Co jsme kvůli koronaviru přehlédli? Běloruské demonstrace bez výsledku, aktivisté v Hongkongu míří do vězení, Islámský stát sílí

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Situace, kdy je pozornost médií namířena takřka výhradně na pandemii koronaviru, má za následek, že téměř přehlížíme, nebo neklademe takový důraz na jakékoli jiné dění v zahraničí. Znamená to, že například aktivisté, kteří bojují za demokratické změny ve společnosti, nestrhávají tolik pozornosti, a to ovlivňuje výsledek jejich snažení, protože „co oči nevidí, to srdce nebolí“. Nutno dodat, že demokracie a svobodná společnost dostaly během pandemie takzvaně na zadek nejen kvůli přijímaným opatřením, ale i kvůli imunitě národních vlád vůči dění za hranicemi. Stačí si připomenout pár událostí, o nichž možná ani netušíte, protože se z prvních stran novin propadly kamsi velmi hluboko.

Před necelými dvěma týdny byl běloruskou policií ubit jednatřicetiletý Raman Bandarenka, což je mimo jiné bolestivé připomenutí toho, že Bělorusové jsou v ulicích už 100 dní a pozice Alexandra Lukašenka je stále pevná. Ve vězení mezitím skončilo 17 tisíc lidí a brutální policejní zákroky a zatýkání jsou na denním pořádku. Evropská unie tu a tam Lukašenkovo počínání odsoudí a přijme sankce. Na národní úrovni je ovšem situace trochu jiná.

Je to jen pár dní, co v Německu aktivisté protestovali proti německým firmám, které s Běloruskem nadále vesele obchodují. Jde zejména o společnost Eickhoff, která v Bělorusku vyrábí zařízení pro těžbu. Když se demonstranti vydali před její sídlo v Bochumi, vyšel před budovu výkonný ředitel Ulf Achenbach a řekl jim, že „podporují demokratické hnutí, ale byznys je byznys a řešení je třeba nalézt na politické úrovni“.

Byznys je byznys platí i v Hongkongu, kde pekingská vláda v mezičase pevně převzala kontrolu bez větší pozornosti zbytku světa. Aktivisté Joshua Wong, Agnes Chow a Ivan Lam v noci na dnešek oznámili, že se před soudem přiznají k organizaci několik měsíců trvajících demonstrací, za což jim hrozí až pět let vězení. Wong oznámil, že bude dále prodemokratickým aktivistou. Z osudu celé řady jiných čínských disidentů je zjevné, že jej nečeká nijak lehký život a bude nutné, aby se za něj postavilo mezinárodní společenství.

Jsou to výmysly, tvrdí právník Grygárek o knize Roberta Šlachty. Chce po něm omluvu a půl milionu

sinfin.digital