Co dělat, když je covid ve třídě vašeho potomka? Nespoléhejte se na stát a jednejte

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Vzhledem k prudce rostoucímu počtu případů nakažených koronavirem v Česku je čím dál pravděpodobnější, že se s ním dříve nebo později setkáte také. Platí to zejména pro rodiče školáků. Až k tomu dojde, zjistíte, že v podstatě neexistují instrukce, jak se zachovat. Pokusil jsem se dát dohromady pár velmi jednoduchých pravidel a jednu radu. Nikdy se nespoléhejte na stát (v tomto případě hygienu), jednejte rychleji a poslouchejte školu.

Zdá se, že v čele škol stojí zpravidla kompetentnější jedinci než třeba v čele ministerstva zdravotnictví. Je velmi pravděpodobné, že škola zareaguje okamžitě a třídu, kde se nějaký případ objevil, pošle obratem do karantény. To je samozřejmě i problém pro vás, ale pokud budete jednat rychle, můžete si výrazně ulehčit. Nespoléhejte na to, že vám hygiena vydá nějaké instrukce. S největší pravděpodobností se tak nestane, a pokud se tak stane, může to být třeba až za týden. Hodně pomůže, když komunikujete s ostatními rodiči, protože i tady platí, že lidé jsou povětšinou rozumní a jsou schopni se daleko lépe organizovat než stát.

První, co byste měli udělat, je telefonát dětskému doktorovi či doktorce a požádat o žádanku na test. Nemusíte pro nic chodit, vše se odehraje elektronicky. Pak už zbývá jen vybrat odběrové místo, která postupně přibývají. Nezapomeňte, že nesmíte/neměli byste na odběrové místo jet městskou hromadnou dopravou. 

Samotného testu se nebojte. Fronty před odběrovými centry jsou spíše mediální realitou. Naleznete řadu z nich, které zejí prázdnotou. Rada je jednoduchá. Nechoďte na Václavák, odkud pochází prakticky všechny záběry nekonečné fronty. O pár městských částí dále nemusíte čekat vůbec. Zdravotníci jsou absolutní profesionálové a lidi zvládají testovat neuvěřitelně rychle.

sinfin.digital