Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Co vlastně chceme od politiků aneb Smí prezident o dovolené nosit seprané tričko?

Co vlastně chceme od politiků aneb Smí prezident o dovolené nosit seprané tričko?

Máme zde léto a prázdniny! Konečně! Jako každoročně se hlava českého státu uchýlila trávit dovolenou na Vysočinu, což jistě potěšilo nejednoho vlastence. I autor těchto řádek citovaný fakt vnímá v zásadě pozitivně. Všude dobře, doma nejlépe. Aktuální zdravotní problémy v tomto létě prezidentovi nedovolily jeho „tradiční prázdninový plavební rituál“. Zato však (zejména bulvární) média a následně širší veřejnost zaujala jeho smělá módní sestava.

Co Čech, to módní policista? 

Předmětem ostrovtipu se stala především kombinace prezidentova sepraného límečkového trika, šviháckých kostkovaných surfařských bermud a vysoko vytažených zdravotních ponožek. Přiznám se, že vůči prezidentovi republiky mám řadu výhrad, viz i moje dřívější komentáře, nicméně jeho oblékání mne nechává naprosto klidným. Ba naopak se mi líbí jeho lidový (nezaměňovat s lidoveckým) styl volnočasového odívání.

Zaujaly mne poznámky ve stylu „ toto nás má reprezentovat“ od různých mudrců na sociálních sítích. Stranou ponechme, jak se často sami oblékají tito samozvaní módní policisté, znáte to,  pod svícnem je temno. Pro pět ran do všech módních magazínů, proč by měl „dovolenkář“ v okolí rybníka chodit ve fraku? Něco jiného je samozřejmě např. oficiální recepce, ale tam, co je známo, chodí pan Miloš Zeman řádně a přiměřeně reprezentativně oblečen.

Mnozí lidé na jednu stranu politikům nadávají, že se oddávají luxusu a spodních deset miliónů má složitý život. A pak když se někdo z politiků konečně obleče lidově, tak se mu perfidně vysmívají. Je to normální?

Seprané tričko – znak ohleduplnosti k přírodě 

A třeba to zmíněné seprané polo triko – není to naopak znak ekologického smýšlení českého prezidenta? Prostě věc šetrně nosí delší dobu, proč se ho zde nezastanou třeba příznivci Strany zelených či různých ekologických „neziskovek“? Planeta rozhodně není na jedno použití, a kdo si každých 14 dnů kupuje nové oblečení, jí tím rozhodně neprospívá.

Na závěr si dovolím věc glosovat ještě z jiného úhlu pohledu. Okolo osmi set tisíc Čechů, Moravanů, Slezanů a Romů je údajně v exekuci. Paradoxně mnozí dlužníci se rádi oddávají oděvnímu luxusu, není výjimkou, že člověk, který dluží, kam se podívá, si pořizuje nová polo trička světových značek. Možná by si tito dlužníci mohli vzít z nenáročnosti prezidenta na poli oděvním příklad. Není to hezká lekce finanční gramotnosti v praxi?

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1