Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČSSD má nového šéfa. Teď ještě ty voliče. Komentář Petra Holce

ČSSD má nového šéfa. Teď ještě ty voliče. Komentář Petra Holce

Čtvrt roku po volebním debaklu se ČSSD sjela do Hradce Králové, aby si zvolila nového šéfa. Po několikahodinové agónii plné vzájemné nenávisti a praní špinavého prádla si nakonec zvolila Jana Hamáčka. Teď už jí chybí jen voliči. 

A to bude horší práce, jak nejlíp napoví jediný pohled na brutální čísla: ve volbách v roce 2006 volilo ČSSD přes 1,7 milionu lidí, zatímco v těch loňských 368 tisíc. Mezitím strana prožila dvě milosrdná dvacetiprocentní intermezza v letech 2010 a 2013, kdy jen oddálila další volný pád. Za 11 let poztrácela téměř 1,4 milionu voličů, což chce fakt talent. A zvlášť, když premiéra ČSSD policie ušetřila zákroku těžkooděnců a účet za kmotrovskou demokracii za ni předtím zaplatila ODS.

ČSSD vždy vyhrávala levicovým populismem. Její bývalý šéf a premiér a nyní prezident Miloš Zeman objížděl Česko v Zemáku se slovy o „spálené zemi“ a slibem akce „Čisté ruce“, jež nakonec požrala jen jeho vlastního ministra financí Iva Svobodu, zatímco spoustu jiných špinavých rukou umyla. Vladimír Špidla, jemuž volby vyhrál Zeman, byl nebezpečně poblouzněný sociální inženýr, jehož strana radši rychle uklidila do Bruselu, kde se podobná poblouznění vždy bezpečněji rozpustí.

Poté ze sklepa vytáhla Jiřího Paroubka, jenž kázal uřvaný třídní boj a třinácté důchody, zatímco s mladou manželkou nakupoval na Oxford Street. Bohuslav Sobotka nekázal vůbec nic, v roce 2013 vyhrál volby jen ze setrvačnosti. A taky proto, že nové ANO bylo tehdy teprve na vzestupu a navíc mělo na mušce hlavně ODS a její korupci.

ČSSD to dlouho navíc měla snadné. Jasným nepřítelem byla ODS a přítelem horší ekonomické časy, kdy se lidé bojí i utrácet a zadlužovat se, takže pak lákavě vypadají i bídné sociální dávky vyplácené nejvíc z daní voličů jiných stran. A snadnější bývala i opozice. V ní setrvale pobývali jen komunisti, které berou vážně jen komunisti.

Jenže s tím je dávno konec. Volby vyhrálo s bezprecedentním náskokem ANO, které si bere to hezčí zprava, zatímco lidem na rozdíl od TOP 09 nebere laciné zubní plomby nebo příplatky na invalidní postižení. Ne náhodou sebralo ANO nejvíc voličů právě ČSSD. A v opozici si hoví vyložení opoziční červi SPD a Piráti, kteří umí tuhle špinavou práci mnohem rafinovaněji než ČSSD. Ta zamrzla mentálně i emotivně v 90. letech.  

Někteří její hlavouni začali po volebním masakru kázat příklon doleva, což bývá primární obranný reflex ČSSD. Jenže pravolevé dělení dnes patří minulosti stejně jako volební vítězství ČSSD. Rozhlédněte se po Evropě i USA, abychom zůstali v demokratickém světě, a skoro všude uvidíte na vzestupu místní klony Andreje Babiše: Emmanuel Macron, Donald Trump i další. Žádný z nich si nenechává v cestě k vítězství stát tradiční politickou ideologii, protože s ní dnes oslovíte pár lidí utápějících se v nostalgii.

Místo toho s gustem vykrádají pravici i levici: pravicově se obvykle chovají, protože potřebují ekonomický růst, a levicově mluví, protože potřebují i levicovější voliče. Česko je jednou z nejvíce rovnostářských zemí, kde jsme si téměř všichni rovni v relativní slevové bídě. Většina lidí nechce sociální dávky, ale slušnou práci a slušný plat. Jenže málokdo si tuhle kombinaci spojí s ČSSD, stranou přerozdělování.

ODS, jíž stihl podobný volební masakr jako nyní ČSSD v roce 2013, přidala během čtyř let přesně čtyři procenta volebního zisku. Není to určitě na šampaňské, o to ale nejde. ODS se neodrazila ode dna úkrokem doprava, ale zvýšením důvěryhodnosti. A že se k ní třeba díky odporu k EET vrátili od hnutí ANO i někteří hospodští, co rádi jezdí v novém mercedesu a neradi platí daně, je úplně jedno: i to se v politice počítá. Není to ale nic pravicového. ČSSD proto nespasí úkrok doleva, ale jen úkrok do moderní doby. A v té už nerozhoduje pravá nebo levá, ale charisma lídra a jeho schopnost stát vpravo i vlevo.   

    

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1