Čtvrteční chvilka citátů z klasiků: Státnické akty v podání ochotnického ánsámblu baráčníků z Brd, ovšem za gáži bardů z Bolšovo Těátra

Tento článek patří do placené sekce.
Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.

Koupit předplatné od 99 KčKoupit předplatné od 99 Kč

KOMENTÁŘ MARTINA MALÉHO | Předvolební drama přešlo v povolební frašku, v níž v souladu se svou touhou hraje hlavní roli Miloš Zeman. Sice asi jinak, než si představoval a doufal, ale neméně intenzivně.

Když už se citují klasici u lůžka nemocného, měl bych tu také jeden citát, a to od klasika nejklasičtějšího: Quo usque tandem abutere, Catilina, patientia nostra?

Tedy „Jak dlouho ještě budeš zneužívat naši trpělivost, Catilino?“ Možná by tam mělo být jiné slovo – promiňte, nejsem latiník, ale tipnul bych si, že něco jako Pastoriculus.

Zkrátka vy všichni z Hradu a příhradí: Jak dlouho ještě?

Každým dnem je celá fraška nedůstojnější a nedůstojnější. Ano, někde uprostřed toho je starý nemocný muž, který zaslouží obyčejný lidský soucit. A taky se mu ho dostalo v neděli měrou nevídanou. V době, kdy nikdo nevěděl, co se děje, tak i ti nejotrlejší zemanobijci svěsili fangli a přimlouvali se za respekt k člověku.

A pak to šlo zu grunt s každým dalším bizarním prohlášením hradní skvadry, která se rozhodla mlžit, zatloukat, lhát, hrát divadlo a doslova vyjebávat s celou republikou. Což vlastně není nic překvapivého: dělali to dosud, za prezidentova zdraví, tak v tom jen pokračují i za jeho nemoci.

Už samotné přiznání nemoci bylo důstojné asi jako pimprlové divadlo při masopustu. Několik týdnů krmí hradní mluvčí veřejnost pohádkami o tom, že prezident je zcela zdráv, jen trochu unavený a bez draslíku, a prokládá to citáty z Bible, které mu beztak jednou, a odpusťte mi další citaci z klasika, „Pánbůh vomaže vo hubu“. Až když je všem jasné, že není dobře, tak přizná, že pan prezident je nemocný a spekulovat o jeho diagnóze je nechutné a nedůstojné, dopřejme mu klid na zotavení.

Buď zapomněl, že pět dní předtím za nechutné označil „spekulace o prezidentově zdraví“, nebo má celý národ za naprosté bimbasy, kterým může bulíkovat, co mu slina na jazyk přinese. A to je, prosím pěkně, tiskový mluvčí, jehož úkolem je – a opravte mě, jestli se mýlím – mluvit s tiskem a komunikovat.

Najednou pokorně „prosil o respekt“, ale hned druhý den mu otrnulo. Pan prezident pracuje, zbaštil buchty, zejtra si dá vinnou klobásu s brkaší, a pak vám možná něco řekneme. A dejte pokoj, kdo se ptá, jak je na tom vrchní velitel armády a důležitá postava politického systému, tak je hyena.

Nikoho nezajímá přesná diagnóza, fakt, zcela vážně. Debaty o tom, jestli to je cirhóza, encefalopatie, jestli prodělal delirium, jestli má ascites nebo jestli ho jen vyčerpalo rubání v lánském kamenolomu, jsou zcela akademické, nedůstojné a zbytečné. A musí zaznít, že by k nim nedošlo, kdyby Ovčáček dělal svou práci tak jak má.

Kdyby informoval, jak se na tiskového mluvčího sluší a patří, tak nikdo neřekne ani popel a celý národ popřeje prezidentovi brzké uzdravení a hodně sil. Ale tahle nižší úřednická parodie na mluvčího svou arogancí a záměrným mlžením celou situaci akorát rozdmýchává. Sorry, ale novináři v tomto případě dělají to, co dělat mají: zajímají se o zdravotní stav prezidenta republiky. Stejně jako politici. Protože prezident, ať tu funkci zastává kdokoli jakkoli, musí po volbách cosi ústavního učinit.

Jenže po divadélku s mlžením a zatloukáním je ochota nejen novinářů, ale i politiků věřit, že prezident na lůžku dělá jakékoli státnické úkony, naprosto mizivá.

A protože fraška must go on, tak ve dvě oznámí, že ve čtyři bude na Hradě vyjádření ke zdravotnímu stavu, novináři, dostavte se do 15:20. Novináři, kterým je jasné, že se dozvědí tak akorát hrubé kulové, ale přesto jedou, za 80 minut se dostaví, čekají tam jako trubci, a pak zhlédnou "Několik vět Ivany Zemanové".

Chápu, kam tohle představení směřovalo. Rozumím snaze aktivovat věrné příznivce, zahrát na emotivní strunu a poštvat je proti novinářským hyenám, které stále pátrají po tom, co se děje s prezidentem, i když viděli chudinku manželku, která je prosila, aby mu dali pokoj… 

No hotová princezna Diana, kterou zabili novináři. Nebo aspoň Iveta Bartošová.

