Co se stane v ČT? Pokud Dvořák padne, bude to v červnu. Babiš nemá nad radou kontrolu, teď ji řídí SPD

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Volební výbor sněmovny vybral 12 finalistů, kteří se brzy utkají o čtyři volná místa v Radě ČT. Nepochybně vše směřuje k odvolání generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Dá se očekávat, že se tak stane nejdřív v červnu, kdy do rady přijdou nové tváře. V tu chvíli se změní hlasovací matematika a Dvořákovi odpůrci získají dostatečně velkou převahu.

Je samozřejmě možné, že k výměně generálního ředitele dojde ještě dříve, ale ve veřejném prostoru by se musela objevit nová kauza, která by výrazně otřásla jeho důvěryhodností. Nelze to úplně vyloučit, ale zdá se, že pokusy lidí kolem Jany Bobošíkové zatím významnější ohlas nemají.

Rozhodně nejzajímavějším rysem momentálně je, že se SPD podařilo radu a její chod v podstatě ovládnout, což platí i pro výběr ve sněmovně. Tady vidím poměrně výrazné riziko pro hnutí ANO. To kontrolu ztrácí a zjevně se nechce před volbami příliš „ušpinit“. Okamurovi lidé mají v tomto ohledu větší tah na branku, čímž dostávají hnutí Andreje Babiše do nepříjemné pozice.

Pokud Dvořák padne a vyvolá to nějakou větší reakci v samotné televizi či „na ulici“, vinu v očích protistrany nepochybně nadále ponese ANO nehledě na výše zmíněné mocenské posuny. Část lidí prostě považuje SPD za příliš málo významnou, než aby mohla ovlivňovat chod veřejnoprávního kolosu. Tito lidé se ovšem vyznačují špatným úsudkem. Současný generální ředitel ČT bude relevantní podporu hledat jen velmi těžko. Mnohem zajímavější se stává otázka, kdo jej nahradí.

sinfin.digital