ČSSD už zase (ne)odchází z vlády. Kam by asi tak šla?

14. 12. 2020 • 12:00
KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Vrací se to jako bumerang: ČSSD už zase (ne)odchází z vlády. Tentokrát prý kvůli daňovému balíčku, který premiér Andrej Babiš protlačil parlamentem s pomocí opozičních stran v čele s ODS. V neděli tím v České televizi pohrozil šéf ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček, jenž stranu převzal právě s programem vstupu do vlády s ANO. Odchod ČSSD z vlády by proto byl nejvíc jeho osobní prohrou.

Možná i proto ani Hamáček z vlády úplně neodchází. Zároveň totiž slíbil, že ČSSD ve vládě zůstane minimálně do konce nouzového stavu, který zatím končí před Vánoci. A radit se o případném odchodu bude vedení strany až devátého ledna, do té doby na to mnozí zase možná zapomenou. Stejně jako na to ostatně už předtím zapomněli kvůli nejmenování Miroslava Pocheho ministrem zahraničí, po nejmenování Michala Šmardy ministrem kultury a poté ještě kvůli dalším věcem.

Vlastně už to začíná být celkem nuda: pokaždé když ČSSD vyhrožuje odchodem z vlády, můžete se vsadit, že z ní neodejde. Strana z ní totiž permanentně „odchází“ už od června 2018, kdy si ve vnitrostranickém referendu odhlasovala vstup do vlády. Tehdy si slíbila jednotu vládního kurzu, hned ho ale začala zrazovat. Navíc jsou to pořád dokola obvyklí podezřelí, kteří z vlády veřejně nejvíc odcházejí: už zmíněný místopředseda Šmarda, pardubický hejtman Netolický, další místopředseda Ondřej Veselý a další.

Hlavně je ale otázka, kam by ČSSD vlastně šla? Do opozice? Tam ji ovšem čeká totální nicota a zapomnění, protože jestli ČSSD něco fakt neumí, tak současný opoziční protest. Strana na něj nemá ani témata, ani lidi, ani důvěru veřejnosti. Ve sněmovně sedí deset stran a jestli ČSSD něco opravdu nejde, tak křičet. Poslední její lídr, co uměl zle křičet, byl téměř permanentní presumptivní premiér Jiří Paroubek. A ten to s křikem kdysi pro změnu trochu přehnal.

Roli „skutečné“ opozice si navíc svým antibabišovským tažením uzurpoval „opoblok“, a ČSSD by proto i v opozici hrála roli vládní strany, která už jen na rozdíl od ANO ani nevládne. Neexistuje snad horší úloha. A moc dobře to ví i Hamáček. Ten proto začal s místopředsedkyní ČSSD a ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou poslední dobou hrát roli jakési opozice ve vlastní vládě, což je v případě ČSSD bezpečnější.

Takže strana nejdřív podpořila, pak ale odmítla i zmíněný Babišův daňový balíček; nebo taky v Lidovém domě najednou objevili problém se státním rozpočtem, který s ANO připravují... Je toho víc a začíná to být podobně napínavé drama, jaké s Babišem zkoušejí hrát i polovládní komunisti, kteří mimochodem vegetují v podobném politickém kómatu jako ČSSD. Není to úplně rafinovaná role a přísnou divadelní „katovnou“ by určitě neprošla.

Na mediální titulky, o které jde, to ale bohatě stačí. Vždycky proto něco podpoříte, pak to odmítnete a nakonec téměř to samé zase podpoříte, protože je to přece i vaše vláda. A právě vládní angažmá je to poslední, co ČSSD ještě zbývá z její někdejší slávy. Během svého dlouhého volného pádu, který trvá už deset let, totiž vyklidila zastupitelstva velkých měst včetně Prahy, Evropský parlament i některá hejtmanství včetně svých někdejších volebních bašt. Tam všude už se ČSSD pro voliče stala zbytečnou stranou.

To poslední, čím ještě maskuje téměř totální úpadek a co jí dává aspoň zdání jisté existence, je právě vláda a sněmovna. I když i ta začíná být nebezpečně nejistá: některé poslední průzkumy naznačují, že se voliči můžou bez ČSSD obejít i v příštích sněmovních volbách. A že se bez ní obejde ve vládě, to jí teď svým daňovým balíčkem ukázal i Babiš. Jestli ale ČSSD opravdu chtěla odejít z vlády, měla to udělat hned kvůli Pochemu, kdy si sama rozhodla o své budoucí méně důstojné roli. Teď už je proto na „exit“ trochu pozdě.    

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Dnes • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Dnes • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Včera • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.