Co je ještě horší než vláda pevné ruky? Vláda bez autority

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Nejlepším režimem je vláda svobodných a zodpovědných lidí svobodným a zodpovědným lidem. Tuto možnost však Babiš a jeho tým zcela zazdili. Kabinet chaosu a zmaru řídí zemi, v níž jeho vinou mnozí přestávají věřit čemukoli a často nechrání dokonce ani sami sebe. Vláda totálně ztratila autoritu, a to je dokonce ještě horší než vláda pevné ruky. Nezbývá než apelovat na rozum občanů.

Ještě na jaře se zdálo, že Češi jsou naprosto úžasní. Sami jsme si ušili roušky, sami si je nasadili dřív, než nám to vláda nařídila, jednali jsme solidárně a zodpovědně. Výsledek se dostavil. Všechny zásluhy si přivlastnil premiér. Ale nemylme se, úspěchu v boji s koronavirem jsme dosáhli ne díky, ale navzdory němu. Nebýt Pavla Řeháka – muže, který „přišel s matematickým modelem“ – a Jana Hamáčka, jenž jako jediný v kabinetu jednal rozumně, rázně a včas, Babiš by nás dovedl tam, kde jsme dnes, už na jaře.

Stačilo velmi málo k tomu, aby vláda v březnu nezareagovala, jak měla. Od katastrofy nás dělila jedna excelová tabulka. Předseda vlády a jeho ministr zdravotnictví nebyli schopni udělat nic. A nebýt ministra vnitra, tak bychom ani v době, kdy už se lidé za hnutí ANO k něčemu rozhoupali, neměli životně důležitý zdravotnický materiál. Ostatně Řehák Hamáčka zná, a když na zdravotnictví neuspěl, šel za ním. Kdyby Hamáček nebyl zrovna vicepremiérem a nezačal ihned jednat, tak by zřejmě kabinet hrozbu ignoroval i nadále.

Největší pochvalu ovšem zasloužíme my občané, to si řekněme rovnou. Bez nás by to vláda na jaře „nedala“. Jenomže Babiš a lidé kolem něj se opravdu hodně moc snažili, aby ztratili naši důvěru a sebrali nám vůli k obraně před epidemií. Prymulův bezrouškový výlet prázdnou noční Prahou do restaurace, kam je plebsu vstup zakázán, se stal příslovečnou poslední kapkou, po níž pohár trpělivosti lidu přetekl. Ale i sám premiér v létě zvesela dával na sítě fotografie ze své dovolené u moře, zatímco ostatní důrazně žádal, aby zůstali v Česku.

Když to vláda voře, kde se dá, musí mít rozum alespoň lidé. Ale co když ho nemají?

sinfin.digital