Souhlasit se s první dámou dá v jediném: že celé to dění kolem nemocného prezidenta je nedůstojné. Až nechutné, bych řekl. V tom se shodneme, ale je jednoznačné, že to je právě hradní skvadra, která z toho dělá takovou „cochonnerie“ – a ona k tomu svým vystoupením vydatně přispěla.

Těžko by si mohli s novináři, a potažmo s celým národem, vytřít řiť názorněji. Snad jen kdyby u toho spálili trenýrky.

Jsme země mírných a smířlivých lidí. Zcela zjevně. V každé zemi, kde jsou lidé temperamentnější, by do odchodu první dámy některý z novinářů zařval: „To si z nás a z lidí děláte prdel?!“ (Promiňte, jinak to napsat nejde.)

Nikdo to nezařval, všichni to vzali jako fait accompli, sbalili techniku a vyrazili si poslechnout Vondráčka, který jim tvrdil, že s prezidentem mluvil, vyfotili se u toho, ale fotku neukáže, prezident něco podepsal, tady to vidíte…

Jasně. Do tří minut se začalo spekulovat o tom, jak moc je klikyhák podobný podpisu prezidenta republiky Miloše Zemana. Osobně si nemyslím, že se někdo jiný snažil napodobit podpis prezidenta republiky; můj dojem je, že se podpis prezidenta republiky snažil napodobit sám Miloš Zeman.

A zase platí, že nejlepší živná půda pro nedůvěru a spekulace je tam, kde je oficiální komunikace důvěryhodná jako Rudé právo neblahé paměti. Všude tam, kde se lže, mlží a zatlouká, vybují nedůvěra, čtení mezi řádky a kremlologie.

Byl by takový problém natočit prezidenta na mobil? Dvacet sekund, jak podepisuje dokument a říká u toho „tady podepisuju panu Vondráčkovi usnesení…– Hele, celej národ ví, že z něj budou trčet hadičky a že bude vypadat zle. Všichni vědí, že KARIM není módní molo, a nikoho, nikoho to nepohorší. Naopak, něco takového může vyvolat jen soucit. Jenže když ani tohle není a různí lidé vykřikují, že jim prezident řekl toto a podepsal tamto, tak je naprosto logické, že si všichni říkají: „Co před námi, kruci, tají? A proč?“

Důstojnost? Soukromí? Jasně, jasně, ale kde je důstojnost republiky a nějakých státních úkonů? A ta nespočívá v tom, jestli je prezident v pyžamu nebo strhaný, ale v tom, že jsou nepochybné.

Jeden by si myslel, že se po tom fiasku s dlouhé měsíce tajeným faktem, že prezident nemůže chodit, a po nedůstojných záběrech ochranky, která táhne starého muže se špatně fungujícími nohami, poučili. To taky hradní mluvčí vyvracel spekulace, označoval je za nedůstojné a nechutné, než pak přiznali, že prezident nemůže na nohy a ukázali vozík. A vadí to někomu? Snižuje snad vozík důstojnost úřadu? U prezidenta demokratické země ani trochu. Možná by s tím měl problémy nějaký orientální despota Putinova ražení, který musí národu dokazovat, že je alfasamec, co se právě potápí k amforám, přepral medvěda a uběhl maraton...

Zároveň platí, že kde je vůle, tam je i cesta, a že je něco sakra špatně, když se v celé zemi nenajde nikdo s dostatečně velkým razítkem na to, aby prohnal nižšímu státnímu úředníkovi pořádně perka a donutil ho dělat to, co dělat má. Má teď dělat jednu jedinou věc, za kterou je z daní placený, a přeci v tomhle systému musí být někdo nad ním. Pokud ne, je to špatně. Novináři si nechají kálet na hlavy v přímém přenosu, Vystrčil váhá, váhá, ale možná se snad příští týden poníženě zeptá kancléře bez prověrky - no jestli my si tu frašku nakonec nezasloužíme?!

Přesná diagnóza občana Miloše Zemana, s prominutím, nikoho nezajímá. Ale pokud jsou oprávněné pochybnosti o momentální kompetentnosti prezidenta republiky, tak je na místě to vyvrátit, protože, sorry paní Ivano, prezident republiky není jen takový obyčejný člověk, který má soukromí, kolik zaslouží, ale ústavní činitel, a ačkoli sám pracoval vydatně na tom, aby z vážnosti svého úřadu udělal trhací kalendář, tak stále platí, že je prezident, a ne nějaký usoplený ujo.

Jak dlouho ještě, Ovčáčku, Mynáři a další, nám bude snášet tuhle frašku, nedůstojnou nejen pro prezidenta republiky, ale hlavně pro deset milionů jejích občanů? A hlavně: jak dlouho si to občané ještě nechají líbit?!

Líbil se vám tento článek?
Předplaťte si INFO…

Koupit předplatné od 99 KčKoupit předplatné od 99 Kč
sinfin.digital