ČSSD v klinické smrti: Proč ji nespasí Hašek s Chovancem. Komentář Olivera Adámka | info.cz

Články odjinud

ČSSD v klinické smrti: Proč ji nespasí Hašek s Chovancem. Komentář Olivera Adámka

Tento víkend se v Táboře sjeli sociální demokraté sdružení pod platformou „Zachraňme ČSSD“. Za iniciativou stojí některé především dřívější výrazné tváře strany jako Michal Hašek nebo Zdeněk Škromach. Na první pohled se může zdát, že je strana v podobné situaci jako byl před pěti lety její tradiční rival ODS. Několik indicií ale napovídá tomu, že návratu sociálních demokratů na výsluní brání od samého začátku náročnější překážky než kdysi jejich pravicovým konkurentům.

Předně k samotným strůjcům výzvy k záchraně ČSSD. Ze známých tváří mezi nimi jmenujme exsenátora Zdeňka Škromacha, bývalého místopředsedu Haška nebo dlouholetého kontroverzního poslance Foldynu. To nejsou zrovna osobnosti s bůhvíjakým kapitálem do antisystémově nakloněné doby, jež má přesně těmito starými kádry tendenci pohrdat. U Haška se můžeme koneckonců ptát, kde vůbec bere před lety odvržený pučista a problémový hejtman odvahu pokoušet znovu stát hlásnou troubou strany.

Přesněji řečeno, pohybujeme se v době, kdy tradiční voliče ČSSD oslovuje hned několik jiných subjektů s často podobným programem. Jde především o hnutí ANO, které oproti minulým volbám bralo výrazně více zleva než zprava, a pak samozřejmě komunisty a v neposlední řadě Okamurovu SPD, jejíž program je také dost silně sociálně zaměřený.

Základní úskalí této situace spočívá z pohledu ČSSD ve skutečnosti, že definitivně přestala být protestní volbou, kterou dříve mohla představovat pro voliče nespokojené s pravicovými vládami či vlastní společenskou a materiální situací. Pochody proti levné práci s členy vlády v čele to vše dotahují do absurdní dokonalosti.

Více si přečtěte na webu Relfex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud