Coinbase má větší valuaci než přední americké burzy, zároveň ale čelí větším rizikům. Pět poznámek po prvním obchodním dni kryptoměnového obra

Jedna z největších světových kryptoměnových směnáren Coinbase má za sebou první obchodní den na americké burze Nasdaq, kde se tržní kapitalizace firmy vyšplahala na 86 miliard dolarů. Přečtěte si pět poznámek o tom, v čem byly vstup na burzu a první obchodní den neobvyklé.

1. Cena 

Původní „referenční cena“ (úroveň, kterou trh očekával jako tu, kde se akcie začnou obchodovat) akcií s tickerem COIN byla na úrovni 250 dolarů – výrazně níže, kde se obchodovat skutečně začalo. Akcie totiž ve středu zahájily cenou 381 dolarů, během dne vystoupaly 425 dolarů, aby nakonec uzavřely na necelých 330 dolarech za akcii. Takový závěr firmu oceňuje na zmíněných 86 miliard dolarů, což je desetkrát více, než během předchozí valuace před vstupem na burzu. 

Zároveň má Coinbase paradoxně vyšší cenu než největší americké akciové burzy. Tržní kapitalizace Nasdaqu, kde se úpis konal, je totiž 26 miliard dolarů a firma ICE, která provozuje newyorskou burzu NYSE, je oceněna „jen“ na 67 miliard dolarů.

2. Technologický plnokrevník

Coinbase se oproti řadě technologických firem, které v poslední době vstupovaly na burzu, výrazně liší. Nejen zaměřením, ale především finančními výsledky. Coinbase je totiž už v okamžiku vstupu ziskovou firmou – loni kryptoměnové tržiště vydělalo 322 milionů dolarů, pro letošní čtvrtletí dokonce předpokládá profit 800 milionů dolarů. To je do velké míry výjimečné – firmy jako Airbnb, Uber, Lyft a řada dalších vstoupily na burzu po ztrátových obdobích. Nutno dodat, že na přelomu milénia to byly právě technologické společnosti bez zisku a osvědčeného byznys modelu, které spustily „dot-com“ krizi.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • V čem je Coinbase jiná než většina technologických akcií, které na burzu vstupují?
  • A jaká jsou největší rizika pro cenu akcií společnosti?
sinfin.digital