Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Co vlastně chceme od politiků aneb Smí prezident o dovolené nosit seprané tričko?

Co vlastně chceme od politiků aneb Smí prezident o dovolené nosit seprané tričko?

Máme zde léto a prázdniny! Konečně! Jako každoročně se hlava českého státu uchýlila trávit dovolenou na Vysočinu, což jistě potěšilo nejednoho vlastence. I autor těchto řádek citovaný fakt vnímá v zásadě pozitivně. Všude dobře, doma nejlépe. Aktuální zdravotní problémy v tomto létě prezidentovi nedovolily jeho „tradiční prázdninový plavební rituál“. Zato však (zejména bulvární) média a následně širší veřejnost zaujala jeho smělá módní sestava.

Co Čech, to módní policista? 

Předmětem ostrovtipu se stala především kombinace prezidentova sepraného límečkového trika, šviháckých kostkovaných surfařských bermud a vysoko vytažených zdravotních ponožek. Přiznám se, že vůči prezidentovi republiky mám řadu výhrad, viz i moje dřívější komentáře, nicméně jeho oblékání mne nechává naprosto klidným. Ba naopak se mi líbí jeho lidový (nezaměňovat s lidoveckým) styl volnočasového odívání.

Zaujaly mne poznámky ve stylu „ toto nás má reprezentovat“ od různých mudrců na sociálních sítích. Stranou ponechme, jak se často sami oblékají tito samozvaní módní policisté, znáte to,  pod svícnem je temno. Pro pět ran do všech módních magazínů, proč by měl „dovolenkář“ v okolí rybníka chodit ve fraku? Něco jiného je samozřejmě např. oficiální recepce, ale tam, co je známo, chodí pan Miloš Zeman řádně a přiměřeně reprezentativně oblečen.

Mnozí lidé na jednu stranu politikům nadávají, že se oddávají luxusu a spodních deset miliónů má složitý život. A pak když se někdo z politiků konečně obleče lidově, tak se mu perfidně vysmívají. Je to normální?

Seprané tričko – znak ohleduplnosti k přírodě 

A třeba to zmíněné seprané polo triko – není to naopak znak ekologického smýšlení českého prezidenta? Prostě věc šetrně nosí delší dobu, proč se ho zde nezastanou třeba příznivci Strany zelených či různých ekologických „neziskovek“? Planeta rozhodně není na jedno použití, a kdo si každých 14 dnů kupuje nové oblečení, jí tím rozhodně neprospívá.

Na závěr si dovolím věc glosovat ještě z jiného úhlu pohledu. Okolo osmi set tisíc Čechů, Moravanů, Slezanů a Romů je údajně v exekuci. Paradoxně mnozí dlužníci se rádi oddávají oděvnímu luxusu, není výjimkou, že člověk, který dluží, kam se podívá, si pořizuje nová polo trička světových značek. Možná by si tito dlužníci mohli vzít z nenáročnosti prezidenta na poli oděvním příklad. Není to hezká lekce finanční gramotnosti v praxi?

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744