ČSSD už zase (ne)odchází z vlády. Kam by asi tak šla?

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Vrací se to jako bumerang: ČSSD už zase (ne)odchází z vlády. Tentokrát prý kvůli daňovému balíčku, který premiér Andrej Babiš protlačil parlamentem s pomocí opozičních stran v čele s ODS. V neděli tím v České televizi pohrozil šéf ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček, jenž stranu převzal právě s programem vstupu do vlády s ANO. Odchod ČSSD z vlády by proto byl nejvíc jeho osobní prohrou.

Možná i proto ani Hamáček z vlády úplně neodchází. Zároveň totiž slíbil, že ČSSD ve vládě zůstane minimálně do konce nouzového stavu, který zatím končí před Vánoci. A radit se o případném odchodu bude vedení strany až devátého ledna, do té doby na to mnozí zase možná zapomenou. Stejně jako na to ostatně už předtím zapomněli kvůli nejmenování Miroslava Pocheho ministrem zahraničí, po nejmenování Michala Šmardy ministrem kultury a poté ještě kvůli dalším věcem.

Vlastně už to začíná být celkem nuda: pokaždé když ČSSD vyhrožuje odchodem z vlády, můžete se vsadit, že z ní neodejde. Strana z ní totiž permanentně „odchází“ už od června 2018, kdy si ve vnitrostranickém referendu odhlasovala vstup do vlády. Tehdy si slíbila jednotu vládního kurzu, hned ho ale začala zrazovat. Navíc jsou to pořád dokola obvyklí podezřelí, kteří z vlády veřejně nejvíc odcházejí: už zmíněný místopředseda Šmarda, pardubický hejtman Netolický, další místopředseda Ondřej Veselý a další.

Čína a Rusko mají v Česku dvě ambasády, jednu oficiální a jednu na Hradě. Číňané se snažili ovlivnit naše úředníky výměnou za pozvání na oběd, říká Hřib

sinfin.digital