Další odklad sjezdu KSČM? Dobře pro Babiše, špatně pro komunisty

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Už jednou odložený sjezd KSČM, který rozhodne o novém vedení strany, je opět v ohrožení. Konat se měl 28. a 29. listopadu v Brně, kvůli koronavirové situaci ho ale komunistům hygienici nejspíše nepovolí. Přece jen, na akci se sjede téměř 400 delegátů. Má to své politické důsledky. Pro komunisty skoro jistě negativní. Naopak vláda, která je na komunistech závislá, může být celkem v klidu.

Nejprve fakta: KSČM bude příští rok na podzim bojovat o svou parlamentní existenci. Komunisté se dlouhodobě potýkají s úbytkem členů i voličů. Strana stárne, z některých měst a obcí doslova mizí, dávno ztratila schopnost oslovovat mladé lidi, navíc už nějaký ten rok není jedinou protestní formací české politiky. V jejím rybníku v mezičase úspěšně řádí nejen hnutí ANO, ale třeba také SPD Tomia Okamury. Stručná řeč čísel: V roce 2002 komunistům svůj hlas dalo 882 653 voličů, znamenalo to pro ně zisk 18,51 procent hlasů. O patnáct let později, tedy v posledních sněmovních volbách v roce 2017, je volilo už pouhých 393 100 voličů, bylo to jen 7,76 procent hlasů. Komunisté tak v daném období přišli o více než padesát procent voličů.

Anebo krajské volby: v roce 2016 KSČM brala 86 mandátů, letos jen 13. A spadla pod pět procent. Takto by šlo pokračovat na všech úrovních české politiky. Ten trend je zřejmý, dlouhý a dobře popsatelný. Každá normální strana by na něj reagovala okamžitou výměnou vedení, modernizací programu či efektivnější komunikací s veřejností. I Vojtěch Filip moc dobře ví, že je situace komunistů neudržitelná, proto už na jaře oznámil, že na předsedu znova kandidovat nebude. Leč koronavir může dost dobře způsobit, že to bude muset ještě chvilku vydržet. Původně se měl totiž předčasný sjezd strany, jehož delegáti zvolí nové vedení, konat letos na jaře. Kvůli pandemii byl odsunut na podzim. A teď vše nasvědčuje tomu, že ho hygienici opět nepovolí. Aspoň takové jsou zprávy z médií i zevnitř strany.

Jednání vlády v epidemii se musí vyšetřit. Babiš zapomněl, kdo se komu zodpovídá

Rozhodnuto ještě není, nejpozději tento týden musí ale stávající vedení strany říct jak dál. Na sjezd je nominováno 390 delegátů, což není málo, a i kdyby 20. listopadu skončil nouzový stav a křivka pozitivně testovaných na koronavir začala prudce klesat – což se nejspíš nestane – šlo by o značně rizikovou akci. A to nejen s ohledem na věkový průměr zúčastněných. Možná už komunisty nezachrání nic, v každém případě to pro ně není dobrá zpráva. Pokud chtějí něco ze své pověsti zachránit, potřebují co nejdříve vyslat jasný a silný signál, který bude mít aspoň potenciál přitáhnout voliče. Odklad sjezdu je pro ně tudíž zásadní komplikací, kterou musí ihned řešit.

Pokud bylo rozčarování ve straně po krajských volbách velké, s odstupem může slábnout. Z volání po radikální změně se nakonec může stát upachtěná plichta mezi nostalgiky a zbytkem strany. To úplně nejhorší by pro KSČM bylo, pokud by ji také do sněmovních voleb vedlo stávající a hlavně neúspěšné vedení v čele s Vojtěchem Filipem. A podle našich informací ani takový scénář nelze vyloučit. Jaké jsou tedy varianty budoucího vývoje? Tou první je další odklad sjezdu, třeba na jaro. Už letošní jarní sjezd měl být předčasný; pokud jde o stanovy strany, stávajícímu vedení vyprší mandát až v roce 2022. V tomto ohledu tedy komunisty nic netlačí. Jenomže je tady onen v úvodu zmíněný trend.

Všechny dotace jsou špatné. Nemůžeme nadávat jen na ty pro Babiše, říkají nejvýraznější postavy Svobodných

Jinak řečeno: KSČM potřebuje nový impuls. A v tomto ohledu navíc nelze vyloučit, že už včera bylo pozdě. A pokud se strana rozhodne sjezd posunout na jaro, kde má záruku, že tady tou dobou nebude třetí vlna koronaviru? Působilo by to svým způsobem komicky, kdyby KSČM svůj sjezd, který měl být zřetelnou reakcí na úbytek voličů, opakovaně odkládala a nakonec by se konal až po prohraných sněmovních volbách. I o tom se uvnitř strany mluví. Pak je tady ale ještě jedna možnost: podle našich informací KSČM pracuje s tím, že nové a provizorní vedení zvolí Ústřední výbor strany, což je nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy čítající devadesát členů. Každý okres v něm má jednoho člena, zbytek je stávající vedení. Jde o elegantní způsob, jak ukázat vůli po změně i schopnost reagovat na nepříznivou situaci.

Vůbec nejlepší signál by strana vyslala, pokud by něco podobného byla schopna zorganizovat elektronicky, to bychom ale po komunistech chtěli asi příliš. Ostatně s podobnou výzvou by se nejspíš až na Piráty nepopasovaly ani jiné strany. Buď jak buď, komunisté čelí mimořádné krizi. Pokud urychleně nenajdou způsob, jak oslovit původní i zcela nové voliče, v české politice skončí. A nakonec: ať už se novou předsedkyní stane europoslankyně Kateřina Konečná, anebo naopak někdo z nostalgiků okolo Josefa Skály, komunisté budou zcela jistě hledat také novou pozici ve vztahu k vládě. „Koneckonců i ta tolerance vlády Babiše může skončit daleko dříve než na konci tohoto volebního období,“ řekl nám ostatně předminulý týden Jiří Dolejš. Pokud je tedy opakované odsouvání sjezdu KSČM pro někoho vyložené dobrou zprávou, je to právě premiér.

SDÍLET
sinfin.digital