Články odjinud

ČSSD a strategie vyčkávání. Shodí vládu, nebo se sama rozdělí? Komentář M. Žižkové

ČSSD a strategie vyčkávání. Shodí vládu, nebo se sama rozdělí? Komentář M. Žižkové

V kauze premiérova syna Andreje Babiše mladšího přibývají jak ve veřejném prostoru, tak na setkání politiků nové informace. Že by bylo v případě jasněji, se ovšem říct nedá. Rozhodnuto je v tom, že opoziční strany budou trvat na hlasování o nedůvěře vládě. Naopak nejisté zůstává, jak se ke svému dalšímu setrvání ve vládě postaví sociální demokracie. Na ose Andrej Babiš – předseda ČSSD Jan Hamáček – prezident Miloš Zeman – vedení soc.dem. bude v příštích dnech docházet k dalším setkáním. Zatím to ale vypadá, že konečný verdikt slabšího koaličního partnera padne až těsně před hlasováním. Prozatím platí taktika vyčkávání. A samozřejmě také vyjednávání nad tím, co může sociální demokracie získat, ale hlavně ztratit.

Jedinou konstantou se zdá být v současné situaci pozice opozičních stran. Ty chtějí hlasování o nedůvěře vládě. Podle předsedy ODS Petra Fialy se už podařilo získat 92 podpisů pro svolání mimořádné schůze, tedy výrazně více než je potřeba. Opozici podle všeho nepřesvědčila vysvětlení, s nimiž přišel premiér Babiš, ani rozhovor deníku Právo s Petrem Protopopovem, který Babiše juniora odvezl na Krym.

Verdikt na poslední chvíli

Jisté je ovšem také to, že opozice sama o sobě na svržení vlády stačit nebude. Zásadní otázkou tak nyní zůstává, jak se ke svému setrvání ve vládě s hnutím ANO nakonec postaví sociální demokracie. Jak z kuloárních informací, tak z vyjádření směrem k veřejnosti to působí, že rozhodnuto ještě není. Zatímco komunisté se za Babiše postavili rychle a důrazně, sociální demokraté vyčkávají.

Na řadu tak přišla a ještě přijdou jednání mezi Babišem a Hamáčkem, přesvědčování poslaneckého klubu ČSSD i schůzka s prezidentem Zemanem. Podle sociálnědemokratické předsedkyně Kateřiny Valachové se strana rozhodne do mimořádné schůze, tedy do druhé poloviny příštího týdne. Její verdikt tak bude znám až „na poslední chvíli“. Do té doby se ještě může objevit na veřejnosti i za zavřenými dveřmi řada „nových“ informací a zákulisních dohod.

Valachová dnes v rozhovoru pro INFO.CZ tvrdila, že poslanecký klub ČSSD bude nakonec postupovat jednotně. Že by ale v sociální demokracii panovala názorová shoda, se říct nedá.

Většina sociálnědemokratických senátorů se dnes připojila k prohlášení horní komory, podle něhož je nepřijatelné, aby šéf hnutí ANO zůstal na svém postu do vyšetření kauzy Čapí hnízdo. A s vládním angažmá nesouhlasí ani řada sociálních demokratů z regionů. Současná kauza znovu odhaluje neshody, které se s partají táhnou už od vnitrostranického referenda o vstupu do Babišova kabinetu.

ČSSD by mělo v rozhodování pomoct i vyjádření, s nímž se vrátí Hamáček z odpolední schůzky s prezidentem Zemanem. Ten se zatím postavil na Babišovu stranu a aniž by s premiérem vůbec osobně mluvil, řekl, že informace o údajném únosu Babišova syna mu připadají jako „divoká konspirace a vládu podle něj ohrozit nemohou“.

A mimochodem: ještě před Hamáčkem dnes na Hrad dorazil předseda poslaneckého klubu hnutí ANO a jeho první místopředseda Jaroslav Faltýnek.

Tři cesty pro ČSSD

Jaké možnosti tak nyní leží před sociální demokracií?

Nakonec mohou všechny neshody opravdu skončit za zavřenými dveřmi – i když se partaji většinou nedaří takto postupovat – a rozhodnutí bude společné. Strana se může alespoň navenek spokojit s Babišovým výkladem příběhu a prodávat ho tak i veřejnosti. K tomu ještě přidá osvědčený argument, že zabránila vládě extremistů, protože v záloze už čekal připravený Tomio Okamura se svou SPD (což je fakt).

Strana tak bude dál těžit ze všech výhod vládní strany, jako jsou vliv, peníze i možnost prosazovat své priority. Babiš k tomu možná ještě výměnou přihodí nějaké další malé výhody navrch.

Druhou možností je, že se partaj opravdu rozhodne ze spolupráce s hnutím ANO odejít. Jednalo by se o radikální a zcela určitě také poměrně bolavý krok. Strana by tak ztratila i ten poslední vliv, který dnes ještě má. Pokud by došlo na předčasné volby, hrozí dokonce, že by se do sněmovny nemusela vůbec dostat. Prezident Zeman, který by opět vykonával své pravomoci spojené se jmenováním předsedy vlády, by stranu – jak už se v minulosti mnohokrát ukázalo – nepodržel, naopak.

Zároveň by tak ale ČSSD získala možnost ustoupit na nějaký čas do pozadí a zkonsolidovat se.

Teoreticky připadá v úvahu i ten vývoj, že sociálnědemokratičtí poslanci, potažmo celá strana nebudou tak jednotní, jak dnes slibuje Valachová. Na stranu opozice by se mohli přidat jen někteří ze zákonodárců ČSSD, a zajistit tak dostatek hlasů pro vyslovení nedůvěry. Takový postup by jen znovu potvrdil štěpení strany a boj o její další budoucnost.

Ani jedno z výše popsaných řešení není pro stranu ideální. Sociální demokraté to dobře ví. Současná strategie vyčkávání, přestože se v následujících dnech nemusí dozvědět žádné nové informace, dává z tohoto pohledu smysl. A kalkuluje s tím i samotný premiér Babiš.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818