Další odklad sjezdu KSČM? Dobře pro Babiše, špatně pro komunisty

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Už jednou odložený sjezd KSČM, který rozhodne o novém vedení strany, je opět v ohrožení. Konat se měl 28. a 29. listopadu v Brně, kvůli koronavirové situaci ho ale komunistům hygienici nejspíše nepovolí. Přece jen, na akci se sjede téměř 400 delegátů. Má to své politické důsledky. Pro komunisty skoro jistě negativní. Naopak vláda, která je na komunistech závislá, může být celkem v klidu.

Nejprve fakta: KSČM bude příští rok na podzim bojovat o svou parlamentní existenci. Komunisté se dlouhodobě potýkají s úbytkem členů i voličů. Strana stárne, z některých měst a obcí doslova mizí, dávno ztratila schopnost oslovovat mladé lidi, navíc už nějaký ten rok není jedinou protestní formací české politiky. V jejím rybníku v mezičase úspěšně řádí nejen hnutí ANO, ale třeba také SPD Tomia Okamury. Stručná řeč čísel: V roce 2002 komunistům svůj hlas dalo 882 653 voličů, znamenalo to pro ně zisk 18,51 procent hlasů. O patnáct let později, tedy v posledních sněmovních volbách v roce 2017, je volilo už pouhých 393 100 voličů, bylo to jen 7,76 procent hlasů. Komunisté tak v daném období přišli o více než padesát procent voličů.

Anebo krajské volby: v roce 2016 KSČM brala 86 mandátů, letos jen 13. A spadla pod pět procent. Takto by šlo pokračovat na všech úrovních české politiky. Ten trend je zřejmý, dlouhý a dobře popsatelný. Každá normální strana by na něj reagovala okamžitou výměnou vedení, modernizací programu či efektivnější komunikací s veřejností. I Vojtěch Filip moc dobře ví, že je situace komunistů neudržitelná, proto už na jaře oznámil, že na předsedu znova kandidovat nebude. Leč koronavir může dost dobře způsobit, že to bude muset ještě chvilku vydržet. Původně se měl totiž předčasný sjezd strany, jehož delegáti zvolí nové vedení, konat letos na jaře. Kvůli pandemii byl odsunut na podzim. A teď vše nasvědčuje tomu, že ho hygienici opět nepovolí. Aspoň takové jsou zprávy z médií i zevnitř strany.

Jednání vlády v epidemii se musí vyšetřit. Babiš zapomněl, kdo se komu zodpovídá

sinfin.digital