Co kdyby poslanci na chvíli zapomněli na Vrbětice a schválili nejdůležitější zákon za několik let? Těžko si pak mohou stěžovat, že ceny nemovitostí raketově rostou

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Dnes budou poslanci hlasovat o možná nejdůležitějším zákoně za posledních několik let. Nová pravidla pro stavby veřejné i soukromé potřebuje celá země jako sůl; je to mimo jiné i důvod rostoucích cen bytů a v žebříčku délky stavebního řízení jsme dokonce za některými obskurními státy v Africe. Vláda původně navrhla úplně nový zákon, žádnou novelizaci. Je škoda, že v rámci předvolebního boje se maličko naředil. Ani tak ovšem není nic ztraceno.

V příštích letech má do Česka zamířit zhruba bilion korun dotací z EU, z nichž podstatná část poputuje přímo na infrastrukturu. Je nezbytné je efektivně využít, což bez normálního stavebního řízení půjde jen těžko.

Nesmíme také zapomínat na to, že je to zákon, který má nejen podporu neziskových organizací, které oceňují, že řeší nezávislost úředníků na politickém vedení obcí, ale také nejrůznějších profesních svazů a sdružení, mimo jiné Svazu průmyslu či Hospodářské komory. Úplně na okraj stačí dodat, že ke schválení ve třetím čtení jej doporučil i Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč Praha bude muset stavět podle pravidel ze 60. let?
  • A proč už v některých částech města nepostavíte ani rodinný domek?
sinfin.digital