomeňte klidně na Libeňský most. Jakmile totiž začne nějaký politik osobně zachraňovat jakýkoli dům, most nebo lávku, můžete se hned vsadit, že zachraňuje svou vlastní politickou kariéru. A zvlášť, pokud se dotyčný politik jmenuje Jan Čižinský, který letos v Praze dokonce kandiduje i proti vlastní straně. Tenhle lidovec je fakt boží gerila!

Což teď znovu potvrdil i na pražském magistrátu. I když si Čižinský pro pražské podzimní volby chystá vlastní politickou platformu, zůstává pořád členem lidovců. A ti spolu se zelenými a STAN pořád zůstávají členem Trojkoalice, která je spolu s ANO a ČSSD členem i pražské vládnoucí koalice. Ano, jestli vám to celé přijde taky jako gerila, tak máte pravdu. A taky víte, proč se v Praze poslední čtyři roky kromě koaličních hádek a zrad téměř nic neděje.

A proč nakonec taky nejspíš do Vltavy spadne i Libeňský most. Čižinský a spol. ho sice teď před volbami zachraňují, i ministerstvo kultury ale řeklo, že není památkou, takže ho zachraňovat nemusí. A spíš se mají postarat, aby i Libeň a Holešovice spojil most, který podobně jako trojská lávka nespadne, na čemž mám coby obyvatel Holešovic i osobní zájem. O to se dokonce začala snažit i pražská koalice, když hlasy radních ANO a ČSSD schválila zbourání mostu.

Trojkoalice sice byla proti, Trojkoalice ale bývá proti skoro vždycky. A díky Matěji Stropnickému někdy dokonce i proti sobě, patří to do její DNA. Jenže když mělo o Libeňském mostě hlasovat i pražské zastupitelstvo, přivezl na kole Čižinský svou gerilu a hlasoval proti jednacímu programu vlastní koalice. Celý den tak místo vyřešení osudu Libeňského mostu skončil slavnou bitkou Stropnického se starostou Kbel Pavlem Žďárským, který ho měl atakovat svým „pupkem“. I na pražský magistrát tak vtrhlo sumo.      

Nejde samozřejmě o první frašku na pražském magistrátu, tenhle barák je poslední dobou asi nejlepším městským divadlem. Horší je, že na podzim se na Prahu valí další „Trojkoalice“ s vlastními Stropnickými a Čižinskými. Hlavní město by tak mohla postihnout totální politická paralýza, vedle níž vypadá i současné sestavování vlády jako v podstatě konstruktivní proces. Lidovci se možná spojí se zelenými, takže se na magistrát znovu vzájemně vytáhne torzo Trojkoalice. Bez šance vůbec není ani sám Čižinský, jemuž už nebudou svazovat ruce lidovci ani Trojkoalice, takže bude moci rozpoutat skutečné peklo.  

A to nás nejspíš čeká i od dua TOP 09 a STAN, jež si znovu padlo do náruče. TOP 09 vede do voleb její šéf a exministr ODS Jiří Pospíšil, velmi talentovaný a taky cynický pionýr gerily proti vlastní straně. Ten teď navíc na kandidátku láká i mladé „voňavé“ tváře, jak kdysi říkali v KDU-ČSL, mimo jiné i herce a zpěváka Adama Mišíka. Ten má zatím s politikou tu zkušenost, že hraje v nejhorších TV seriálech, coby tanečník zkouší imitovat Michaela Jacksona a jeho motivací „je spojit zajímavé lidi, kteří mají zájem v Praze něco změnit. Chci zbořit mýtus, že politika lidi kazí.“

Ještě větší běs ale zřejmě chystá STAN. Ten vede do voleb snad nejhádavější politička Hana Marvanová, která teď za sebe na kandidátku láká podobně hádavou stavební expertku Miloslavu Pošvářovou. Dejte tyhle dvě dohromady, přidejte Pospíšila s Čižinským a i náklaďák semtexu najednou vypadá jako vánoční prskavka pro děti. Něco takového si fakt nezaslouží ani Praha! Nenávidím se za to, ale začíná se mi stýskat po „Mazánkovi“ s „Kolibříkem“. Pražský exprimátor Pavel Bém a jeho exkmotr Roman Janoušek sice dávno vypadli z žebříčků popularity, občas ale něco aspoň zařídili.     

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1